Sve o legalizaciji i nadovjeri dokumenata

Za korištenje stranih javnih isprava (na primjer: rodni list, vjenčani list, svjedodžba, diploma i slično) u međunarodnom pravnom prometu prethodno je potrebno provesti postupak njihove legalizacije, osim ako dvostranim i mnogostranim međunarodnim ugovorima nije utvrđeno drukčije. Postupku legalizacije podliježu i privatne isprave koje, nakon što su ovjerene pri nadležnom tijelu države u kojoj su sačinjene, dobivaju status javne isprave. Vrijedi naglasiti da se ovjeravanjem isprave potvrđuje vjerodostojnost pečata i potpisa službene osobe koji su stavljeni na ispravu, ali ne i njezin sadržaj.

Haška Konvencija o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava, od 5. listopada 1961., pojednostavila je postupak legalizacije u odnosima između ugovornih stranaka, pa javna isprava podliježe jednom ovjeravanju nadležnog tijela države koja je ispravu izdala. Podatke o navedenoj Konvenciji i državama pristupnicama moguće je pronaći na internetskim  stranicama (www.hcch.net).

Svaki općinski sud u Hrvatskoj ovjerit će potvrdom “Apostille” jedino isprave što su ih izdala tijela koja imaju sjedište na području tog suda, a hrvatsko Ministarstvo pravosuđa isprave koje su izdala tijela na području bilo kojeg općinskog suda u Hrvatskoj: u praksi, isprave u smislu naznačene Haške Konvencije potvrdom “Apostille” ovjeravaju u pravilu općinski sudovi.

Međutim, ako između Hrvatske i druge države ne postoji dvostrani ili mnogostrani ugovor, koji ukida ili olakšava legalizaciju, potrebno je isprave legalizirati/nadovjeriti u postupku pune legalizacije, u kojem sudjeluje i Ministarstvo vanjskih i europskih  poslova Republike Hrvatske.

Ministarstvo vanjskih i europskih  poslova, ali i hrvatske diplomatske misije u inozemstvu – ovlaštene su obavljati poslove legalizacije isprava u međunarodnom prometu (odnosno isprava izdanih u inozemstvu koje će se upotrijebiti u Republici Hrvatskoj i isprava izdanih u Republici Hrvatskoj koje će se upotrijebiti u inozemstvu), temeljem odredbi Zakona o legalizaciji isprava u međunarodnom prometu (Narodne novine, br. 53/91).

LEGALIZACIJA/NADOVJERA JAVNIH ISPRAVA IZDANIH U HRVATSKOJ RADI KORIŠTENJA U INOZEMSTVU

Javne isprave izdane u Hrvatskoj, koje stranka namjerava koristiti u drugoj državi potrebno je legalizirati ako je prema propisima te države to potrebno, te ako u odnosima između Hrvatske i druge države ne postoji posebni dvostrani ili mnogostrani ugovor koji ukida ili olakšava legalizaciju.

Potpis i pečat tijela  ili ustanove koja je izdala ispravu potrebno je  nadovjeriti sljedećim redoslijedom:

  • u općinskom sudu, prema mjestu sjedišta ovjerovitelja isprave (matičnog ureda, javnog bilježnika, sudskog tumača, sveučilišta i sl. jer kod istog suda potpisnici isprave trebaju prethodno deponirati potpis i otisak pečata),
  • u Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske, Ulica grada Vukovara 49, 10000 Zagreb;
  • u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske,  Uprava za europsko pravo, međunarodno pravo i konzularne poslove, Sektor konzularnih poslova, Služba za međunarodnu pravnu pomoć,  Petretićev trg 2, 10000 Zagreb,
  • u stranoj diplomatskoj misiji u Republici Hrvatskoj – države u kojoj se ta isprava namjerava upotrijebiti.

Uredovno vrijeme sa strankama za legalizaciju isprava u MVEP je  od ponedjeljka do četvrtka od 9.00 do 11.00, te  od 13.00 do 15.00 sati, a petkom od 9.00 do 12.00 sati.

Osoba koja podnosi zahtjev za legalizaciju isprava treba donijeti izvornike isprava koje se ovjeravaju, neovjerene preslike istih i identifikacijsku ispravu.

