Proslava za pamćenje

ŠTUTGART Jedna, po datumu svog osnivanja, od najmlađih organizacija srpskih akademaca u Nemčkoj, registrovana pod imenom „Srpska akademska mreža Nikola Tesla“, osnovana je u Štutgartu pre tačno 10 godina. To je za članove Mreže bio dobar povod da se taj datum odgovarajuće i obeleži i proslavi.

U lepoj sali Banjskog paviljona građenog od 1825. do 1841. godine koji se nalazi u parku nekada veoma poznate banje Bad Kanštat, danas je to deo grada Štutgarta, srpski akademci su organizovali prelepu proslavu svog jubileja. Oni su pozvali –i mnogi gosti su došli. Računamo da se više od 150 zvanica odazvalo pozivu za proslavu.

Pre nego što su se neki od prominentnih gostiju latili mikrofona, publiku je oduševio svojim nastupom čuveni akordeonista-virtuoz, poznat ljubiteljima svirke na tom instrumentu širom Evrope, Jordan Đević. Pratio ga je ne manje poznati gitarista Marsel Cestari. Bio je to lep uvod mlađanoj ali veoma uspešnoj voditeljki programa Nataši Bojić da pozdravi prisutne goste i prijatelje udruženja i da najavi prve govornike.

Po već ustaljenim običajima na ovakvim priredbama, domaćin proslave, predsednik Mreže Dušan Radović se zahvalio za veliki odziv gostiju uputivši srdačan pozdrav svima u sali. Uz Radovića, govorio je i jedn od suosnivača Mreže i njen prvi predsednik Aleksandar Radoičić. Oba predsednika, bivši i sadašnji, su u kratkin crtama prikazali rad, ciljeve i uspehe Mreže, pomenuvši i neke od planova za buduće delovanje.

Akad. Mreža virtuoskinje Jelena Petrović (violina) i Dušana Knežević-Sekulić (klavir)

Ispred Uprave grada Štutgarta goste i članove je pozravio Gari Pavković, već dugi niz godina zadužen za integraciju stranaca.

U nastavku programa nastupile su dve izuzetne umetnice- Jelena Petrović violina i Dušana Knežević-Sekulić klavir. I one su svojim intepretcijama odušeile publiku. Posle muzičkog dela programa za reč se javio Sami Aras, inače čovek turskog porekla, predsednik „Foruma kultura“ pri gradu Štutgartu. Gospodin Aras je u svom kratkom izlaganju ukazao na veliku važnost dobrog organizovanja i rad na povezivanju različitih kultura. Pomenimo da u Štutgartu žive ljidi poreklom iz više od 170 nacija.

Akad. Mreža Đević i Cestari

Domaćini su se postarali za dosta raznolik program. Tako je u kraćoj jednočinki o Tesli („Moja majka je carica“) od Milana Vorkapića, lik Nikole Tesle odlično realizovao profesionalni glumac Nikola Đurić.

U klasičnom intermecu, virtuoskinje Petrović i Knežević-Sekulić su program na najlepši način polako privodile kraju da bi svoja mesta na bini za kratko prepustile piscu Jovanu Nikoliću koji je čitao tekst iz jedne od svojih knjiga. Kraj programa su obeležili svojim muziciranjem Jordan Đević i Marsel Cestari.

Deo publike na proslavi

Na koktelu posle zvaničnog dela programa razgovarali smo sa više gostiju. Svi su pohvalili dobru organizaciju i program –ali bilo je malo i kritike. Neki gosti su zapazili izostanak predstavnika Republike Srbije, Generalnog konzula Božidara Vučurovića. To im je bilo neobično jer su došli predstavnici Crkve, grada Štutgarta, Foruma kultura itd.- a konzula nigde!

Naravno da smo koji dan kasnije upitali g. Vučurovića zašto se nije pojavio na proslavi. Njegov odgovor prenosimo u celini: – Nisam došao jer me niko nije ni obavestio ni pozvao. Razočaran sam zbog toga, jer sam se uvek zalagao da ta organizacija od države Srbije dobija novčane dotacije za neke svoje akcije- i to već nekoliko puta. Čudi me da oni, makar iz zahvalnosti zbog dotacija države, nisu na proslavu pozvali predstavnika Srbije u pokrajini Baden-Virtemberg. Možda je to bila greška, ne želim da verujem da je to bila neka zla namera- rekao nam je generalni kozul.