DIJASPORA SPONA SRBIJE I BAVARSKE

Bavarska očekuje da nova vlada u Srbiji bude kooperativna i spremna za nastavak saradnje Srbije i Bavarske, jer je to siguran put ka stabilizaciji Srbije kao i za njeno približavanje Evropskoj uniji, istakao je Mihael Hinterdobler, savetnik u Državnoj kancelariji Bavarske, u razgovoru za „Vesti“.

Saradnja naše zemlje i Bavarske ima dugu tradiciju zahvaljujući, pored ostalog, i osnivanju zajedničke državne komisije koja je ozvaničena još davne 1970. godine. Od tada do danas komisija je održala 22 sednice, pokrenuti su mnogi projekti, rešena brojna pitanja, dosta planova je realizovano. I u narednom periodu očekuje se intenziviranje saradnje. Mihael Hinterdobler ministarski savetnik u Državnoj kancelariji Bavarske kopredsednik je Državne komisije za saradnju Bavarske i Srbije i ujedno rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju sa Jugoistočnom Evropom, prostorom alpskih zemalja i Severnom Amerikom. Predsednik Komisije sa srpske strane je dr Milan Parivodić, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom u Vladi Srbije.

Vizne olakšice

Jedno od pitanja kojim se bavila Komisija na svom poslednjem sastanku je i uvođenje viznih olakšica za građane Srbije koji žele da putuju u zemlje EU. U tom pravcu idu i zalaganja Emilije Miler u Evropskoj komisiji u Briselu. Saradnja u oblasti obrazovanja B potvrđena i u maju kada se planira dolazak 60 studenata iz Srbije koji će posetiti Univerzitet u Regenzburgu i imati priliku da vide kako je organizovan studentski život i kako funkcioniše ova ugledna visokoškolska ustanova.

Mihael Hinterdobler je za „Vesti“ govorio o najaktuelnijim temama koje su u vezi sa politikom, ekonomijom i drugim oblicima saradnje Bavarske i Srbije, a u razgovoru su učestvovali Tomas Maderer, zadužen za spoljnopolitičke odnose u Državnoj kancelariji Bavarske, Dragan Urošević direktor Predstavništva Privredne komore Srbije za Bavarsku i savetnik u Predstavništvu PKS-a dr Brankica Lauks-Mali.
– Srbija ima značajno mesto u regionu i Evropi, počev od strateškog značaja, privrednog potencijala i bogatstva Dunava koji protiče kroz više evropskih zemalja. Zbog toga je stabilnost Srbije vrlo važna za stabilnost regiona, ali i cele Evrope. Pokazalo je to i nedavno potpisivanje sporazuma zemalja regiona o slobodnoj trgovini, a Beograd predstavlja zaista metropolu važnu za ceo region Jugoistočne Evrope i Evropu u celini. Da rat devedesetih godina nije usporio ekonomski razvoj Srbija bi daleko odmakla na putu u Evropu – istakao je Hinterdobler.
Bavarska je, po njegovim rečima, vrlo zainteresovana za saradnju sa Srbijom i zemljama regiona, o čemu svedoči i osnivanje Stalne komisije, koja trenutno beleži stagnaciju u aktivnostima, jer se očekuje formiranje nove Vlade Srbije.

O Kosovu

Mihael Hinterdobler je istakao da Kosovo predstavlja po površini i broju stanovnika mali region u Evropi, ali je dobilo predimenzioniran značaj i važnost pa se njime već dugo bavi međunarodna zajednica. Važno je da se brzo reši pitanje statusa Kosova, jer to opterećuje odnose u Srbiji, regionu i Evropi. Srpski političari trebalo bi da se okrenu spoljnopolitičkim temama i ispunjavanju kriterija koji će doprineti bržem kretanju Srbije ka EU, smatra on.

Stalna komisija za saradnju Bavarske i Srbije je poslednji, 22. sastanak, održala 20. i 21. novembra prošle godine kad je privredna delegacija na čelu sa dr Milanom Parivodićem bila u poseti Bavarskoj. Tada je dogovoreno da tokom maja ove godine Srbiju poseti Emilia Miler, državni ministar Bavarske za saradnju sa EU koja je već u novembru prošle godine Evropsku komisiju obavestila o aktivnostima u Srbiji, koje vode integraciji u evropske tokove. Značajan podsticaj privrednoj saradnji i realizaciji projekata između Bavarske i Srbije dao je i Hans Špicner, državni sekretar u Ministarstvu za privredu, infrastrukturu, saobraćaj i tehnologije.
Zanimljivo je i da je Mihael Hinterdobler tokom razgovora istakao značaj srpske dijaspore u Bavarskoj i Nemačkoj u uspostavljanju boljih kontakata i veza između Bavarske i Srbije. Kada je reč o toj saradnji on je ukazao na pozitivna iskustva u kontaktima i saradnji Industrijske i trgovačke komore Bavarske sa Privrednom komorom Srbije, podršku Nemačkog društva za tehničku saradnju (GTZ) i drugih organizacija i tela. Na kraju vrlo prijatnog razgovora, Mihael Hinterdobler je istakao da Bavarska u okviru Nemačke daje prednost regionalnoj saradnji i da prostor Jugoistočne Evrope, u kojem Srbija i Beograd imaju posebno mesto.

Dogovor đinđića i Štojbera

Zastoj u radu Komisije trajao je od 1991. do 2000. godine, a onda su se predsednici Vlade Srbije i Bavarske, dr Zoran đinđić i dr Edmund Štojber, dogovorili za njeno aktiviranje. Od 2000. godine održano je više sastanaka u Minhenu i Beogradu, organizovane razmene poseta na najvišem nivou i dogovoreni mnogi projekti, od kojih su neki realizovani, a neki u fazi realizacije ili pripremnoj fazi.