Za postupak legalizacije isprava pred Ministarstvom vanjskih i europskih poslova naplaćuje se upravna pristojba određena tarifnim brojem  74. c. Zakona o upravnim pristojbama („Narodne novine“ 8/96, 77/96, 95/97, 131/97, 68/98, 66/99, 145/99,30/00, 116/00, 163/03, 17/04, 110/04, 141/04, 150/05, 153/05, 129/06, 117/07,25/08, 60/08, 20/10, 69/10, 126/11, 112/2012, 19/2013, 40/2014) i Uredbom o izmjenama tarife upravnih pristojbi Zakona o upravnim pristojbama („Narodne novine“ broj 69/2014) u iznosu od 80,00 kuna za jednu ovjeru.

Iznos pristojbe do 100,00 kuna (jedna ovjera) potrebno je platiti u državnim biljezima, a iznos veći od 100,00 kuna uplatom na račun Državnog proračuna Republike Hrvatske,  IBAN: 1210010051863000160;

Za pravne osobe:

  • upisivanjem broja 64 (model) u prvu kućicu uplatnice,
  • upisivanjem broja 5002-721-OIB

Za fizičke osobe

  • upisivanjem broja 64 (model) u prvu kućicu uplatnice,
  • upisivanjem broja 5002-721-OIB, u drugo polje uplatnice
    (U slučaju kad predviđeni iznos uplaćuje stranac, potrebno je poslije broja 5002 upisati broj 721- i broj upisa iz knjige ovjera, koju  će upisati djelatnik Ministarstva prilikom podnošenja zahtjeva stranke.)

Ako država, u kojoj stranka namjerava koristiti ispravu, nema diplomatsko predstavništvo u Hrvatskoj, ispravu će, nakon što je ovjerena u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, ovjeriti diplomatska misija Hrvatske u državi u kojoj i ta država ima svoje diplomatsko predstavništvo, zatim ministarstvo vanjskih poslova države u kojoj obje države imaju diplomatsko predstavništvo, a na kraju je ovjerava diplomatsko predstavništvo države u kojoj će se isprava koristiti.

LEGALIZACIJA/NADOVJERA STRANIH JAVNIH ISPRAVA RADI KORIŠTENJA U HRVATSKOJ

Javne isprave izdane u inozemstvu mogu se upotrijebiti u Hrvatskoj (osim ako drukčije nije određeno dvostranim ili mnogostranim ugovorima) ako su legalizirane u skladu s propisima zemlje izdavanja i nadovjerene u hrvatskoj diplomatskoj misiji u toj državi.

Druga mogućnost je da se nakon legalizacije u skladu s propisima države izdavanja, isprave nadovjere u diplomatskoj misiji te države u Hrvatskoj i legaliziraju (nadovjere) u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. U slučaju da Hrvatska nema diplomatsku misiju u državi izdavanja isprave, a niti ta država nema diplomatsku misiju u Hrvatskoj, legalizacija (nadovjera) može se obaviti i u  trećoj državi, u kojoj obje države imaju diplomatsku misiju i to na sljedeći način: nakon ovjere isprave od strane nadležnih tijela države u kojoj je izdana, ispravu nadovjerava njezina diplomatska misija u trećoj državi, zatim ministarstvo vanjskih poslova treće države i na kraju diplomatska misija Republike Hrvatske u toj trećoj državi.

Izvor: MVEP

 

PROCEDURA I KONTAKTI ZA LEGALIZACIJU HRVATSKIH DOKUMENATA ZA ABU DHABI 

  • Kopirati orginal dokument(e)
  • Donijeti kopiju sa originalom na uvid kod javnog bilježnika te ih ovjeriti
  • Sve skupa prevesti na engleski jezik kod ovlaštenog sudskog tumača

 

Napomena: 1. korak sa općinskim sudom se može riješavati bilo gdje u Hrvatskoj. Uvjet je jedino da sudski tumač bude registriran u Općinskom sudu gdje mislite ići.

