MINISTAR VUKčEVIć POJASNIO DEKLARACIJU O DIJASPORI

MINISTAR VUKčEVIć POJASNIO DEKLARACIJU O DIJASPORI

SVI ZAKONI PO MERI RASEJANJA

• Otadžbina pokazuje da nije ravnodušna prema rasejanju, a dijaspora će se uveriti da ne treba da bude nepoverljiva prema matici • Dijaspora mora da uđe u dugoročni nacionalni investicioni plan

Deklaracija o proglašenju odnosa između otadžbine i rasejanja, koju je usvojila vlada Srbije, važiće i za svaki sledeći saziv republičke vlade, istakao je Vojislav Vukčević ministar za dijasporu na jučerašnjoj konferenciji za novinare povodom usvajanja ovog akta.
– Svim predlozima i zahtevima koji budu dolazili iz rasejanja posvećivaće se dužna pažnja, a to znači da se po njihovim inicijativama i potrebama na državnom nivou u Srbiji odlučuje opštim zakonskim ili pojedinačnim propisima što predviđa i dopune ili izmene zakonskih propisa u korist rasejanja – naglasio je Vukčević.
Otadžbina će time, napomenuo je on, pokazati da nije ravnodušna prema rasejanju, a dijaspora će se uveriti da ne treba više da bude nepoverljiva prema otadžbini.
S obzirom na to da još nije donet sveobuhvatni zakon o dijaspori koji bi institucionalno precizirao odnos Srbije sa svojom dijasporom, Vlada Srbije je samu sebe deklaracijom obavezala i ispoštovala potrebu da se odnos sa rasejanjem podigne na nivood nacionalnog značaja, objašnjava ministar.

Ustav i propisi

Ministar za dijasporu komentarišući odredbe novog Ustava Srbije koje se odnose na dijasporu rekao je da su one nedovoljne u odnosu na potrebe rasejanja, ali pravno dovoljne da bi se na tome gradili drugi propisi vezani za dijasporu Srbije u svetu.

Odgovarajući na pitanje „Vesti“ da li će nakon usvajanja deklaracije Vlada Srbije odgovornije pristupiti rešavanju problema zarobljenih 3,5 miliona evra iz Fonda dijaspore za maticu, koji su ostali u stečajnoj masi Beogradske banke AD gospodin Vukčević je rekao:
– Ministarstvo dijaspore do sada je četiri puta tražilo da se reši to pitanje. Ministar finansija ima odgovor da je fond dijaspore za maticu samo jedan od više poverilaca Beogradske banke u stečaju i kad se drugi budu namirivali, namiriće se i oni – rekao je Vukčević, i dodao da je i sa premijerom Koštunicom razgovarao o rešavanju ovog problema. On je podsetio da je svojevremeno vlada Srbije, dok je na njenom čelu bio Zoran đinđić, uredbom preuzela obavezu da će vratiti novac Fondu.
Upitan koja će konkretna poboljšanja dijaspora osetiti nakon usvajanja Deklaracije ministar Vukčević je u tom smislu pomenuo pitanje denacionalizacije.
To je nešto što ih svakako interesuje jer su potomci vlasnika nacionalizovanih dobara dobrim delom danas u rasejanju. Takođe dijaspora je zainteresovana da li i kako zarađeni novac u inostranstvu može investirati u Srbiju. Tako je sada na Vladi Srbije da se donesu adekvatni propisi.

Manjkav birački spisak

– Dijaspora nije stigla do kraja predviđenog roka da sredi birački spisak za predstojeći referendum o Ustavu Srbije. Zbog toga će najverovatnije biti manji odziv od očekivanog – smatra ministar Vukčević.

Takođe, pošto je usvojena Deklaracija, naša dijaspora, kako je rečeno na jučerašnjoj konferenciji za štampu, sada ima argument više da se sa konkretnim projektima obrati otadžbini i traži od nje da budu i potrebe rasejanja uvrštene u dugoročni nacionalni investicioni plan Srbije.
– Deklaracijom je Vlada priznala i prihvatila da je odnos sa dijasporom od najvećeg nacionalnog i državnog interesa i ako se bude suprotno tome ponašala pokazaće da je neodgovorna prema svojim sunarodnicima u rasejanju – zaključio je Vojislav Vukčević, ministar za dijasporu.