Mihajlo koji živi i radi u Londonu od Alibabe dobio 2 MILIONA DOLARA! Njegova ideja zaludela INVESTITORE!

Investitori već sada razgovaraju o drugoj rundi investiranja, jer vide da ceo posao napreduje. Predviđanje je da će platforma već sledeće godine napraviti prihod od 1,6 miliona dolara, da bi 2022. ostvarila 20 miliona, a 2023. čak 40 miliona dolara, kaže za “Blic Biznis” Mihajlo Popesku, Beograđanin koji je za svoju ideju od koosnivača kompanije Alibaba dobio 2 miliona dolara.

Za početak, kako nam otkriva, targetiraju SAD i Veliku Britaniju, pošto algoritmi najbolje razumeju i rade sa engleskim jezikom, a ove dve zemlje su i najveći igrači u tržištu istraživanja potrošača i drže 58 odsto globalnog obrta u industriji istraživanja tržišta, piše “Blic”.

“Nakon početnog dogovora nastavili smo da razvijamo ceo koncept i formirali smo tim od sedam ljudi – četvoro Britanaca, jedan Egipćanin, jedan Italijan i ja, ali nismo imali developere u firmi koji mogu da razvijaju platformu – “software-as-a-service”. Trebao nam je partner i ja sam predložio da taj posao poverimo srpskoj firmi, jer možemo da dobijemo povoljnije uslove i bolju uslugu nego što britanske kompanije mogu da ponude. Uz dosta napora i ubeđivanja, na kraju sam uspeo da dovedem jednu softversku firmu iz Beograda koja uveliko razvija našu platformu. Kolege u Engleskoj su bile jako prijatno iznenađene profesionalizmom i načinom rada srpskih programera”, ističe Mihajlo.

Mihajlo nam priča da je na ideju došao još 2015. godine, ali da je uspeo da realizuje sada tokom pandemije korona virusa, kada je u martu nastalo zatišje na globalnom tržištu.

“Vlasnik kompanije u kojoj sam radio predložio je da osmislimo neki svoj proizvod, odnosno tehnologiju koja može da se skalira i prevaziđe ograničenja agencijskog rada. Izneo sam mu svoju zamisao, koja se svodi na to da se veštačka inteligencija ponaša kao ekspert za istraživanja i da može za zadati zahtev da sama dizajnira i sprovede istraživanje u realnom vremenu uz minimalnu superviziju eksperata”, priča Mihajlo i nastavlja:

U maju smo predstavili investitorima potencijal te ideje i izašli pred jednog od koosnivača Alibabe. Njegov tim je procenio da ideja vredi 13,2 miliona i ponudili su da ulože 2 miliona dolara, a da zauzvrat dobiju 15% udela u firmi. To je bio jedan pozitivan šok, jer smo “prošli” kod prvog investitora kome smo prikazali rešenje!”, objašnjava u razgovoru za “Blic Biznis” ovaj marketing naučnik, Beograđanin koji već 10 godina živi i radi u Velikoj Britaniji.

Dodaje da ceo proces traje već nekoliko meseci i da su krajem septembra uspeli da privedu kraju ceo dogovor. U januaru 2021. trebalo bi da bude završen prvi prototip platforme, “mašine koja povezuje ceo marketing proces – od istraživanja tržišta/potrošača do same aktivacije i targetiranja na društvenim medijima i internetu”.

“Platforma koju razvijamo sledi više viziju ekosistema povezanih servisa u lancu marketing procesa i ima dva osnovna tipa korisnika – istraživače i marketare. Za istraživače ili one koje nešto žele da saznaju o tržištu ili kupcima, platforma se ponaša kao ekspert za ispitivanje potrošača i pomaže u dizajnu i sprovođenju studije, tako što za zadati korisnički zahtev dizajnira studiju, određuje optimalnu veličinu i struktru uzorka, pronalazi ispitanike, servira im određenja pitanja koja su korisna za donošenje informisanih odluka, a zatim sakupljene podatke čisti i analizira i pomaže i izvođenju zaključaka. Ovaj proces je obično skup i zahteva puno vremena, a rešenje na kojem mi radimo će smanjiti troškove istraživanja tržišta za 50-75 odsto, dok će vreme potrebno za sprovođenje celokupnog istraživačkog projekta svesti na svega nekoliko dana”, objašnjava naš sagovornik i dodaje da marketar sa druge strane želi da saznanja i uvide istraživačkih poduhvata “aktivira” tj. da ostvari neke marketing ciljeve.

Prema njegovim rečima, korak koji nedostaje je prevođenje uvida iz istraživanja u aktivaciju, odnosno strateške i taktičke radnje odabira pravih ciljnih grupa, pravih poruka i marketing mikseva u ultimativno pokretanje kampanje kako bi se ostvarili zadati ciljevi.

Inače, Mihajlo Popesku je doktorirao na Univerzitetu u Notingemu i bivši je direktor sektora za istraživanje potrošača u Kembridž Analitici. Prethodno je svoju ideju predstavljao biznis inkubatoru Univerziteta u Notingemu i jednom investicionom fondu iz Frankfurta, ali tada je koncept još bio u začetku, a investitori nisu bili spremni za ulaganje.

“Ovo je prvi put da je neka moja ideja dobila veliku investiciju i krenula u realizaciju. Više od toga mi ipak prija uloga “thought lider”-a, koga ovde u Britaniji kolege slede i podržavaju u viziji”, navodi Popesku, uz napomenu da mu je vrlo ohrabrujuće što se cela priča dešava usred pandemije korona virusa, i što su uspeli da i druge uvere u tu svoju viziju i ubede ulagače da u trenutnoj klimi investiraju novac.

Nastavi sa čitanjem

Izvor

Blic
Preuzeto sa portala Nasiusvetu.com