 

Ako vršite legalizaciju u Zagrebu, postupak je slijedeći:

 

  1. Ovjera Općinskog suda, palača pravde Zagreb
  • Tel: +385 1 6126 697
  • Radno vrijeme: Pon-Čet 8.30-12.00
  • 110 kuna u biljezima
  • Provjeriti prevoditelja dal je upisan u sudski registar
  • Adresa: Palača Pravde Vukovarska Zagreb
  • Donijeti I obavezno po jednu kopiju dokumenata

 

  1. Nadovjera Ministarstva pravosuđa (Vukovarska ulica, bivša Plivina zgrada)
  • Tel centrala: +385 1 3710 666
  • Radno vrijeme: 09-11 i 13-15
  • 30 kuna po dokumentu, uplatnicu dobivate kod njih te nakon uplate oni naprave sve.
  • Za svaki slučaj provjeriti da li zahtjevaju nekakve dodatne kopije

 

  1. Ministarstvo vanjskih poslova (Kod Petrove crkve)
  • Tel: +385 1 4599 410
  • Radno vrijeme: 09-11 i 13-15, petkom 09-12
  • 60 kuna po dokumentu. tamo daju uplatnicu dok se plati, oni naprave sve.
  • Treba provjeriti da li treba donijeti nekakve kopije možda

 

  1. UAE ambasada u Berlinu
  • Prema dolje navedenim podacima, izvršiti uplatu od 60 EUR na račun UAE ambasade u Berlinu. Kopiju uplate zapakirati zajedno sa dokumentima, napisati na papir vaše kontakt podatke, skenirati kopiju i poslati mailom.
  • Nazvati DHL I zatražiti uslugu pošiljke dokumenata do ambasade I nazad. DHL ima već uigranu shemu za to i naplaćuje 800 HRK.
  • Nakon što su dokumenti otišli prema Berlinu, nakon par dana ih nazovite ili pošaljite mail da provjerite status kako ne bi čekali mjesec dana.
  • Radno vrijeme ambasade u Berlinu je od 10 – 14 sati po lokalnom vremenu.

 

Adresa:

Embassy of United Arab Emirates,
Consulate Department
Hiroshimastrasse 18-20
D-10785 Berlin
Germany

Tel: 0049 30 516 516
Mail: consulate@uaeembassy.de

Cijena: 60EUR po dokumentu.

 

 

Podaci za transfer novca prema Berlinu

 

Beneficiary: Customer

Beneficiary Short Name: UAEembassy

Beneficiary Name: Embassy of the United Arab Emirates

Beneficiary Address: Hiroshimastrasse 18-20
D-10785 Berlin
Germany

Beneficiary Bank

Account Number / IBAN DE13100800000510732500

Bank Name: Commerzbank AG

Branch Name: Berlin

Branch Address: Potsdamerstr. 125

Country: GERMANY

Swift Code: DRESDEFF100

 

Nakon što su dokumetni otišli iz Berlina prema vlasniku, ti isti moraju započeti drugu fazu izrade vize odnosno prijava za family sponzorstvo. Sve aplikacije u Abu Dhabiu odrađuju ovlašteni uredi tzv. “Typing services”.

U Abu Dhabiu je najbolje to odraditi ovim načinom:

  1. Dodatni dokumenti koji su potrebni jest Zeleni ugovor koji smo dobili od firme na početku zaposlenja i posebni salary certificate koji kadrovska izdaje na zahtjev. Ovo drugo može potrajati i tjedan dva prije nego što se napravi, a bitno je znati da nigdje ne priznaju takav dokument stariji od 30 dana. Naravno sve to iskopirati barem 10 puta.
  2. Otići u Marina mall u veliki ured “InfinityTyping services”. Prvo bez uzimanja broja otići na šalter “Ministry of foreign affairsgdje će na atestirani dokument nalijepiti još jednu naljepnicu I to naplatiti 150 AED.
  3. U istom uredu otići na glavnu recepciju I pitati gdje se može prevesti dokument na arapski jezik. Uobičajen je odgovor da na šalteru pored uplatiš 60 AED po dokumentu, predaš dokumente i obično kažu da dođeš sutra na isto mjesto po prevedene kopije.
  4. Dobro je odmah iskoristiti tu priliku te dati original Ugovor o najmu stana na prevođenje. Ne zaboravite da prevođenje košta 60 AED po stranici.
  5. Doći drugi dan u zakazano vrijeme na taj isti šalter I preuzeti sve te prevode. Zatim se prijaviti na jedan od typing šaltera gdje ćete u suradnji s njima napraviti aplikaciju. Sam postupak izrade aplikacije na šalteru traje oko pola sata.
  6. Uvijek sa sobom imati barem 10 kopija svoje putovnice I residency vise, te isto toliko kopija putovnica za svaku osobu za koju se radi aplikacija.
  7. Uvijek imati barem 10 passport fotografija za svaku osobu za koju se radi aplikacija.
  8. Aplikacija za svaku osobu košta 160 AED. Prilikom izrade aplikacije, službenik na šalteru će vas pitati da li želite ubrzani postupak što možete ostvariti ukoliko uplatite dodatnih 100 AED. Ubrzani postupak od redovnog se razlikuje po tome što će te vize dobiti na licu mjesta u imigracijskom, a prema redovnom postupku će vam poslati iste na kućnu adresu.
  9. Zaključak: U Marina Mall se ide najmanje dva dana i svaka od aplikacija će vas koštati minimalno 370 AED plus prijevod ugovora. Bitno je za znati ukoliko se prijavljuje više osoba (obitelj) onda će biti dovoljan samo jedan prijevod ugovora jer ćete dalje moći koristiti kopije.
  10. Radno vrijeme ovog ureda u Marina Mallu je 09-00 – 18.00.

