Cerar: Najava opozicije o rušenju vlade neprimerena

„Ova je vlada u protekle dve godine učinila mnogo i izvukla zemlju iz krize. Sada kad imamo toliko novih izazova kod kojih bi bila potrebna saradnja vladajućih i opozicije, neki se očito već koncentrišu na nove izbore i žele da postignu političke efekte“, rekao je Cerar, a prenosi agencija Hina.

Predsednik Slovenačke demokratske stranke (SDS) i bivši premijer Janez Janša najavio je da će pokušati da sruši Cerarovu vladu u parlamentu.

Janša je u subotu na stranačkom skupu rekao da će iduće nedelje uložiti interpelaciju protiv cele Cerarove vlade koja je po njegovim rečima neuspešna i „kiti se tuđim perjem“.

Najavljujći interpelaciju protiv Cerarove vladajuće ekipe, Janša je rekao da „ne bi bilo iznenađenje“ ako bi iduće godine u Sloveniji bili novi prevremeni parlamentarni izbori, godinu dana pre redovnih.

Uz mogućnost interpelacije protiv pojedinih ministara, slovenački ustav predviđa i mogućnost podizanja interpelacije protiv kompletne vlade.

Za to je potrebno prikupiti samo 10 potpisa od 90 zastupnika, koliko ih je u parlamentu, čime se izaziva politička kriza, ali ne i mogućnost rušenja vlade ako ona ima čvrstu parlamentarnu većinu kao što je to slučaj s Cerarovom vladom.

Samo ukoliko natpolovična većina zastupnika u procesu interpelacije oceni da je ona utemeljena, opozicija može da predloži glasanje o poverenju vladi, ali do glasanja dolazi samo ako predloži novog kandidata za premijera koji je okupio novu parlamentarnu većinu.

U slučaju izglasavanja nepoverenja „starom“ premijeru, to istovremeno znači davanje poverenja novom kandidatu koji odmah stupa na dužnost.

Iako je u poslednja dva meseca popravljen rejting Cerarove stranke u anketama, pa bi ona na eventualnim prevremenim izborima imala više zastupnika od Janšine, Cerarovu koalicionu vladu još negativno ocenjuje više od 60 odsto ispitanika.

Građani Slovenije koji se protive sadašnjoj vladi, prema anketama nezadovoljni su zbog mera štednje, nezaposlenosti koja je još visoka, kao stopama rasta koje su daleko od onih pre globalne ekonomske krize 2008.