Prvo nemacko-srpsko obdaniste u Berlinu

Hamburg/Berlin (ZSD) – U Saveznoj Republici Nemackoj nemacke skole pohadja preko 60.000 dece srpskog porekla. Vrlo mali broj srpske dece obuhvacen je takozvanom Dopunskom nastavom na srpskom jeziku u organizaciji Ministarstva za prosvetu Republike Srbije. Strucnjaci medjutim zahtevaju da se sa ucenjem maternjeg, srpskog jezika mora poceti sto ranije i to vec u predskolskom uzrastu. Centralni savet Srba u Nemackoj prihvatio se tog izazova i pokrenuo inicijativu oko osnivanja prvog nemacko-srpskog obdanista u Berlinu. O samom projektu govori Gordana Milanovic-Kovacevic, clan predsednistva Centralnog saveta Srba u Nemackoj i koordinator za Berlin:

Centralni savet Srba u Nemackoj pokrenuo je inicijativu za osnivanje Nemacko-srpskog obdanista u Berlinu. Da li postoji uopste potreba za takvim jednim obdanistem?

U dosadasnjim prvim reakcijama roditelja mogu da kazem da su srpski roditelji odusevljeni da ce takvo jedno obdaniste uskoro da se otvori. Centralni savet Srba u Nemackoj od svog osnivanja pedagoske aktivnosti sa decom i omladinom vidi kao osnovu svog rada. Smatramo da srpska deca moraju da uce paraleno nemacki i srpski jezik od rodjenja pa do svoje seste godine kada krenu u nemacku skolu. Pogresno je shvatanje nekih roditelja da dete mora da nauci prvo svoj maternji jezik. Mi se zalazemo da srpska deca od malena paralelno uce oba jezika podjednako. A deca to mogu!

Kako se to konkretno radi? Kako se uce podjednako oba jezika?

Pogledajmo prvo kakva je dosadasnja praksa u mnogim srpskim porodicama u Nemackoj: srpska deca idu u nemacka obdanista i tamo uce nemacki jezik. Kod kuce pak deca, po prilici govore srpski. Kazem po prilici, jer znamo da je taj srpski jezik u zavisnosti od roditelja vrlo oskudan i da se cesto svodi na minimalne, da tako kazem komande, kao ustani, obuci se, pozuri ili pojedi. Za mnoge reci iz svakodnevnice uzme se jednostavno nemacka rec sa srpskim sufiksom. Deca tako cesto uce jedan izkrivljen jezik. U nasem obdanistu srpaska deca ce ravnopravno da uce i govore oba jezika.

Vaspitaci ce biti i Nemci i Srbi koji bezprekorno govore svoj maternji jezik. Dakle idemo po sistemu: jedan vaspitac, jedan jezik. Najmanje pola boravka u obdanistu deca dolaze u kontakt sa jednim od jezika. Oba jezika se ravnopravno koriste u svakodnevnici obdanista. Tako ce srpska deca od melana da zadrze i melodiju i ritam oba jezika. Oni ce pritom prema svom uzrastu perfektno da nauce oba jezika. Nemojmo pri tom da zaboravimo da se identitet deteta stvara upravo kroz jezik. Neznanjem maternjeg jezika srpska deca su lakse izlozena asimilaciji. Kao Centralni savet Srba u Nemackoj smatramo da upravo kroz ovakve projekte mozemo da zaustavimo asimilaciju.

Izazovan projekat, nema sta. Kako Centralni savet Srba u Nemackoj zeli da ga realizuje? Kako ce se ceo projekat finansirati?

U Nemackoj je moguce otvaranje privatnih obdanista u reziji samih roditelja. Samo u Berlinu postoji 400 takvih zabavista. To su male jedinice od 20 do 100 dece. Obdaniste se finansira iz javnih sredstava grada Berlina. Kod Berlinskog Senata smo zatrazili dozvolu za otvaranje i vodjenje nemacko-srpskog obdanista i sada smo u proceduri. Lokacija buduceg nemacko-srpskog obdanista je berlinska cetvrt Sarlotenburg (Charlottenburg). U objekat koji smo pronasli je do sada ulozeno preko 35.000 evra. Na 80 kvadrata obdaniste ce moci da primi 19-oro dece. Obdaniste ce moci da zaposli najmanje dva profesionalna vaspitaca.

Kada mozemo da ocekujemo otvorenje prvog nemacko-srpskog obdanista u Berlinu?

Polazim od toga da ce procedura dozvole da traje najmanje tri meseca. Bili bi presrecni ako bi pocetkom nove godine mogli da ga otvorimo. Ujedno bi najavila da jos trazimo adekvatno ime za ovo prvo nemacko-srpsko obdaniste. Pozivam sve kreativne ljude da daju svoje predloge. Centralni savet Srba u Nemackoj nagradice najbolji predlog te kuma pozvati na otvorenje u Berlin. Pozivamo i pedagoske radnike srpskog porekla u Berlinu da se pridruze ovom projektu. Zainteresovane roditelje bi zamolila da se licno informisu i da mi se jave ukoliko su zainteresovani da svoje dete dvojezicno vaspitavaju. Dezurni telefon Centralnog saveta Srba u Nemackoj za ovaj projekat je radnim danom od 11:00 do 13:00 casova. Telefon: (Berlin) 030 – 390 30 796.