Veronauka i u dijaspori

Širom Evrope u toku je upis u Jugoslovensku dopunsku školu koja svoja vrata otvara deci uzrasta od prvog do osmog razreda osnovne škole. Školska godina u JDŠ pocinje nedelju dana po pocetku nastave u zemljama u kojima žive.
Iz Ministarstva prosvete isticu da je interesovanje veliko, da su spremni da prihvate svu zainteresovanu decu, ali i da su na putu rešavanja svih problema koji su bili kamen spoticanja u prethodnom periodu. Istovremeno najavljuju i jednu novinu koja ce, kako ocekuju, u dijaspori biti odlicno prihvacena.
– Ocekujemo da cemo ovih dana postici dogovor sa ministrom vera Vojislav Milovanovicem i vladikom zapadno-evropskim Konstantinom o uvodenju veronauke u nastavu JDŠ. Ministarstvo prosvete je sa svoje strane spremno za ovaj korak – kaže u razgovoru za „Vesti“ koordinator JDŠ za Zapadnu Evropu Zoran Popovic.

Plate

Kada su u pitanju plate nastavnika, koje su bile veliki problem u prethodnih nekoliko godina, Popovic kaže da se nada da ce ovaj problem biti rešen.
– Plate se, trenutno, isplacuju na vreme. Prosledili smo zahtev za sredstva iz budžeta za ovu namenu Ministarstvu finansija.
Odobrenje ocekujemo pocetkom septembra. Tada cemo znati na cemu smo za ovu školsku godinu, kaže Zoran Popovic.

Prema njegovim recima, u planu su promene u nastavnim planovima i programima za nastavu u dijaspori, ali da su prioritet imale reforme u školskom sistemu u Srbiji, pa ce prve konsultacije biti u oktobru ove godine. Tada bi trebalo da bude održan prvi u nizu seminara na kojem bi svoje predloge trebalo da iznesu nastavnici koji rade u JDŠ. Reforme bi, znaci, mogle da uslede od naredne godine. Do tada, kako kaže Popovic, radice se po postojecim programima i udžbenicima.

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva je obezbedio dovoljno udžbenika koji se mogu poruciti direktno od njih ili organizovano preko nastavnika JDŠ. Jedini udžbenik koji nece biti korišten je „Moja otadžbina“ sa materijom istorije i geografije koji je zastareo, svi ostali iz prošlih godina važe, a u Zavodu kažu da su cene ovih knjiga niže 50 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Uslovi za upis u JDŠ su isti. Roditelji za jednu školsku godinu participiraju sa 180 evra, odnosno 360 švajcarskih franaka.
Upis drugog deteta je polovina ove sume, a trece dete i socijalni slucajevi školu pohadaju besplatno.
– Savezna vlada sada pokušava da pronade sredstva kojima bi finansirala kompletnu dopunsku školu i tako oslobodila roditelje ove obaveze. Obzirom na tešku finansijsku situaciju u zemlji, ne možemo da kažemo kada ce to biti. Ove godine, nažalost, ta obaveza roditelja ce ostati, objašnjava Popovic.
Interesovanje za školovanje dece koja rastu daleko od svoje otadžbine, po podacima koji pristižu u Ministarstvo prosvete u Beogradu, vece je nego prethodne godine. U Švajcarsku, na primer, bice poslata tri nova nastavnika što znaci 240 novoupisanih daka.