Hoće li opasti tenzije posle referenduma u RS?

„Ovde nema krivične odgovornosti, nema krivičnog dela. Morali bi da uhapse čitavu Skupštinu. A pošto je Skupština to inicirala, očigledno bi morali da uhapse čitav narod. Naravno da to neće moći“, kaže predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Kao i kad je zakazan a dan pošto je održan za Bakira Izetbegovića referendum je kršenje Dejtona, jer se ne poštuju odluke Ustavnog suda. Očekuje da se odgovorni suoče sa posledicama jučerašnjeg glasanja. Kakve bi one mogle da budu, ne zna ni opozicija u RS koju je Milorad Dodik, po pitanju referenduma, uspeo da pridobije.

„Dan Republike je potpuno jasan. Sekularni praznik i jedan od pet sekularnih praznika koje obeležava RS. Po toj logici i Dejtonski mirovni sporazum i praznik Dejtona koga obeležavaju samo Srbi u BiH bi trebalo da bude zabranjen jer je to i Aranđelovdan“, kaže predsednik NDP-a Dragan Čavić.

Nije Dodik međutim ubedio i deo međunarodne zajednice. Valentin Incko najavio je i mogućnost sankcija.

„U ovom političkom friziranju, volja svih aktera političkog života se adresira samo na Dodika i od njega se pravi žrtva. Istovremeno on politički profitira a vraća procese demokratizacije unazad ali onda i odnose u BiH. Bilo bi pogrešno i pogubno donositi takve vratolomne odluke, kažnjavati pojedince, probudilo bi neku vrstu inata“, smatra Đorđe Vuković sa Fakulteta političkih nauka u Banjaluci.

Ambasada SAD razmatra posledice održanog referenduma. EK u međuvremenu saopštava da referedum nema zakonsku osnovu.

„Mene čudi stav EK. Ja ne vidim da je to akt koji će imati bilo kakvu primenu sem političke“, kaže profesor Ustavnog prava i bivši sudija Ustavnog suda Krstan Simić.