DR MILOJE MILIćEVIć, PREDSEDNIK UO FONDA RASEJANJE ZA MATICU

DR MILOJE MILIćEVIć, PREDSEDNIK UO FONDA RASEJANJE ZA MATICU

DINKIćU, VRATI PARE DIJASPORI

• Više od pet miliona evra koje je rasejanje prikupilo za pomoć Srbiji i dalje se nalazi u stečajnoj masi Beogradske banke

„Povod za još jedan apel i obnavljanje zahteva za vraćanje para koje je dijaspora prikupila za pomoć otadžbini jeste nedavna izjava ministra za rasejanje Vojislava Vukčevića data „Vestima“, u kojoj je on između ostalog rekao da je Fond rasejanje za maticu samo jedan od više poverilaca Beogradske banke u stečaju“, kaže predsednik Upravnog odbora tog fonda dr Miloje Milićević iz Berlina.
On pri tom smatra da se rešenje problema s „nestalim“ iznosom od preko pet miliona evra prikupljenih u dijaspori kao pomoć Srbiji nalazi u rukama ministra finansija Srbije Mlađana Dinkića. Posle neuspešnih pokušaja da se ova sredstva vrate na račun Fonda (pre odlaska Beogradske banke u stečaj, ali i kasnije), Milićević je letos pisao i predsedniku Vlade Srbije Vojislavu Koštunici s molbom da on lično pomogne oko uzurpirane imovine Fonda.
– Rečeno nam je na Saboru matice i rasejanja kako je na sednici vlade premijer Vojislav Koštunica zatražio od Dinkića da pronađe i vrati pare Fondu, na šta je ministar finansija uzvratio da on mora za to najpre da pita svoju partiju G17 – kaže Milićević.

Izvinjenje

U „Vestima“ od subote, 14. oktobra, pod naslovom „Kićenje tuđim perjem“, u polemici povodom dodele ordenja, greškom je objavljeno pismo Milana Prokopića iz Frankfurta. Naknadnom proverom redakcija je utvrdila da se autor pisma koje stiglo na adresu redakcije u Bad Filbelu potpisao lažnim imenom. Izvinjavamo se dr Miši Rundi i čitaocima.

U želji da još jednom podseti vlasti u Srbiji na obavezu da reše pitanje miliona koji su završili u stečajnoj masi, Milićević poručuje da su i dalje bez odgovora ključna pitanja hiljada dobrotvora iz dijaspore:
1) Zašto se imovina Fonda našla u stečajnoj masi Beogradske banke, a nije na vreme prebačena na račun koji je otvoren u drugoj banci?
2) Zašto Ministarstvo finansija nije ispoštovalo odluku vlade dr Zorana đinđića o vraćanju imovine?
3) Zašto je drugima vraćeno više od 100 miliona evra iz stečajne mase, a dijaspori nije?
4) Ko je sprečavao da se novac iz Fonda usmeri ka izbeglicama ili Crkvi?
5) Zaštu su neki bivši ambasadori, poput Mihajla Kovača u Beču, trošili nemilice pare koje je prikupila naša dijaspora?
6) Dokle će na računu MIP-a u Beogradu stajati oko 110.000 evra koje su stigle iz konzulata?
7) Zašto Vlada Srbije i ministarstva nisu odgovorili ni na jedno od stotina pisama upućenih u ime Fonda rasejanja za maticu?
Milićević zaključuje da je reč o „primeru bez presedana, brutalnom razaranju našeg svekolikog zajedništva i bahatog ponašanja matice prema najodanijem i najrodoljubivijem delu rasejanja.“
– Kako dalje prikupljati humanitarnu pomoć ako onu već prikupljenu vlast nastoji da otme? – pita se sagovornik „Vesti“.