USPESNA POSETA VLADIKE ARTEMIJA OTAVI

Posle uspesne misije u Vasingtonu i Moskvi prilikom kojih se sastao i razgovarao po pitanju Kosova i Metohije sa visokim politickim funkcionerima i crkvenim dostojanstvenicima, vladika rasko-prizrenski Artemije je posetio glavni grad Kanade, Otavu 25. i 26. oktobra 2006. godine.

Kanada kao clanica G8, NATO-a i posmatrac u Savetu Evrope ima uticajnu ulogu u politikim krugovima medjunarodne zajednice, zbog cega je misija vladike Artemija Kanadi bila usresredjna na poziv kanadskim vlastima da iskoriste svoj uticaj i ulozi napore kako bi se preispitala pogresna politika medjunarodne zajedniceda se Kosovu prizna nezavisnost.

“Pitao sam se u Armerici, pitam se i ovde u Kanadi danas gde sam po prvi put, kako je moguce da medjunarodna zajednica i demokratski svet tolerisu krsenje verskih sloboda i istrebljenje hriscanstva, dok razmislja o stvaranju nezavisnog Kosova pod vlascu kriminalaca i dzihadista. Kosovu se nasilno menja njegov hricanski identitet,” rekao je vladika Artemije. Od 1999. godine do danas na Kosovu je unisteno “150 (srpskih pravoslavnih) crkava dok je 400 novih dzamija podignuto uz pomoc Saudijske Arabije i drugih zemalja Persijskog zaliva. Amerika i ostali slobodan svet predugo su podrzavali put Kosova prema nezavisnosti, a da pri tome mozda nisu ni bili svesni da bi takav put doveo moj narod do unistenja,” izjavio je vladika Artemije u svom obracanju novinarima na konferenciji za stampu odrzanoj u zgradi Parlameta Kanade, posle razgovora sa parlamentarnim sekretarom za medjunarodne odnose Kanade, Piterom van Loanom i Ricardom Dzonsom, pomocnikom za parlametarne odnose Roba Nikolsona, spikera vlade kanadskog premijera Sivena Harpera.

Pored vladike Artemija na konferenciji za stampu su ucestvovali, iz Americkog saveta za Kosovo, americki savetnik vladike Artemija i srpske hriscanske zajednice na Kosovu, Dzim Dzatras i bivsi kanadski ambassador u Jugoslaviji, Dzejms Biset koji su odgovarajuci na pitanja novinara izjavili da Kosovo nikad nece biti nezavisno, kao i da Albancima na Kosovu zbog njihove svireposti i netolerancije koju pokazuju prema Srbina i dugim narodima koji zive na Kosovu, svet nikad ne bi trebalo da dozvoli nezavisnot.

Konferencija za stampu vladike Artemija je direktno prenosio prlamentarni TV kanal C-PAC, sto je omogucilo svim senatorima i poslanicima kanadskog Parlamenta i novinarima akreditovanim u Kanadi, u Press Galeriji na Parlamentu, da prate izlaganja.

Prilikom svog kratkog boravka u Otavi, vladika rasko-prizrenski Artemije je imao priliku da se obrati Srbima koji su zajedno sa ocem Maksimom Lisakom, srdacno pozdravili srpskog valdiku u pravoslavnoj crkvi Hrista Spasitelja. Otac Maksim, iako ne pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi, otvorio je vrata svoga hrama “visoko-postovanom vladici Artemiju”i zamolio ga da blagosilja njegovu crkvu. Ulazak vladike Artemija u crkvu Hrista Spasitelja je propratilo tiho pojanje crkvenog hora.

Za zaljenje je sto se niko od zvanicnika Ambasade Republike Srbije pa ni jedini svestenik srpske pravoslavne crkve Sveti Stefan u Otavi nisu odazvali pozivu da prisustvuju vecernjoj propovedi vladike Artemija i sto vrata srpske pravoslavne crkve Sveti Stefan nisu bila otvorena da prime svoga, srpskog i visoko postovanog vladiku i njene vernike. Nema objasnjenja niti opravdanja za ovakvo neodgovorno ponasanje bilo svestenika Srpske pravoslavne crkve u Otavi bilo predstavnika Ambasade.

U pratnji vladike Artemija u Otavi su bili pored Dzima Datrasa, Dejmsa Biseta i protosindjel Simeon, sekretar episkopa Artemija, Dragan Ciric, predsednik Srpske narodne odbrane koja je istovremeno zvanicni organizator vladicine posete Kanadi, Milorad Lukovic, Boba Borojevic, urednik engleske stranice Glasa kanadskih Srba i organizator konferencije za novinare u kanadskom Parlamentu i prevodilac Dragan Radojcic. Na organizaciji posete Otavi su svesrdno radili i Aca Pantelic predsednik Srpske narodne odbrane u Kanadi, Dusan Kolundzic predsednik crkveno skolske korporacije Sv Djordje iz Nijagari i Janko Bojic iz Londona, Ontario i mnogi drugi.