Naslednici oduzete imovine u Srbiji (5)

Fabrike Teokarovića, predratnih kraljeva tekstilne industrije u Srbiji, jesu najvrednija, ali ne i jedina imovina koja je ovoj porodici oduzimana od 1944. godine. Naslednica Nevena Teokarović popunjava, i Direkciji za imovinu Srbije šalje, prijave i za dve oduzete kuće u Vučju, tri u Paraćinu, vile u Vrnjačkoj i Niškoj Banji… Porodičnu kuću u Leskovcu su saveznici sravnili sa zemljom u bombardovanju 1944. godine, ali je ostalo zemljište. Teokarovićima pripada i plac na kojem je kasnije izgrađena palata „Beograđanka“. Tu je i vila u rezidencijalnom delu prestonice, gde se uselila ambasada Burme (Mjanmara), pa još jedna kuća u centru grada koja je kasnije srušena…
Kao i mnogi naslednici, i Nevena u potrazi za dokumentima kojima će dokazati svoje pravo prilikom povraćaja imovine neprestano otkriva imovinu za koju nije ni znala da je pripadala njenoj porodici. Dok je njen otac Slavko, sa braćom Vladom i Lazarom, još bio na robiji, majka Jela se pedesetih godina prošlog veka sa Nevenom i još troje dece, đurđinom, Dimitrijem i Vladom, preselila u Beograd, u petosobni stan na Terazijama, koji im tada još nije bio oduzet.

Vila za funkcionere

Tek nedavno je Nevena Teokarović uspela da uđe u vilu u Vrnjačkoj Banji, koja je ponela njeno ime kada je sazidana 1934. godine.
– Po iseljenju iz stana u Beogradu, moja majka je tražila dozvolu da se uselimo u tu našu vilu. Dobila je odgovor da se vila sada zove „Kopaonik“ i da je postala rezidencija saveznih funkcionera. Tu je najpre boravio Tito, a gostovali su i književnici Dobrica ćosić i Ivo Andrić. Danas se u njoj snima popularna serija „Stižu dolari“ – kaže Nevena.
Iz vila Teokarevića su posle konfiskacije nestala i brojna umetnička dela. Samo se za čuvenu sliku „Borba petlova“ Paje Jovanovića zna da je pohranjena u Narodnom muzeju u Beogradu.

– Ubrzo su nas i odatle izbacili, uz obrazloženje da će tu biti Ministarstvo za pomorstvo. Počeli smo da se seljakamo po periferiji, po šupama sa dvorišnim klozetima. Živeli smo u krajnjoj bedi. Jednog dana moja majka je uspela da zakaže sastanak sa najmoćnijim čovekom u Beogradu, Slobodanom Penezićem Krcunom. Očajna, u razgovoru ga je uhvatila za revere i povikala: „Sve ste nam oduzeli, dajte nam bar pristojan smeštaj!“ Mi, deca, počesmo da plačemo, Krcun smiruje moju majku. Dodelio nam je dvorišni stan od 50 kvadrata u Skadarskoj ulici. Tu smo 1954. godine dočekali povratak oca sa robije, a kasnije smo ga zamenili za stan u Ulici Strahinjića bana – priča Nevena.
Od svih naslednika imovine braće Teokarović, samo je sagovornica „Vesti“ u Beogradu stekla ugled kao borac za porodično nasledstvo. Ona učestvuje u akcijama udruženja starih vlasnika, pojavljuje se na licitacijama i drugim vidovima rasprodaje oduzete imovine, protestuje kod državnih zvaničnika. Na taj način je nekoliko puta uspela i da odloži prodaju štofare u Paraćinu.

Naslednici

Od braće Teokarović je emigrirao jedino Lazar, vlasnik fabrike štofa u Vučju, potonje „Partizanke“. Otišao je prvo u Pariz, pa u Južnu Afriku, a umro je bez naslednika. Lazar i najstariji brat Vlada, koji se pred kraj života vratio iz Zagreba u Srbiju, umrli su 1975. godine, a Nevenin otac Slavko godinu kasnije. U Belgiji danas živi Nevenin rođeni brat Vlada, a u Beogradu su joj sestra đurđina i kći strica Vlade.

– Komunisti su pedantno popisivali i najmanji komad oduzete imovine. Odmah su i procenjivali svaku mašinu u fabrikama. Na gusto kucanim stranicama čak postoje i spiskovi zaposlenih radnika. Tako sam uspela da blagovremeno pronađem svu tu dokumentaciju, i to najviše u Arhivu Jugoslavije. U potraživanju oduzete imovine sam krenula još od fabrike koju je moj pradeda Dimitrije Teokarević osnovao sa ortacima, Vladom Ilićem i Petrovićem, krajem 19. veka – napominje Nevena. Samo jednom se obratila opštinskim funkcionerima Leskovca, Paraćina i Vrnjačke Banje, da ih upozori da se pod njihovom nadležnošću nalazi imovina Teokarevića. Naročito je radila na tome da se što više snizi cena paraćinske industrije tekstila, ali je deo ipak prodat, kako kaže, „ispod žita“ izvesnom italijanskom biznismenu Karbonareu, koji već nekoliko godina ne ispunjava svoje investicione obaveze. Ipak, ona napominje da neće biti dileme oko toga šta pripada Teokarovićima, kada dođe vreme za pisanje zahteva za povraćaj.