POSLE IZBORA

POSLE IZBORA

– Na večerašnjem sastanku naše trinaestočlane koalicije treba da odredimo ministre za novu vladu. Koliko me sećanje služi, mi smo prva demokratska vlada u hiljadugodišnjoj istoriji ovog naroda, i molim vas da to stalno imamo u vidu. Predlažem da pođemo od najvažnijeg ministarstva.
– Ja za ministra zdravstva predlažem…
– čekajte, kolega, mislio sam na ministarstvo unutrašnjih poslova! Dakle, koga ćemo za ministra policije? Imate li neki predlog?
– Naša stranka predlaže gospodina Petra Hajdukovića.
– Zvanog Pera Robija, je li tako? – upita predsedavajući.
– On ima najviše iskustva s policijom.
– Hoćete da kažete, najviše puta je hapšen.
– To je bilo u bivšem diktatorskom režimu. Gospodin Hajduković hapšen je zbog finansijskog kriminala iz političkih razloga.
– Ima li drugih predloga? Nema. Ko je za? Svi. Dobro, sutra idemo u skupštinu sa imenom ministra policije. Sada nam predstoji dogovor o ministru odbrane.
– Evo, mi predlažemo Zorana Vasića – oglasi se predstavnik leve stranke.
– Kakve su njegove reference, molim vas? Koliko je meni poznato, on nije služio ni redovan vojni rok – suprotstavi se predlogu čelnik desne stranke.
– Upravo tako, ali to ga i preporučuje za ministarsko mesto. Nama, u skladu sa novim trendovima, za ovu funkciju treba civil. Tražimo čoveka koji nije služio u partijskoj vojsci.
– Mislim da su ovi argumenti uverljivi i da je predlog da gospodin Vasić bude ministar odbrane prihvatljiv za sve. Nadam se da ćemo se i oko ministra finansija složiti bez problema – preseče dalju raspravu predsedavajući.
– Ja predlažem jednog našeg čoveka koji je radio u inostranstvu. On je dobar stručnjak, a pored toga je i veliki patriota – reče predsednik desne stranke.
– Od kakvog je značaja to što je patriota? – upita lider građanske stranke.
– Gospodin Gerić je radio kao finansijski savetnik za privatizaciju u više zemalja. Sav novac koji je tamo stekao doneo je u našu zemlju.
– Pa to je onaj za kojim je raspisano nekoliko poternica!
– Jeste, ali sav svoj novac on je doneo ovde i investirao ga u Srbiju, a nije uradio kao bivša vlast, koja je pare iznela napolje.
– Takav nam treba! – složiše se svi prisutni predstavnici pobedničke koalicije.
Na sličan način postignut je dogovor o popuni i ostalih ministarskih mesta.
– Vidite kako o svemu možemo da se dogovorimo tolerantno i demokratski – zadovoljno je konstatovao predsedavajući – preostalo nam je još samo da se izjasnimo o budućem premijeru. Njega moramo da izaberemo na najpošteniji mogući način. Što je više ljudi koji o tome odlučuju, izbor je demokratičniji. S obzirom na to da u Americi na izborima glasa više od sto pedeset miliona ljudi, njihova vlast ima veći legitimitet od naše, o kojoj se izjašnjava svega tri miliona ljudi. A kako je i američki ambasador deo tako izabrane vlasti, on je za premijera predložio mene.
Posle prebrojavanja glasova predsedavajući je s ogromnim zadovoljstvom saopštio:
– Protiv mene kao premijera izbrojano je dvanaest glasova. Za moj izbor je osamdeset miliona glasova, plus jedan glas.