Kako funkcionira “multi entry/exit” viza za UAE

Ulaskom Hrvatske u EU očekivano je postalo puno jednostavnije putovati što se reflektiralo i na neke države koje imaju sporazum sa EU. Jedna od tih država su Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) koji na temelju hrvatske putovnice daju mogućnost dobivanja vize po dolasku u zemlju odnosno “Multi Entry/Exit” vize. Ovakve vize vrijede 90 dana unutar 180 dana što pomalo zbunjuje jer se može tumačiti na više načina. Na žalost konktetne informacije o tome su vrlo šture ili nedostupne. Sve što se uglavnom može naći na internetu o ovoj temi je to da se multi entry/exit vize odnose samo na dane koje provedete u državi koju posjećujete. Kao bitna činjenica još se spominje i to da se vaš ulazak u zemlju, bez obzira kad se dogodio, računa kao cijeli dan proveden u državi u koju ulazite pa makar to bilo u 23:55 sati na večer.

Jedan naš sugrađanin zbog karakteristike njegovog posla živi na relaciji Abu Dhabi – Doha te je prisiljen koristiti ovakvu vizu jer mu je porodica stacionirana u Abu Dhabiu. Ovo su njegova iskustva iz prve ruke:

“Svaki put pri ulasku u Abu Dhabi mogao sam provjeriti koliko još uvijek imam dana do prekoračenja dozvoljenog borakva u UAE. Na internetu se lako pronađu informacije o tome da takva viza vrijedi kroz 90 dana unutar perioda od 180 dana.
Ovaj podatak ljudi obično protumače da se to vrijeme računa unaprijed 180 dana počevši od prvog ulaska u UAE. E baš to i nije tako.
Kopajući tako po netu našao sam vrlo šture informacije na tu temu, pa sam se malo pozabavio pravilom reciprociteta, odnosno bio sam siguran da je marljiva i pedantna birokracija EU morala negdje uredno zabilježiti ta pravila jer se ista odnose na državljane UAE koji putuju u EU.
Dakle tako ja nadjem dokument EU koji opisuje da se tih 180 dana gleda unatrag kod svakog ulaska u UAE i da se ta granica pomiče. U prijevodu, to znači da svaki pud kad ulazite u UAE, sistem gleda UNATRAG 180 DANA i analizira vaš boravak. Ukoliko ste u zadnjih 180 dana boravili u UAE više od 90 dana automatski dobaijate BAN od 90 dana.
Dokument EU koji to vrlo slikoviti objašnjava možete dohvatiti na ovom linku.

U međuvremenu sam se vratio u Abu Dhabi jer sam našao novi posao. Kao što to i priliči moja nova kompanija je započela proces izrade Rezidentne vize u moju korist. Prema mojim kalkulacijama ostalo mi je još 5-6 dana prije isteka moje “multi” vize te ulaska u overstay.

Kako bi se uvjerio da će sve proteći u najboljem redu, te kako nebih dobio “penale” krenuo sam kontaktirati nadležne službe kako bih potvrdio svoje kalkulacije.

1. Odlazim u  Abu Dhabi Immigration Department gdje gospođa na šalteru tvrdi da u sistemu vidi kako bih bez problema mogao ostati u zemlji još punih 6 mjeseci.
2. Kako bi bio 100% siguran zaputio sam se na aerodrom u DXB gdje sam po prvi put ušao u zemlju kao turist gdje mi službenik potvrđuje moju kalkulaciju kako imam još svega 6 dana da izađem iz zemlje prije nego nastupi overstay. Iskoristio sam ovu priliku te ga upitao za pravilo tih 180 dana čime mi je zapravo potvrdio pravilo koje je objašnjeno na ovom linku tj da se ista pravila odnose na državljane EU kao i državljane UAE u obrnutoj situaciji (vidi link).

Prema mom iskustvu usudim se konstatirati da je Immigration office na aerodromu puno bolje mjesto za potražiti savjet i objašnjenje nego ono u gradu (i pričaju engleski).

Još mi je samo ostalo priupitati za mogućnost produženja vize na licu mjesta na što su mi objasnili da je zakon itekako jasan po tom pitanju kao i činjenica je da svaki imigration officer ima diskrecijsko pravo dozvoliti nekome ulazak u zemlju, ali isto tako se izlažete zakonskim posljedicama ukoliko netko kasnije primjeti da se datumi ne poklapaju.

Uglavnom nakon nekoliko dana javljaju mi iz firme da mi ne mogu napraviti vizu zbog toga što sam u overstay-u te mi se preporuča da napustim državu i ponovo uđem na entry permit. Očekivao sam platiti kaznu na aerodromu no srećom ili ne srećom nitko me ništa nije pitao, ptošao sam bez ikakvih problema iako sam morao platiti kaznu za djecu koji su isto tako ušli par dana u overstay.

Nakon ovog mog iskustva jedino što mi je jasno je to da mi više ništa nije jasno.

Davor K.

Komentari: