U Parizu odzan treci sastanak Skupstine dijaspore

U pariskom životu naših aktivista duvaju novi vetrovi. Ta činjenica potvrđena je na nedeljnoj Trećoj skupštini dijaspore pariskog konzularnog područja, kada je iz svake tačke dnevnog reda provejavala namera da se samo konkretno predlaže i radi za naše dobro.
Skupština je održana u prostorijama Kulturnog centra Srbije i Crne Gore. Dobrodošlicu je poželeo predsednik Mića Aleksić, koji je i vodio ovaj radni skup. Među gostima su bili pre nekoliko dana pristigli novi šef konzulata Milka Burkić i predsednik Svesrpske zajednice Francuske Dragan đurić.
Pre radnog dela, Skupštini se obratila konzul Milka Burkić, prenela svoja prva viđenja o ovdašnjem dobrom organizovanju dijaspore, i to na demokratski način. Potom je iznela uverenje da će Ambasada SCG uvek biti na pomoći našim ljudima. Zaključila je rečima:
– Nadam se da će ovaj sastav uraditi sa lakoćom sve ciljeve koje pred sebe postavi.
Dragan đurić je podsetio da je sa svim poslanicima do sada sarađivao. Istakao je uverenje da je naš narod, konačno, izgubio politički nagon za prepiranjem i svađama, a u ime SZF je poručio:

Istorijski dan
Susret predsednika Skupštine dijaspore Francuske sa predsednikom SCG Svetozarom Marovićem može se nazvati „istorijskim danom za dijasporu“. Ja sam se na svakojakim sastancima decenijama susretao sa predsednicima države, ali je sada prvi put predsednik iskazao iskreno interesovanje za dijasporu i njene probleme. Mi smo mu otvoreno izneli naše želje, među kojima i da hoćemo predstavnika u Ministarstvu za ljudska prava i u Ekonomskom savetu. Predsednik Marović je odmah prihvatio i najavio da će na Savetu ministara o tome biti reči. Nije obećavao, pa okrenuo lađa, već se kod njega osećalo da vidi spas u dijaspori, rekao je Aleksić.

– Mi smo uz vas i uz našu slogu!
Vesna Jovović je pročitala zapisnik sa prošle Skupštine. Usvojen je jednoglasno, a potom su podneseni izveštaji sa proteklih akcija. Rade Paunović, incijator i organizator izuzetno uspešne posete francuskih penzionera iz Pjerfita Banji Koviljači, trenutno se nalazi u Srbiji, gde odrađuje naredni zadatak. Naime, u prvom je u Banju odveo 16 penzionera i četiri predstavnika opštine Pjerfit, a pošto se dobar glas daleko pročuo, desetak dana nakon povratka prijavilo se 160 penzionera za turistički boravak i lečenje kod nas.
– To je ustinu konkretna akcija u korist otadžbine i našem aktivisti Paunoviću moramo čestitati i reći hvala – rekao je Aleksić. Podesen je i izveštaj o Uskršnjem saboru u Beogradu, kom je prisustvovalo 250 predstavnika dijaspore iz 28 zemalja.
– Bilo je dobro, ali je bilo i oštrijih reči na adresu ministra đelića, jer smo još jedanput ponovili zahtev za vraćanje od strane dijaspore donatorski sakupljenih tri miliona evra, koji su nestali u likvidaciji Beogradske banke. Ili, ovom prilikom je delegacija iz rasejanja primljena u Skupštinu, ali sa strane matice bez odgovarajućeg sagovornika. Stoga nestrpljivo očekujemo da se tamo srede i uvedu zakoni koji važe za sve, a nadamo se i skorom Ustavu – rekao je predsednik Aleksić.

Informacije o otadžbini
U završnici Skupštine, među predlozima je izneseno da se svi koji tokom leta idu u otadžbinu raspitaju o prodajama, kupovinama, ulaganjima u malu privredu, pa da se po povratku o tome sačini bilten, kako bi se infomrisali svi naši ljudi.
– Neki bi da ulažu, ali ne znaju gde, kakve su ponude, mogućnosti. Ovako bismo im olakšali i otvorili vidike – ocenio je Aleksić.

Izveštaj je podneo i Mladen Vuković, član Odbora za obrazovanje, koji je sa đacima Dopunske nastave boravio na ekskurziji u Beogradu, u poseti Osnovnoj školi „Stefan Nemanja“:
– Program je bio bogat i izuzetno uspešan. Domaćini su učinili sve kako bi boravak bio nezaboravan, a za kraj godine najavljena je uzvratna poseta beogradskih đaka.
Petar Milić je sa Društvom za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine išao u Tunis, u posetu tamošnjim borcima.
Pregrštima komplimenata obasut je predsednik Odbora za obrazovanje i kulturu prof. Petar Gojković, koji je u skoro svakoj rečenici apostrofirao potrebu rada i angažovanja sa školskom decom. Uz ostale navedene ideje i akcije, aplauzom je propraćen njegov raport o izuzetno uspešno organizovanim „Danima srpske kulture“, koji se održavaju u Parizu.
Dogovoreno je i da se formiraju poslanički klubovi, a da svaki klub izabere svoga predstavnika, koji će ga zastupati.

Tužbom na uvrede
Ogorčen zbog eseja Luis Lambriš o knjizi Davida Albaharija „Gec i Majer“ (o čemu su „Vesti“ pisale), gde se iznose istorijski falsifikati i prekraja istorija, a Srbi proglašavaju esesovcima, kao narod sa „genocidnim porivom, što nose od Drugog svetskog rata i imaju ga i danas“, poslanik LJuba Petrović je predložio da se podnese tužba protiv autora takvog gnusnog teksta, a zbog uvrede, ataka na dostojanstvo i čast svih Srba.

Tako će na idućoj Skupštini biti promovisani čelnici i portparoli ASRS (delegati su Adamović, Brčin i Zagorac), SZF (Milić, Niklanovi, Rabrenović, Alečković), ostalih asocijacija pariske oblasti (ćirovski, Gojković, Pajović, Petrović), grupe građana i Saveta roditelja Dopunske nastave (Daničić, Jovović, Krminac, Lazarević, Miletić, Mijanović, Vuković i Zlatojević), kao i brojne Zajednice srpsko-crnogorskih udruženja u Francuskoj.
Jednoglasno je usvojen predlog predsednika Aleksića da se na jesen održi zajednički sastanak SZF, ASRS i Skupštine dijaspore, kako bi se u pravcu dobre saradnje dogovorili o zajedničkim narednim zadacima, čime bi se „zamesio kolač pomirenja“ i pri čemu bi se svi osećali kao jedna porodica.