Uloga organizacija srpske dijaspore u Beneluksu

Skupština dijaspore i Srba u regionu
Delegat Ana Milošević (Beneluks)

OTVORENI DIJALOG 2011
Uloga organizacija srpske dijaspore u Beneluksu

Brisel, 28. Januar 2011

U organizaciji delegata Skupštine dijaspore i Srba u regionu Ane Milošević, u petak 28. januara je u Evropskom Parlamentu održan „Otvoreni dialog 2011“ – seminar čija je glavna tema bila Uloga organizacija srpske dijaspore u Beneluksu. Cilj ovog dogadjaja bio je podizanje svesti našeg naroda na teritoriji Beneluksa o važnosti ujedinjenosti, učešća u političko-društvenom životu zemalja domaćina i matice ali i bolje umreženosti organizacija i udruženja dijaspore tako i pojedinaca na ovim prostorima.
„Srpsko rasejanje na teritoriji Beneluksa medju grupom zemalja sa najmanje razvijenim sektorom organizacija“ rekla je Ana Milošević u uvodnom obraćanju i dodala da:“Malim ali čvrstim koracima Srbija korača ka punopravnom članstvu u Evropsku porodicu država a njena milionska dijaspora decenijama se, u prvim redovima, bori za boljitak svoje matice i njenu svetliju, evropsku budućnost. Stoga je i mesto održavanja ovog sastanka srpske EU dijaspore upravo Evropski institucionalni stub – Evropski parlament. Kada sam stupila na dužnost kao delegat Skupštine dijaspore i Srba u regionu za teritoriju Beneluksa, kao jedan od svojih primarnih prioriteta navela sam važnost ujedinjenosti i bolje umreženosti svih aktera počevši od organizacija i udruženja u dijaspori, preko lokalnih i nacionalnih organizama kao i pojedinaca.

Otvoreni dijalog 2011, čiji je prvi korak upravo ovaj seminar, je projekat koji je zamišljen kao odgovor na ovu težnju, radi boljitka celokupne, svesrpske zajednice u Beneluksu, matici i širom Evrope a radi kreiranja zajedničke strategije za budućnost čiju izgradnju moramo da otpočnemo zajedno – ovog trenutka.
Učesnici Konferencije, predvodjeni Konzulima Republike Srbije u Briselu i Hagu, gospodinom Pavićem i Brkićem, pokušali su zajedničkim snagama da dodju do odgovora na pitanja: Kako unaprediti dijalog izmedju srpskih organizacija u dijaspori? Kako stimulisati saradnju srpske dijaspore sa matičnom drzavom?
Delegat Ana Milosevic smatra da je od izuzetne važnosti što je ovaj dogadjaj podržan od strane Konzularnih predstavništava iz Belgije i Holandije, uz nadu da će i buduće aktivnosti naići na veću podršku institucija iz matice.

Delegat za UK i Irsku Miloš Stefanović prezentovao je model koji je njegovo udruženje sledilo, a tiče se podizanja svesti o srpskom identitetu. On je istakao da je mnogo bitnije pokretanje projekata koji će unaprediti život naših ljudi u dijaspori, nego osnivanje samih organizacija.
Konzuli Brkić i Pavić složili su se u zaključku da je ova Konferencija veoma značajna za srpsku dijasporu u Beneluksu, i da su sledeći koraci pre svega utvrdjivanje tačnog brojnog stanja naših ljudi, izgradnja strateških aktivnosti za umrežavanje Srba u zajednici, a zatim i njihovo bolje povezivanje sa maticom.
Prezentacija na temu Dijaspora je ambasador Srbije koju je odrzao jedan od ucesnika iz Holandije Siniša Bradić, naišla je na posebno odobravanje kod predstavnika Srpske Informativne Mreže iz Rotrerdama koji su istakli da se kao tek osnovano udruženje zalažu za okupljanje kulturne elite Srba.
Skupu su se obratili i predstavnici Medjunarodne organizacije za migracije (IOM) koji su u saradnji sa Imigracionim službama Belgijske Vlade, govorili na temu imigracije, integracije i podrške azilantima iz Republike Srbije.

###
Ako su Vam potrebne bilo kakve dodatne informacije vezane za ovaj dogadjaj, molimo Vas da nas kontaktirate na mristic@milosevic.eu.