Orilo se „Srbija“ nasred Boniriga!

Srbija! Srbija! – zagrmelo je sa terena Belih orlova u Bonirigu. Avala kup – liga malog fudbala srpskih ekipa u Sidneju već u utakmicama 1. kola pokazala je zbog čega je toliko popularna u našoj zajednici.

Ko god se na otvaranju ovogodišnjeg takmičenja našao na tribinama prelepog terena Sportskog centra u Bonirigu mogao je da uživa u sjajnim fudbalskim potezima, nadigravanju, uzbuđenjima i neočekivanim rezultatima.

Najspektakularniji detalj prvog dana svakako je bio već opisani mali ritual fudbalera Srbije kad su zagrljeni skandirali sa centra terena, pošto su u debiju na Avala kupu priredili iznenađenje i savladali Penzionere sa 5:4.

Šampionski: Miloš Nisić (plavi dres)

Trostruki šampioni su poveli već u uvodnim minutima golom Mirka Drče, nakon majstorske asistencije robusnog Miloša Inića Rokija koji je samo „ostavio“ loptu svom saigraču, a ovaj je zabio pod prečku.

Međutim, ubrzo je usledio šok jer je Srbija najpre izjednačila, a potom do kraja poluvremena postigla još dva pogotka. Okrnjeni sastav Penzionera, zbog neigranja nekolicine prvotimaca, očigledno nije mogao da parira raspoloženom rivalu čiju je ekipu okupio Živorad Milanović Žika.

U nastavku igre Žikini puleni postigli su još dva gola, za neverovatnih 5-1. Dvostruki strelac za Srbiju bio je Veljković, mrežu favorita tresli su i Nikolić, Jeremić… Penzioneri su do kraja uspeli samo da ublaže poraz – 4:5, ali to nije umanjilo veliku pobedu Srbije na debiju.

Nikola Zonjić (Vukovi) u duelu sa Daliborom Maleševićem (Crvena zvezda)

Oduvana Promaja

Ovogodišnji Avala kup otvorili su aktuelni šampioni Orlovi, koji su prosto – oduvali Promaju. I pre prvog pogotka branioci trofeja imali su nekoliko povoljnih prilika i bilo je samo pitanje trena kad će početi njihova goleada.

I zaista, Divljanović i Milanko po dva puta, te Stojić i Vojvodić napunili su mrežu nesigurnog protivnika do vrha, a Promaja je uspela samo da postigne utešni pogodak – 6:1. Ovaj rezultat, ipak, ne daje pravu sliku jačine Orlova, videćemo koliko mogu protiv jačih ekipa.

Promaja je napredovala od prošle debitantske sezone, a nadamo se da će tokom lige imati dosta prilika za bolji utisak.

To je derbi!

Duel Ravni Kotari – Omladinci je s pravom poneo epitet derbija 1. kola. Omladinci su tehnički veoma potkovan tim koji je nekoliko puta bio blizu osvajanja Avala kupa, ali bi im svaki put izmakla završnica.

Duel sa Kotarima je protekao u istom stilu. Omladinci su poveli već na početku utakmice pogotkom Ibija Elneamija, zatim propustili šanse da dokusure protivnika, a onda dopustili Kotarima da naprave totalni preokret.

Naime, Ravni Kotari su najpre golom Dalibora Drče izjednačili, da bi nakon prelepe akcije i Drčine asistencije golom debitanta u ekipi Gorana Romovića stigli do pobede od 2:1 i prva tri boda.

Opkoljen omladincima: Dejan Baković (Kotari)

Spartakov ustanak

Spartak, ekipa Slavena Milića i Stevana Jokića, koja je prošle godine igrala pod imenom Mladi borci, na premijeri novog Avala kupa savladala je RS Krajinu sa 2:0 golovima kapitena Milića i Stefana Pupovca u drugom poluvremenu.

Ovakav rezultat je iznenađujući kad se uzmu u obzir neiskustvo Spartaka i poslovična borbenost Krajine koja je u poslednje dve decenije vojevala i dobila mnoge bitke.

Ključ poraza Krajine leži u neiskorišćenim šansama i činjenici da su isuviše lako dozvolili kontre Spartakovih napadača, iz kojih su i primljena dva gola.

Avala kup se nastavlja već prvog dana oktobra. Biće utakmica za sladokusce!

Bojsovi rutinski

Ligaški deo prošlogodišnjeg Avala kupa obeležili su Bojsovi, koji su iako debitanti dominirali i osvojili prvo mesto. Ova ekipa, očigledno, nema nameru da igra ispod tog, očekivanog nivoa, pa su u 1. kolu rutinski savladali prosečan tim Pantera sa 2:0.

Bojsovi očigledno ne nameravaju da spuste level prikazanog fudbala prikazanog lani u debitantskoj sezoni kada su osvojili ligaški deo turnira. Na otvaranju sezone rutinski su pobedili prosečnu ekipu Pantera sa 2:0, golovima Andrije Mandića i Zorana Kujundžića. Opšti utisak je da najbolje od Bojsova tek treba da očekujemo u nastavku sezone.

Umalo podvig: Tešnjak (čuči, prvi zdesna) i njegova Zvezda

Mesiti srušio Zvezdu

Uoči duela sa Vukovima kapiten Crvene zvezde Marko Tešnjak Šuster izjavio je: „Biće neizvesno.“

Stari majstor je imao u vidu strašan sastav Vukova, predvođen dvojicom Nikola – Zonjićem i Stanojevićem koji, čini se, nikada nije bio jači! I njihovi rezervni igrači deluju tako jako da bi mogle da se naprave dve super ekipe.

Međutim, harizmatični Šuster imao je svoje adute, pre svih golmana Tomislava Arčabu koji je nekad branio za BSK iz Borče, a internacionalnu karijeru pravio, između ostalih, u australijskom Njukasl Junajtedu.

Scenario 40-minutnog duela odigrao se baš u stilu Šusterovih reči. Vukovi su bili nadmoćniji, stvarali šanse, ali golova nije bilo. Najviše zahvaljujući raspoloženom golmanu Arčabi i požrtvovanosti njegove odbrane. Pet minuta pre kraja Zvezda je imala tri stopostotne šanse iz kontranapada, ali je izostala realizacija. U poslednjim trenucima meča, nakon pravog „rikošeta“ lopta je završila kod Džoša Mesitija, koji je neometano ubacio u Arčabinu mrežu, za pobedu od 1:0 i velika tri boda. Peh za Zvezdu, velika doza sreće za Vukove.

– Zaista smo srećno postigli taj gol i obezbedili slavlje, ali nekad treba da pobedite i na takav način – rekao je junak pobede Vukova Mesiti.

12. Promaja 1 0 0 1 1:6 0

Debi za pamćenje: Aleksandar Jeremić (Srbija)

Parovi 2. kola

Sve utakmice 2. kola igraju se u utorak, 1. oktobra, na terenu Belih orlova u Bonirigu. Evo termina i parova: 19 časova: Orlovi – Srbija, Promaja – Panteri, 19.50: Penzioneri – Crvena zvezda, Bojsovi – Omladinci, 20.40: Vukovi – Spartak, Ravni Kotari – RS Krajina

Чланак Orilo se „Srbija“ nasred Boniriga! се појављује прво на Vesti online.