Puno srce Evrope

Posle mesec dana putovanja po Evropi, 200 najboljih studenata univerziteta u Srbiji vratilo se svojim kućama, prepuni nezaboravnih utisaka. Evropski pokret Srbije omogućio je najboljim studentima da upoznaju mnoge gradove, a sve je organizovano u okviru projekta „Putujmo u Evropu“.

Studenti su dobili besplatne šengen vize i železničke „inter rail“ karte, a na put su krenuli samo sa rančevima i dobrim raspoloženjem. Evropljani su ih dočekali sa osmesima i raširenih ruku.
Elena Dimovski sa Saobraćajnog fakulteta, Vukašin Kuč sa Ekonomskog fakulteta i Maja Matić sa Elektrotehničkog fakulteta, svi iz Beograda, na putu kroz Evropu, imali su istu maršrutu sve do Španije. Od Beča, preko Graca, Rima, Napulja, Firence, Nice, Azurne obale, Monte Karla, Pariza do Lisabona putovali su zajedno, a onda su se razišli i svako je nastavio prema svojim željama da krstari Evropom.

Portret na poklon

Razgledajući Pariz, beogradski studenti nisu zaobišli ni pariski Monmartr, popularnu boemsku četvrt. Ovo je bilo mesto gde su upoznali i jednog našeg zemljaka.
– Veoma smo se iznenadili kada smo zatekli umetnika našeg porekla, koji u Parizu živi već 40 godina i bavi se slikanjem. Zove se Vuk, a kada je čuo odakle smo, mojoj drugarici je uradio besplatan portret – priča Maja.

– Moja želja je bila da vidim Skandinaviju i fjordove, posebno jer je moj dečko Bjorn iz Švedske. Najveći utisak na mene je ostavio Stokholm, ali uživala sam u vozovima, jer sam na fakultetu izabrala odsek za železnicu, i veliki sam ljubitelj pruga – priča Elena.
Maja je definitivno najviše oduševljena Parizom i kako kaže najveća joj je želja bila da poseti muzeje „Luvr“ i „Dorsej“, što joj se sada ispunilo. Naravno, na putu do Pariza nije propustila da poseti Sikstinsku kapelu u Rimu.
Pariz je i na Vukašina ostavio najjači utisak, a posebno su ga oduševile Parižanke, šarmom i ljubaznošću.

Nemci za primer

– Mene su oduševili Nemci, jer su vrlo organizovani, dok sam se u skandinavskim zemljama nervirao. Kod njih se sve čeka po propisu i u redovima, sa brojevima u rukama. Samo za običnu turističku informaciju čeka se i po dva sata. Vrlo su spori i to me je jako iznenadilo – priča Miša Premović.

– Nisam mogao da verujem da su Francuzi toliko predusretljivi, a najviše me je iznenadilo kada je jedna žena ponudila da mi prenese kofere – priča Vukašin.
Student prava Miša Premović, iz Beograda, na jednomesečnoj turneji posetio je Salcburg, Minhen, Berlin, Minsk, Kopenhagen, Oslo, Stokholm, Frankfurt, a do kuće je došao preko Dubrovnika. I njemu, kao i većini studenata je jedini problem bila skupoća u evropskim gradovima. Na primer, samo rezervacija u vozovima bila je u proseku 15 evra, ali ni to nije uspelo da im pokvari utiske.