Sećanje na 20. vek

Među najveće ličnosti 20. veka u celom svetu uvršten je Slobodan Milošević i to kao jedini čovek sa balkanskih prostora. U tom spisku nema ni Tita, ni Tesle, pa ni Kusturice, nema nijednog eksjugoslovenskog imena, a zato je Milošević dobio izuzetno velik prostor u konkurenciji više od 1.500 poznatih.
Ova listu, po abecednom redu poznatih, objavljena je u knjižici „Sećanje na 20. vek“, koja se u Parizu, najbolje prodaje u – metroima.

U uvodu se objašnjava da je dvadeseti vek bio vek inovacija, vek dostignuća i da su na 56 strana nabrojani oni koji su nam se urezali u pamćenje, a samim tim i obeležili 20. vek.

Slobodanu Miloševiću posvećeno je mnogo prostora. Samo su više redova dobili Hitler, De Gol, Musolini, Lenjin, Mao Cedung i Staljin, a manje DŽon Kenedi, Dajana, Maradona, Miteran, Pikaso, Pompidu, Renoar, „Bitlsi“, Ruzvelt…
A kako je predstavljen Milošević? Posle navođenja godine rođenja 1941, počinju nabrajanja:
„čovek jugoslovenske politike, član Komunističke partije od 1959, za predsednika Republike izabran 1990. i ponovo 1992. godine“.

U nastavku stoji:
„Više nego o Slobodanu Miloševiću, treba govoriti o njegovoj porodici. Oboje Miloševićevih roditelja izvršili su samoubistvo, a majka njegove supruge je streljana. Gospođa Milošević je rasla u seni te tragedije, izjedana ambicijom i osvetom“.
U daljem opisu piše:
„Godine 1987. Milošević je proglašen od strane presa čovekom godine za „transformisanje apatije srpskog naroda u srpsku pobedu“. On voli da na sva važna mesta u Srbiji namesti ološ, ne da bi ga nagradio nego da bi ismejao vrednost društva“.

Tekst se završava sa:
„On je uzrok jednog od najvećih genocida u 20. veku, na Kosovu“.