SASTANAK PROŠIRENOG BIROA PARISKE SKUPŠTINE DIJASPORE

PREDSEDNIKA IZABRATI, KOSOVO NE POKLANJATI

• Niko ne sme da potpiše ništa na štetu države, a za sve odluke potreban je referendum, istakao predsednik Janković

U nove radne pobede, moglo bi se reći, zaključak je sastanka proširenog Biroa Skupštine dijaspore pariskog regiona, kojem je predsedavao Miloš Janković, a gde su mu „desne ruke“ bile poverenik Ministarstva dijaspore Mića Aleksić i konzul (predstavljen sa „uvek je s nama“) Siniša Pavić, dok je dominantnu ulogu odigralo i devet prisutnih predsednika naših KUD-ova i udruženja.
Skup je održan u prostorija Kulturnog centra Srbije, govorilo se o onome što je bilo i što će biti, odnosno ponajviše o Kosovu i izborima.
– Niko ne sme da potpiše ništa na štetu države, a za sve odluke potreban je referendum – u svom uvodnom obraćanju primetio je predsednik Janković.
O raspisivanju izbora za 20. januar, o prijavama i dinamici govorio je konzul Pavić, Kulturni centar Srbije promovisao je kao mesto glasanja.
– Najbolji propagator za izbore treba da budu birači s iskustvom, koji će opisati kako su došli u situaciju da glasaju i na kakav tretman su naišli na biračkom mestu – primetio je konzul Pavić, dodajući da će se definisanjem nacionalnih prioriteta izabrati put kojim Srbija treba da ide, a taj put je boljitak za sve.

Od akademije do bala

– Krajem januara organizujemo svečanosti „Svetosavski dani – put Svetosavlja“, odnosno, 24. januara dvojezičnu (srpski i francuski) akademiju o nastanku i kretanju svetosavlja i sa projekcijom filma „Skazanje o Sv. Savi srpskom“. Na to 25. januara, u sali „Divan d mond“, na Monmartru, biće koncert grupe „Lulu yien“, a 26. januara „Svetosavski bal“ ploveći Senom na brodu „Bato muš“. U završnici, 27. januara, posle sv. liturgije u sabornom hranu Sv. Sava, održaće se dečja pripredba i ručak – informisao je Petar Gojković poručivši: „Dođite da budemo zajedno!“

Na to je poslanik Sima Mraović upitao: „Gde je motivacija za glasanje“, pa posavetovao:
– Nalazimo se u ključnom istorijskom trenutku, a mnogi ne čitaju novine, nemaju satelitsku TV, ne znaju za koga da glasaju. To se ne sme prepuštati stihiji, već precizno razraditi.
Pošto u Srbiji glas nije obavezan, već je glas prava, to se, smatra poslanik Petar Gojković, u dijaspori moraju organizovati razgovori na temu: „Zašto imamo takvu situaciju?“
Gojković je i kao predsednik Komisije za obrazovanje i kulturu podneo je izveštaj sa Prvog kongresa medija dijaspore održanom u Beogradu. A kao aktivna dijasporska sredina, Pariska skupština je na konkursu, na koji je stiglo 600 projekata, uvrštena među tri pobednika, te je za svoje aktivnosti, od strane vlade, dobila pomoć u visini 8.750 evra, o čemu je izveštaj podneo poverenik Aleksić.

Srpska kuća

Na ovom skupu bilo je i reči o osnivanju fonda za kupovinu Srpske kuće. Napomenuto je da se mora objasniti zamišljeni program delovanja te „kuće“, te ukoliko se ideja u roku od nekoliko godina realizuje, tada mora postojati i precizan plan na koji će se način finansirati, jer Srpska kuća treba sama da se izdržava.