Dobra vest za regrute iz dijaspore

DOBRA VEST ZA REGRUTE IZ DIJASPORE

VOLJNO DO 1. OKTOBRA

• Do 1. oktobra neće biti naloga za prinudna privođenja regruta iz dijaspore, stoji u naredbi koju je potpisao ministar odbrane

Na inicijativu predsednika Srbije Borisa Tadića, ministar odbrane Srbije i Crne Gore Prvoslav Davinić doneo je naredbu da se nalozi za prinudna privođenja vojnih regruta iz dijaspore ne izdaju do 1. oktobra ove godine, kao i da ne budu podnošene ni krivične prijave i zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka, kako bi se svima koji planiraju da putuju u vreme predstojećih praznika i godišnjih odmora, olakšao neometan dolazak u otadžbinu.
Ova odluka je doneta na sastanku Davinića sa republičkim ministrom za dijasporu Vojislavom Vukčevićem. O tome je obavešten predsednik republike, koji je reagovao sa zahtevom vojnim vlastima prošle nedelje, kada je dobio pismo vojnih obveznika iz dijaspore sa molbom da im se pomogne u rešenju ovog problema.

Hiljade krivičnih prijava

Jovan Buturović se posebno osvrnuo na ponašanje vojnih odseka prema problemu vojnih obveznika koji nisu regulisali vojnu obavezu.
– Vojni teritorijalni organi su i po zakonu obavezni da podnesu krivične prijave protiv svih vojnih obveznika, koji se nisu odazvali pozivu za vojsku. Oni su u tome bili revnosni.
Tako se nakupilo preko dve hiljade vojnih obveznika koji se nisu odazvali pozivu, a uglavnom su zaposleni i žive u inostranstvu. Protiv njih je određen pritvor, raspisane su poternice. Predmeti su predati civilnom pravosuđu, ali oni po tim predmetima ne rade – objasnio je Buturović.

Prema Davinićevoj naredbi koju su „Vesti“ dobile na uvid, republičkom javnom tužiocu je upućen zahtev da se povuku krivične prijave podnete protiv regruta zbog krivičnog dela iz člana 214, stav 3 osnovnog Krivičnog zakona, u periodu od 7. oktobra 2000. godine.
Sa preduzetim merama upoznato je i Ministarstvo inostranih poslova SCG kako bi preko diplomatsko-konzularnih predstavništava informisalo regrute koji nisu regulisali boravak u inostranstvu, odnosno odložili su služenje vojnog roka, a planiraju dolazak u otadžbinu. Ovi regruti su dužni da podnesu dokaz o opravdanosti boravka u inostranstvu, kao što su potvrda o školovanju ili zaposlenju, ali i profesionalnom bavljenju sportom.
Dokaze za regulisanje statusa regruti treba da predaju vojnom odseku prema mestu prebivališta, radi donošenja rešenja.

Novi propisi do kraja godine

Prema informacijama koje je Boris Tadić dobio od Davinića, Ministarstvo odbrane radi intenzivno na kreiranju normativnih rešenja u oblasti vojne obaveze, kojim bi se na primeren način regulisao status regruta koji žive i rade u inostranstvu.
Tadić, koji se i sam kao ministar odbrane SCG zalagao za što hitnije rešenje ovog problema, obavešten je da će propisi koji regulišu tu oblast biti doneti do kraja godine.

Kako „Vesti“ saznaju, u zemlju bez bojazni od hapšenja, neće moći da se vrate oni regruti, kojima je sud već odredio kaznu zatvora, zbog izbegavanja vojne obaveze.
Bivši vojni sudija Jovan Buturović kaže da je jedini pravno regularan način da se reši problem vojnih obveznika u inostranstvu koji nisu odslužili vojni rok donošenje zakona o amnestiji.
– Posle donošenja zakona o amnestiji, koji treba doneti po hitnom postupku, problem treba rešiti izmenama Zakona o vojsci odnosno Zakona o vojnoj obavezi, kojim bi se na elastičniji način regulisala vojna obaveza vojnih obveznika koji rade u inostranstvu i tamo žive, na obostranu korist i njihovu i ove države. Naravno, tim zakonom bi se na nov način regulisala i druga pitanja u vezi vojne obaveze, posebno služenje vojnog roka u civilnoj službi i neka druga – smatra advokat Buturović, jedan od osnivača beogradskog Centra za civilno-vojne odnose.