Osnovan Nacionalni savet Srba Slovenije

U Ljubljani je 1. oktobra u poznatom Cankarovom domu održana Skupština Nacionalnog saveta Srba.

Cilj je da Srbi, kao najveća nepriznata nacionalna manjina, dobiju status nacionalne manjine. Prema nekim procenama u Sloveniji živi oko 65000 Srba. Pošto već 25 godina nije rešeno pitanje srpske nacionalne manjine, nekoliko uglednih državljanja Slovenije je rešilo da se to pitanje konačno pokrene kod nadležnih slovenačkih organa, a to su Dragan Matić, Branislav Rajić, Ivan Prelog, Nikola Todorović, Petar Damjanić, Danilo Radulj, Žikić Biljana i Viktor Kovačević.

Skupštini su prisustvovali najviši slovenački političari: predsednik slovenačkog parlamenta Milan Brglez, poslanik Evropskog parlamenta Igor Šoltes, poslanik, predsednik Odbora za kulturu slovenačkog parlamenta Dragan Matić, Branislav Rajić i Ivan Prelog, poslanici slovenačkog parlamenta.

Prisutni su bili i Vladimir Božović, savetnik predsednika Vlade Republike Srbije za regionalnu saradnju i odnose sa verskim zajednicama, Aleksandar Radovanović, ambasador Republike Srbije u Sloveniji, Ivan Kostić, narodni poslanik Republike Srbije i predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, Jadranka Jovanović, narodni poslanik u Skupštini Republike Srbije i član Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, Vesna Matić Vukašinović, sekretar Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, Branko Jurišić, upravnik kancelarije Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu, Stana Končarević, prvi sekretar u Ambasadi Republike Srbije i paroh Aleksandar Obradović, predstavnik Srpske pravoslavne crkve u Ljubljani.

Milan Brglez, predsednik slovenačkog Parlamenta, pozdravio je formiranje Nacionalnog saveta Srba u Sloveniji i obećao punu pomoć slovenačkih političkih organa. Brglez je podvukao da su odnosi dve države i dva naroda Srbije i Slovenije i Srba i Slovenaca na najvišem stupnju saradnje i da među državama nema nikakvih nerešenih pitanja. Pohvalio je aktivnosti srpskih društava, konstatujući da Srbi u Sloveniji žive već nekoliko vekova i to najviše u slovenačkoj Beloj krajini. Njegove reči potvrđuju da su Srbi autohton narod na teritoriji Slovenije, što je glavni adut za dobijanje statusa nacionalne manjine.

Na skupu je pročitano pismo podrške Vlade Republike Srpske, Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.

Nacionalni savet Srba u Sloveniji preuzeo je dužnost da se izbori za veći uticaj Srba na polju kulture, obrazovanja, informisanja i službene upotrebe jezika i pisma, kao i za poboljšanje nacionalne ravnopravnosti.

Na čelo Saveta izabran je Branislav Rajić, član slovenačkog parlamenta, potpredsednik Odbora za spoljnu politiku i međunarodne odnose, član vladajuće stranke SMC (Stranka modernog centra), koju vodi predsednik Vlade Slovenije Miro Cerar. Rajić je već na početku pozvao na kulturnu saradnju slovenačkih državnih institucija i srpskih kulturnih društava u Sloveniji, radi zajedničkog rešavanja položaja srpske zajednice u ovoj zemlji.

Na Skupštini su formirane sve potrebne komisije za rad Saveta i izabrano 17 članova Glavnog odbora.

Ne treba zanemariti činjenicu da za razliku od Srba u Sloveniji, Slovenci u Srbiji imaju status nacionalne manjine.