SAKRILI PATNJU SRPSKE DECE

U PARIZU ZABRANJENA IZLOŽBA CRTEŽA IZ KOSOVSKIH ENKLAVA

• Crteži koji govore o bombardovanju, krvi, smrti i srpskoj tragediji na Kosmetu, proglašeni „političkom provokacijom“

Gradonačelnica 17. pariskog arondismana, madam Brižit Kister ostaće upamćena kao žena koja je zabranila izložbu crteža mališana iz srpskih enklava sa Kosova i Metohije u okviru manifestacije „Vizija rata u pogledu dece“ jer se navodno radi o „političkoj provokaciji“.
Brižit Kister prvo je odobrila održavanje izložbe, zatim širom otvorila vrata Udruženjima „Solidarnost-Kosovo“, „Istina i pravednost“ i „Društvu srpsko-ruskog prijateljstva“, kao suorganizatorima ove lepe dvanaestodnevne manifestacije, a zatim ih – sve izbacila iz zgrade opštine.
Naime, prema programu manifestacije, a najavni leci su odštampani i razdeljeni na brojnim adresama. Manifestacija „Vizija rata u pogledu dece“ trebala je da se održi od 16. do 28. februara, sa akcentom na 20. i 21. februar, kada bi petnaestak autora stavljalo potpise na svoje knjige, među kojim i u svetu slavni advokat Žak Veržes i bivši ministar inostranih poslova Rolan Dima.

Tužba sudu?

Predsedniku „Istina i pravednost“, veteranu novinarstva Luju Dalmasu (88), sa suprugom Ivankom Zazom i malom armijom vrednih amaterskih radnika, nije ništa drugo preostalo nego da pomenute crteže odnesu iz zgrade opštine.
– Evo, ceo dan sam na telefonu, obaveštavamo ljude da smo zabranjeni. Ovaj skandal dobija veće razmere. Istrošili smo se, opremili salu i panoe, odštampali materijal, naručili piće za koktel… Sada smo ceo dosije predali advokatu. Neće se na tome zaustaviti, nećemo se predati. Naći ćemo mi drugu salu, pomoći će nam ljudi. Naš je moto bio i ostaće – istina! – kaže vidno potresena Ivanka Zaza Dalmas.

– Počelo je tako što je naš reporter Frederik Sajo otišao u Peć i tamo su mu dali album sa 230 dečjih potresnih crteža i akvarela, koji govore o bombardovanju, ruševinama, požarima, otmicama, o krvi i smrti, o strahotama i tragedijama. To su vizije traumatizovane generacije na mestu gde vlada oružje i etnička mržnja. Na konkursu je učestvovalo nekoliko stotina malih slikara od sedam do 14 godina, izabrali smo 51 rad. U ovoj akciji sa nama je i Ivana Žigon, koja vodi brigu o tim, na žalost, nesrećnim kosovskim mališanima, čak je izrazila želju da ih dovede u „grad svetlosti“ da izvedu program u Kulturnom centru Srbije – rekao je Luj Dalmas.
Gradonačelnica Brižit Kister je na startu imala primedbu na deo o aktuelnoj situaciji na Kosovu, pa su joj organizatori izložbe izašli u susret i taj materijal izbacili. Potom joj je zasmetalo što je udruženje „Istina i pravednost“ bio izdavač tri knjige: „Moja istina“ Slobodana Miloševića, „Islamska deklaracija“ Alije Izetbegovića i „Memorandum“ Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU). Ispostavilo se da je „kap koja je prelila čašu“ bio crtež devojčice sa Kosmeta koji prikazuje sa leđa Kforovca koji na uzici drži golub mira. Odmah je zaključila da se sve to pretvorilo u „političku manifestaciju“ (što je organizator od samog početka potpuno eliminisao), da je taj Kforovac aluzija na Bernara Kušnera i da se, prema tome, radi o ogromnoj uvredi.
Imala je madam Kister još primedbi, kao da deca ne znaju dobro da slikaju, da nisu precizno nacrtali rešetke kojima su ograđeni…

Ambasada bez komentara

Kulturni centar Srbije u Parizu, izuzev što je distribuirao letke sa pozivom na prisustvo manifestaciji „Vizija rata, pogled dece“, nije se više angažovao u ovom događaju. Pošto su primili saopštenje od strane organizatora, Udruženja „Istina i pravednost“, proslediće ga elektronskom potom na brojne adrese kako bi se znalo da je izložba zabranjena i iz kojih razloga. U vezi ovog slučaja nismo dobili stav ambasade (ambasador Predrag Simić napustio je Pariz pre dva dana), uz obrazloženje da nisu ni bili uključeni u celi tok događaja.

– Odgovorila sam joj da su to deca do 14 godina koja u ratu znaju i te kako dobro da crtaju ono što ih boli. Dodala sam da tu decu Kforovci prate u školu, a ako je već tako teška slika, rekla sam joj: Dajte makaze da presečemo to uže, neka golub mira odleti u slobodu i neka bude mira – kaže Ivanka Zaza Dalmas.
Interesantno je da su za otvaranje ove humanitarne smotre, organizatori poslali pozivnica na adrese 2.500 novinara.
– Unapred smo znali da se mnogi neće odazvati, a ako dođe ijedan i napiše nešto o strahotama srpske dece koja žive u kosovskom getu – na dobitku smo. Takođe, poslali smo 72 pozivnice diplomatama od kojih 36 na imena ambasadora, a neki gosti su najavili dolazak iz drugih delova Francuske. Obaveštena je i policija o održavanju manifestacije, onda smo dobili pismenu odluku o zabrani izložbe koja je već dva dana bila postavljena u svečanoj sali, na prvom spratu, zgrade 17. arondismana – ogorčen je poznati novinar Luj Dalmas.