 

Kad završite ovu proceduru u Marina Mall-u, slijedeća destinacija je Immigration department. Nalazi se u gradu na Airport Road-u. Najbolje je ići taksijem jer je parking gotovo nemoguće pronaći.

 

Dokumentacija koja je potrebna za Immigration:

  1. Aplikacija koju ste ishodili u Marina mall-u.
  2. Ugovor o najmu stana original na engleskom te original na arapskom + kopija
  3. Zeleni ugovor original + kopija
  4. Salary certificate plus + kopija
  5. Putovnica na uvid plus kopija putovnice I residency-a osobe koja je sponzor.
  6. 1 markica “empost” Tu markicu je najbolje kupiti u samom immigration department koji se nalazi u stražnjoj strani kompleksa. Obavezno na markici ispuniti podatke koje će pošta koristiti za dostavu vize na vašu adresu.

Ovi dokumenti trebaju za svaku aplikaciju posebno tako da obratite pozornost na broj kopija pojedinog dokumenta. Za svaku aplikaciju ide jedna markica “Empost” markica a ona košta 15 AED

Radno vrijeme Immigration officea je od 08.00 – 18.00.

Kada se uđe u zgradu onda treba ići na lijevu stranu na kojoj piše “Entry permits”. Tamo uzeti broj nakon čega se brzo se dođe na red. Prije nego što uzmete broj i odete na šalter još jednom provjerite da li vam je sva dokumentacija na broju + kopije.

 

Rezime, doći do Immigration-a taxijem, ući u zgradu, pitati gdje se kupuju markice “Empost” te otići kupiti markice. Nakon toga uzeti broj i na “Entry Permits” šalter. Dok čekate na red iskoristiti vrijeme za popuniti “Empost podatke”. Osim troškova za markice, drugih troškova nema.

Ulazna viza će doći na adresu koja je naznačena na markici. Te vize služe za ulazak u državu sponzoriranim osobama isto kao I podloga za daljnju aplikaciju za residency.

Postoje dva načina dostave prema sponzoriranim osobama. Uobičajeni je da se vize skeniraju I ti skenovi pošalju sponzoriranim osobama koje će to onda isprintati. Original obavezno pohraniti na aerodromu. Kada sponzorirane osobe slete u Abu Dhabi, prvo na aerodromu trebaju podići originalne vize na šalteru. Nakon preuzimanja vize ide se na eye scan. Poslije eye scan-a se sa original vizom ide na passport control.

 

Drugi način je da se vize fizički dostave sponzoriranim osobama, ali nije preporučljiv osim u slučaju ako sponsor ide u domovinu i vraća se zajedno sa sponzoriranim osobama. Ili ako hoćete da sponzorirana osoba dobije original pod svaku cijenu, onda je najsigurniji DHL.

Ukoliko sponzorirana osoba ulazi u državu sa originalnom vizom, onda to znači manje čekanja u redu na imigracijskom na ulazu u državu.

!!! Posebna zahvala Davoru Kelentriću koji je nesebično podijelio ovu detaljno razrađenu proceduru !!!

 

Slične ili vezane teme: