Virus gripa i klice sumnje

Slobodan Miloševic još nije prezdravio od gripa, utvrdio je lekar tokom današnjeg pregleda, tako da ce, prema izjavi portparola haškog tribunala Džima Lendejla, sudenje bivšem jugoslovenskom predsedniku biti nastavljeno najranije u ponedeljak.

Drugim recima, dalja satnica glavnog haškog dogadaja sada zavisi iskljucivo od lekarske procene zdravstvenog stanja optuženog. U haškim interpretacijama ovaj (medicinski) slucaj deluje potpuno bezazleno, medutim, njegovi beogradski odjeci su prilicno dramaticni.

Clanovi odbora „Sloboda“ danas su, kako prenosi Beta, optužili tribunal za „plansku akciju“ inficiranja Miloševica, s ciljem „da se ukloni sa scene haškog suda, kako ne bi mogao više da ga kompromituje“. A ako baš plan i nije postojao, tribunal je odgovoran, porucili su advokati Momir Raicevic i Dragoljub Ognjanovic, jer nije obezbedio adekvatnu zaštitu pritvorenika cije je stanje pogoršano, zbog ranijih srcanih tegoba i usled „izuzetnih fizickih i mentalnih napora i ubrzanog ritma sudenja“. Zahtevajuci da Miloševica pregleda lekarski tim iz Srbije, advokati su upozorili tribunal „i sve koji ga sponzorišu“ na teške posledice „ukoliko se Slobodanu Miloševicu nešto desi“.

Mimo eventualnih putnika sa doktorskom torbom, sva je prilika da ce iz Beograda, uistinu, neko uskoro krenuti put Ševeningena, a zauzvrat u Beograd ce, najverovatnije pocetkom aprila, stici Karla del Ponte. Ohrabrena bezrezervnom americkom podrškom, kako konstatuje agencija Sense, glavna haška tužiteljica otputovala je iz SAD, posle dvodnevnih razgovora, „uverena da ce u tekucoj martovskoj završnici doci do odredenog proboja u saradnji jugoslovenskih vlasti sa tribunalom“, pa stoga i planira da se 8.aprila sastane sa predstavnicima vlade SRJ i Srbije.

„U Beogradu ce se otvoreno o svemu razgovarati. Sadašnja situacija mora da se promeni, njihova opstrukcija saradnje sa tribunalom mora da prestane“, izjavila je Del Ponte, uoci polaska iz Vašingtona, napominjuci da ocekuje da iz Beograda, u meduvremenu „stignu neke povoljne vesti o onome što je sada glavni problem medunarodne zajednice u odnosima sa jugoslovenskim vlastima“.

Izražavajuci nadu da ce pojacani americki pritisak uskoro rezultirati izrucenjem tribunalu nekog od optuženih za ratne zlocine koji se nalaze u Srbiji, uz žaljenje što ce to biti iznuden korak, a ne odraz politicke volje, Karla del Ponte je najavila da ce tokom aprilske posete Beogradu biti reci i o „tekucoj istrazi o odgovornosti albanske strane za zlocine protiv srpskog stanovništva na Kosovu“. Kako je izjavila za Sense,i u tom poslu istražna ekipa nailazi na mnogobrojne teškoce. „Ipak, ocekujem da ce biti moguce da u sledecih nekoliko meseci završimo jednu od tih naših istraga na Kosovu. Videcemo, to uopšte ne ide lako“.

U slicnom tonu oglašava se i portparol haškog tužilaštva Florans Artman. Uz ponovljenu konstataciju o „apsolutnoj opstrukciji saradnje u saveznim organima SRJ“ Artman u intervjuu banjaluckim „Nezavisnim novinama“ podseca, kako citira Tanjug, da „Beograd nije uradio dovoljno“ da Hag ocekuje izrucenje svih 30 optuženih, od kojih se vecina nalazi u SRJ, Republici Srpskoj i Hrvatskoj, pri cemu „nije bitno da li ce svi biti izruceni do 31.marta, ali je važno da se nastavi sa postupkom“. Inace, Florans Artman je i ovom prilikom izjavila da se general Ratko Mladic nalazi u Srbiji, pod zaštitom Vojske Jugoslavije, dok se bivši lider bosanskih Srba Radovan Karadžic nalazi u Republici Srpskoj.

Zanimljivo je da je istom banjaluckom listu zamenik glavnog tužioca Grejem Bluit rekao da, prema poslednjim informacijama, Mladic više nije u Srbiji, nego se vratio u Bosnu. Istovremeno, Radovanom Karadžicem i njegovim zagonetnim prebivalištem bavi se i pariski „Mond“ koji ga smešta u Crnu Goru i opisuje kao „odlicno cuvanog, neuhvatljivog begunca“.

——————————————————————————–

GLAVNI TUŽILAC HAŠKOG TRIBUNALA PRED NOVINARIMA U UN

Karla del Ponte optužila SRJ da odbija da izruci optužene

Ujedinjene nacije, 20. marta (Tanjug)

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte optužila je danas u Njujorku jugoslovensku vladu da odbija da preda optužene ratne zlocince, medu kojima i jednog od najtraženijih, generala Ratka Mladica.

Tužilac Karla del Ponte je rekla novinarima u Ujedinjenim nacijama da je Mladic u Srbiji vec mesec dana, i da jugoslovenski predsednik Vojislav Koštunica treba da ga uhapsi i izruci Hagu, prenela je novinska agencija Asošijeted pres.

„Potrebna je samo politicka volja da on (Mladic) bude uhapšen i izrucen“, kazala je tužilac.

„Mi nemamo pristup armijskim arhivama, svedocima, ne hapse begunce, narocito begunce koji su pripadali armiji – Mladica“, rekla je ona.

Del Ponteova je rekla da je Pauel obecao pomoc tribunalu, kao i da ce uciniti sve što je u njegovoj moci da privoli jugoslovensku vladu na saradnju.

Paul je javno rekao da ce to što Beograd ne saraduje sa tribunalom uzeti u obzir prilikom odlucivanja krajem marta da li ce Sjedinjene Americke Države dati Jugoslaviji pomoc od 40 miliona dolara, istakla je Del Ponteova.