SVAđE OKO DULDUNGA

Pregovori stranaka vladajuće koalicije oko razrade detalja u uputstvima koja će pratiti i tumačiti odluku Stalne konferencije ministara unutrašnjih poslova od 17. novembra oko konačnog gašenja „lančanih duldunga“, zapali su ovih dana u ćorsokak i na jedvite jade je izbegnut njihov krah. Nade stranaca spasla je samo činjenica da u redovima obe vladajuće stranke postoji interes za donošenje što bržeg rešenja problema statusa za oko 190.000 ljudi.
Prošle nedelje su pregovori iznenada prekinuti bez dogovora čak i o tome kada bi mogli da budu nastavljeni. Glavni kamen spoticanja bili su različiti stavovi o dužini roka koji bi vlasti mogle da propišu vlasnicima duldunga da pronađu posao i tako dokažu da su u stanju da se sami izdržavaju. Bilo je i mišljenja da bi tu bio dovoljan i dokaz da neko „aktivno traži posao“. U slučaju da pregovori propadnu samo u ovom delu, to bi označilo kraj cele priče o šansi datoj strancima sa duldungom da ispune sve uslove i steknu sigurniji boravišni status.
Centralne vlasti u Berlinu su najavile da će se u razradi svih najvažnijih preduslova za opstanak stranaca u Nemačkoj (onih koji su do sada imali samo ograničeno odobrenje boravka) oslanjati na rešenja koja su ranije nudile pokrajine. Ovo ide na ruku demohrišćanima koji drže vlast u tri četvrtine pokrajina.

Nada malobrojnima

Od ukupnog broja (koji se kreće između 180.000 i 190.000) vlasnika duldunga, većina političara saveznog i pokrajinskog ranga smatra da bi tek desetak do najviše dvadeset hiljada moglo da preskoči sve prepreke i stekne obećanu boravišnu dozvolu na dve godine. Ostali neće imati nikakvih izgleda da ostanu dalje u Nemačkoj, posvedočila je proteklog vikenda i Marija Bemer, opunomoćenik za integraciju stranaca.