Visoka delegacija SPC u Nemačkoj

Visoka delegacija SPC u Nemačkoj

Patrijarh Pavle u Berlinu i Hanoveru

Patrijarh srpski Pavle u pratnji episkopa Srpske pravoslavne crkve boraviće od 11. do 16. decembra u Berlinu i Briselu. Osim arhijereja SPC, u delegaciji hrišćanskih crkava biće i predstavnici rimokatolika i evangelista.

Još nije precizirano koje će sve institucije posetiti i čiji će gosti biti predstavnici tradicionalnih crkava u SCG. Po sadašnjem planu, trebalo bi da budu gosti i da se susretnu sa predstavnicima savezne vlade Nemačke i članovima parlamenta, a u Briselu sa predstavnicima Evropskog parlamenta. U planu je i razgovor sa predstavnicima Evangelističke crkve u Nemačkoj, Nemačke biskupske konferencije, kardinalom Lemanon u Majncu, ali i predstavnicima Fondacije „Konrad Adenauer“, čiji ogranak u Beogradu i organizuje putovanje.

– Poseta nije političke prirode. činjenica je da je Kosmet u žiži interesovanja pa se pretpostavlja da će tokom razgovora biti reči i ovom problemu. Crkva neće ulaziti u političke priče oko definisanja statusa Kosmeta. Stavovi koje Crkva iznosi tiču se opstanka naroda i naših svetinja na KiM – kažu u srpskoj Patrijaršiji za „Blic Evropu“.

U delegacijvi SPC pored patrijarha Pavla biće i episkop lipljanski Teodosije i vladika bački Irinej. Kako se predviđa, u međureligijskoj delegaciji biće i nadbiskup g. Stanislav Hočevar i dr Andrej Kopilović (Rimokatolička crkva u Srbiji).

Patrijarh Pavvle u utorak i sredu, 13. i 14. decembra, održaće bogosluženje u hramu Svetog Save u Berlinu u 7.30, odnosno u 8 sati. Sa svim pravoslavnim episkopima u Nemačkoj, srpskim, ruskim, bugarskim, grčkim i rumunskim patrijarh će bogosluženje održati u Hanoveru u četvrtak u 10 sati, takođe u hramu Svetog Save. Bogosluženja će biti jedina mogućnost našim ljudima u Nemačkoj da se sretnu sa patrijarhom, pošto u planu posete nije ostavljen prostor za poseban susret Njegove svetosti sa Srbima u ovoj zemlji.

U kancelarijiv hrama Svetog Save u Berlinu kažu da će patrijarh u susretu sa nemačkim državnicima verovatno razgovarati ne samo o položaju i opstanku srpskog življa na Kosovu, već i u Hrvatskoj i Republici Srpskoj.