Posle reforme nastave u dopunskim školama na srpskom

Po broju đaka koji pohađaju Dopunsku školu na srpskom jeziku Švajcarska je dalje na prvom mestu, ali se u prošloj školskoj godini (u odnosu na prethodnu) broj učenika povećao za 20-30 odsto, posebno u Nemačkoj i Grčkoj.

Upućeni su mišljenja da je tome u Nemačkoj mnogo doprinela i činjenica da je za koordinatora Dopunske škole na srpskom u Štutgartu postavljena Nevena Vraneš, pošto je u pokrajini Baden-Virtemberg bilo najviše problema, a upravo u toj regiji je nastavu pohađalo najviše učenika u Nemačkoj. Zato ne čudi što je državni sekretar Ministarstva prosvete i sporta Vekislav Janićijević najavio postavljenje koordinatora i u Švajcarskoj, kao i formiranje odeljenja pri ministarstvu koje će se baviti isključivo dopunskom nastavom.

Na povećanje broja đaka je svakako uticala i reforma dopunskog obrazovanja na srpskom jeziku, koju je počelo da sprovodi resorno ministarstvo. Na predlog Ministarstva prosvete i sporta, Ministarstva inostranih poslova, Ministarstva finansija i Ministarstva za dijasporu Vlade Srbije, od prošle školske godine dopunsko obrazovanje srpske dece se isključivo finansira iz budžeta Republike Srbije i tako će i ostati.

Posle više od dve decenije, u toku školske 2005/06. godine izrađeni su nastavni programi za dopunsko obrazovanje i nove javne isprave i obrasci za pedagošku dokumentaciju i evidenciju. U okviru reforme obrazovanja nastave u inostranstvu proletos je sproveden konkurs za nastavnike. Izabrano je 33 nastavnika koji će naredne školske godine realizovati nastavu u sedam evropskih zemalja: Nemačkoj, Švajcarskoj, Grčkoj, Francuskoj, Danskoj, Luksemburgu i Belgiji. Pored redovnih, biće angažovano i 14 honorarnih nastavnika. Za narednu školsku godinu planira se izrada novih udžbenika i didaktičkog materijala, koji bi pratili nov program.