U penziju sa 67 godina

U Nemačkoj, kao i u drugim evropskim zemljama predstoji reforma penzijskog sistema, zbog čega se ova tema našla u žiži interesovanja poslednjih nedelja na unutrašnjoj političkoj sceni.

Takozvana Ririp komisija, koju vodi ekonomista Bert Ririp, okončala je rad na svom predlogu reforme, koji predviđa produženje radnog veka za sve zaposlene u Nemačkoj.

Komisija zahteva da se zakonski određena starosna granica za odlazak u penziju od 2011. postepeno, na period od 24 godine, podigne sa sadašnjih 61 na 67 godina. S tim u vezi komisija je istakla da je zbog dužeg životnog veka stanovništva ova mera neizbežna.

Prema predlogu Ririp komisije to bi značilo da bi oni koji su rođeni 1946. godine tek sa 65 godina mogli otići u zasluženu penziju, a za svaku dalju godinu starosti granica za odlazak u penziju se podiže za po mesec dana. To znači da bi oni koji su rođeni posle 1969. godine došli u kategoriju osoba koje tek sa 67 godina života mogu da idu u penziju.

Veći doprinosi

Kada je reč o dugoročnom finansiranju zdravstvenog sistema Ririp komisija dala je dva predloga, a oba imaju za cilj da se odvoje doprinosi za zdravsteno osiguranje od troškova plata.
Ti predlozi predviđaju povezivanje doprinosa sa visinom prihoda osiguranika. Zaposleni sa primanjima između 60.000 i 80.000 godišnje mogu računati sa jasnim smanjenjem dažbina.

Takođe, komisija predviđa povećanje zdravstvenog doprinosa za penzionere, koji bi od 2010. trebalo u ove svrhe da izdvajaju dva odsto.

Takođe, predlog, koji će biti dostavljen vladi, sadrži i mere za reagovanje na uzdrmane odnose između primalaca penzija i onih koji plaćaju doprinose.
Pošto će novim merama biti povećan broj onih koji plaćaju doprinose u penzijsku kasu, biće osigurane penzije, bez povišica doprinosa.
Ko bude želeo da ranije ode u penziju, međutim, moraće da računa sa većim umanjenjima mirovine. Uz to biće manje izuzetaka, a i oštrije kontrole, kada je reč o prevremenoj penziji.

Sa predlozima penzijske reforme Nemačka želi da doprinosi u 2030. godini dostignu nivo od 22 odsto, čime bi se obezbedile penzije za sve koji se nalaze u mirovini.