Osvecena crkva u Misisagi

Svetom liturgijom, u Misisagi je u subotu osvecena crkva Sabora svih srpskih svetitelja. Liturgiju je služio mitropolit zagrebacko-ljubljanski i cele Italije Jovan uz sasluženje mitropolita Amfilohija i vladika: srednjoevropskog Konstantina, branicevsko-požarevackog Ignjatija, zahumsko-hercegovackog Grigorija, britansko-skandinavskog Dositeja, novogracanickog Longina, kanadskog Georgija, ukrajinskog i grckog mitropolita, episkopa Americke pravoslavne crkve, te 20 sveštenika i dva dakona.
Velicanstveni cin osvecenja na kome je na liturgiji nadahnuto, srcima i glasovima odgovarao hor „Sveti Sava“ iz novoizgradene crkve, udahnuo je radost i spoznaju u duše prisutnih da je jedno veliko, bogougodno delo privedeno kraju.

Urucene povelje

Svim mitropolitima i episkopima koji su bili gosti na osvecenju urucena su priznanja u znak zahvalnosti za bratsku posetu. Pojedincima koji su se posebno istakli svojim radom ili prilogom za izgradnju crkve, Crkveno-školska opština „Sveti Sava“ dodelila je povelje. Povelje su dobili projektant crkve Mihajlo Kopsa i predsednik Organizacionog odbora za osvecenje Nikola Manojlovic, za neumorni rad i pregalaštvo uloženo u nastajanje crkve. Goran Varaklic (priložio 100.000 dolara), Željko Colakovic (50.000 dolara) i Ranko Lazarevic (10.000 dolara) ova priznanja stekli su kao darodavci i ljudi koji su, osim novcem, svim srcem pomagali u izgradnji crkve.

Pre samog osvecenja i svecanog presecanja bele trake oko crkve, izabrani su kumovi osvecenja. Priloživši cek na 100.000 dolara, to su postali Milosava i Jovo Vujasinovic, poznati dobrotvori i darodavci. Posle liturgije vladika kanadski Georgije urucio je Zoranu Curcinu, predsedniku Crkveno-školske opštine „Sveti Sava“, ciji su clanovi mesecima pripremali ovu svecanost, Orden Svetog Save kojim ga je za sav uloženi rad na podizanju crkve odlikovao Sveti sinod SPC.
– Danas krstismo ovu crkvu, a krstili smo je kao dete što se krsti, da bi od vas bila pohodena. Želim da ona uvek bude puna, da se u njoj deca krste, da se brakovi pred bogom sastavljaju, da naša molitva, naš trud i naše klecanje ne budu uzaludni. Ovde cete, nadam se, naci svoje izvorište koje ce vas uciniti pristupacnim Bogu, a ono što od Boga tražite, verujuci, primicete kao Božiji dar – rekao je u svojoj besedi mitropolit Jovan.
Posle liturgije crkveni velikodostojnici i visoke zvanice koje su prisustvovale višednevnim svecanostima – princevski par Karadordevic, savezni sekretar za vere Bogoljub Šijakovic, ambasador Jugoslavije Miodrag Perišic, gradonacelnik Misisage Hejzel Mekkalion i ontarijski ministar za emigraciona pitanja Karl Defaria, bili su gosti na banketu održanom posle liturgije. Sve prisutne su pozdravili otac Prvoslav Puric i otac Mihajlo Doder, te Hejzel Mekkalion, gradonacelnik Misisage, deveti put izabrana na tu dužnost i proglašena za ženu Severene Amerike za prošlu godinu.

„Princevska vecera“

U petak navece u sali srpskog centra u Misisagi održana je „Princevska vecera“ za koju je ulaznica koštala 500 dolara. Prodajom ulaznica sakupilo se 50.000 dolara koje ce se upotrebiti za otplatu kredita podignutim za crkvu.
Princ Aleksandar Karadordevic prisutnima se obratio na srpskom i engleskom jeziku, govoreci o Srbiji i nacinu na koji bi dijaspora mogla da pomogne otadžbini. On je istakao veliku srecu i zadovoljstvo zbog povratka svoje porodice u Beograd i izrazio nadu u bolje sutra svoga naroda.

– Ako svetu nešto treba u ovom trenutku, to je vera u Isusa Hrista – naglasila je gospoda Mekkalion, zalažuci se za jedinstvo u hrišcanstvu, jer se ono, kako je rekla, nalazi pred ogromnim izazovima.
Grcki mitropolit Sotirius pozdravio je prisutne recima:
– Srbi i Grci su prijatelji i nema sile koja bi ih u tom prijateljstvu razdvojila. Vama, trenutno, ne treba bratsko rame kao ranije, jer imate patrijarha Pavla, vladiku Georgija princa i princezu. Zapamtite, nikada, nikada nemojte odustati od vaše vere i majke Srbije.
Ambasador Perišic je rekao da je ponosan što je pravoslavi Srbin i podsetio da su nekada naši kraljevi gradili crkve, a danas ih gradi narod.

Kulturna baština

U toku cetiri dana, koliko je proslava osvecenja hrama trajala, u programu je nastupilo sedam folklornih društava, tri hora, pesnici, glumica Dragana Varagic, gudacki kvartet „Vesna“, tri orkestra koja su svirala narodnu muziku i pevaci. Organizatori su se potrudili da programom docaraju deo kulturne baštine srpskog naroda. Kolo srpskih sestara „Kraljica Aleksandra“ i brojni volonteri prezentovali su specijalitete srpske kuhinje. Na žalost, vrlo loše vreme doprinelo je da se program, posebno u subotu, unekoliko izmeni i skrati.

Savezni sekretar za vere Bogoljub Šijakovic domacinima je na poklon predao „Bogoslužbeno jevandelje“ i zlatne znacke sa likovima srpskih svetaca.
Princ Aleksandar Karadordevic, docekan i ispracen klicanjima i aplauzom, naglasio je da se njegova porodica u Beograd vratila ne da uzme, nego da da, podsetio na tešku situaciju u kojoj se nalazi narod u otadžbini i zatražio od kanadskih Srba da grade most poverenja i saradnje izmedu dve zemlje.
Program se zatim, koliko je to vreme dozvoljavalo (jer se zbog kiše odvijao u specijalno za ovu priliku postavljenom šatoru), uz muziku i igru nastavio do uvece.