Konzul Dimitrijević: Ohrabrimo dijasporu za ulaganje u Srbiju

konzul-dimitrijevic:-ohrabrimo-dijasporu-za-ulaganje-u-srbiju

 Gospodine Dimitrijeviću, s obzirom na to da ste generalni konzul u Štutgartu, na neki način ste i domaćin ove investicione konferencije, gde su u prilici naša preduzeća u Srbiji da se povežu sa uspešnim preduzećima u Nemačkoj, koje pre svega vode naši ljudi.

„Najpre srdačna dobrodošlica u Baden Virtemberg i Štutgart. Potrudili smo se da naš narod koji živi u Baden Vitembergu i okolini, gde živi veliki broj naših građana, da tu saradnju između naše dijaspore i države, podignemo na jedan viši nivo. Uglavnom smo se do sada bavili našim narodom u smislu produbljivanja saradnje i održavanja dopunske škole srpskog jezika za našu decu u dijaspori. U proteklih 4,5 godina uspeli smo da podignemo broj te dece sa 170 do 200, na 1000 danas u Baden Virtembergu. Ova konferencija nam služi da podignemo saradnju na viši nivo, da ohrabrimo dijasporu za ulaganje u Republiku Srbiju u lokalne sredine odakle matično potiču i dolaze.

Uspeli smo da u saradnji sa Upravom za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, ovaj skup bude jako posećen, da uticajne ličnosti iz Srbije i ovog regiona u Nemačkoj čuju šta to Republika Srbija u Saradnji sa Privrednom komorom, ICMPD organizacijama može da ponudi našim ljudima“, kaže Dragan Dimitrijević, generalni konzul Republike Srbije u Štutgartu.

 Doktorka, naše ste gore list, imate privatnu praksu ovde u Štutgartu, kao lekar opšte medicine…

„Smatram da je ovaj susret bio jako plodan, za mene vrlo informativan, jer sam imamo informacije koje pacijente i gde mogu da pošaljem. Prijatno sam iznenađenja da je Srbija stvarno u 21. veku što se tiče rehabilitacije i mogu punog srca i sa puno ponosa da pošaljem naše pacijente na rehabilitaciju. Bilo je vrlo informativno za nove banje koje su meni bile potpuno nepoznate, a naravno, Prolom banja, Soko banja ili Niška banja su i za mene pojmovi. Ja sam napustila Srbiju pre 22,5 godine i u tim godinama ne posećujete baš banje, a prijatno sam iznenađenja da i mladi ljudi posećuju banje iz nekih drugih razloga, a to i nije u Nemačkoj drugačije. Videla sam da deset dana u Larcehofu košta 17000 evra, s tim što postite, ništa ne jedete, a imate istu rehabilitaciju. Zamislite koja je to razlika, 17000 ili 1000 ili 2000 koje ćete potrošiti u Srbiji. Za mene je to vrlo informativno i mislim da će biti lepa saradnja, imam dobar osećaj“, rekla je dr Ana Šerer iz Štutgarta.

 Molim Vas za Vaš komentar o zaključcima ovog dvodnevnog skupa?

„Projekat je dizajniran da povezuje ljude, a konferencija je pokazala da smo u tome uspeli. Videli smo da smo uspeli da povežemo srpsku dijasporu koja živi u Nemačkoj sa potencijalnim preduzetnicima u Srbiji, sa mogućnošću da rade poslove zajedno i da to doprinese blagostanju Srba generalno u svetu“, kaže Tamer Kilić, šef regiona ICMPD za Zapadni Balkan i Tursku.

 Kada očekujete konkretene rezultate ovog povezivanja, što je i osnovni cilj vaše organizacije?

„Smatram da diskusije koje smo imali pokazuju da će biti novih poslovnih mogućnosti, moguće da ćemo uskoro videti dobre investicije od strane srpske dijaspore koja živi u Nemačkoj i Austriji, da će podržati male preduzetnike u različitim delovima Srbije, da li što se tiče turizma ili medicinske oblasti ili raznih drugih mogućnosti. Ovo će generisati nova radna mesta i nove veze koje će takođe moći da podrže privredu i preduzeća u Srbiji“, zaključuje Kilić.

Detaljnije