DS tera Tadića da bude premijer

(utorak, 22. maj, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

članovi Predsedništva DS na sinoćnoj sednici tražili su od Borisa Tadića da prihvati premijersko mesto u novoj Vladi Srbije. Oko 100.000 nevažećih listića odlučili izborni rezultat. Rast evra više nema nikakvog limita, a očekivanja da će se zaustaviti u vreme izbora se nisu ostvarila. Utajom poreza od oko 12,1 milijarde dinara, koliko su poreznici registrovali da je izbegnuto da se plati samo prošle godine, Srbija je ostala bez dva mosta kod Beške, da dva puta sagradi deonicu puta od Uba do Lajkovca ili da napravi trećinu puta od Ljiga do Preljine.

Ostaje dogovor DS i SPS?

Kako Blic nezvanično saznaje, članovi Predsedništva DS na sinoćnoj sednici tražili su od Borisa Tadića da prihvati premijersko mesto u novoj Vladi Srbije.

Lider socijalista Ivica Dačić poslao je juče signale DS-u da koalicija SPS-PUPS-JS ostaje verna dogovoru sa demokratama o formiranju nove vlade Srbije, saznaje Pres.

Pregovori o formiranju vladajuće većine u parlamentu i nove vlade Srbije započeće čim Tomislav Nikolić položi zakletvu pred poslanicima i postane predsednik Srbije. Za sada su na političkom talonu tri opcije: da naprednjaci na talasu trijumfa svog lidera obezbede većinu, da demokrate i Dačićev blok potvrde raniji dogovor o formiranju vlade i da se zbog kolapsa svih pregovora izbori za parlament ponove, pišu Novosti.

Pobeda Tomislava Nikolića u drugom krugu predsedničkih izbora najverovatnije neće uticati na dogovor DS i SPS. Ipak, pojedini sagovornici Danasa podvlače da je u politici sve moguće, pa tako i vlada najvećih suparnika – naprednjaka i demokrata. Bez obzira na sve postizborne kombinatorike, čini se da Srbija neće dobiti novu vladu tako brzo. Poslednji rok za njeno formiranje je 5. septembar. Posle izbornog neuspeha Borisa Tadića, njegov stranački zamenik Dragan đilas postao je gigant u DS i neformalni broj jedan – ovim rečima visoki funkcioner demokrata za Danas opisuje jednu od prvih posledica rezultata predsedničkih izbora.

Neočekivano, ali posle drugog kruga predsedničkih izbora otvorilo se više prostora za različite kombinacije za sastav nove vlade Srbije nego što ih je bilo posle parlamentarnih izbora. Pobeda kandidata Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića relativizovala je čvrstinu ranijih dogovora o vladi između Borisa Tadića i Ivice Dačića, pa odjednom imamo bar sedam mogućih varijanti – i to ako sve predizborne koalicije ostanu na okupu. Ukoliko bi se neke pocepale, broj teoretski mogućih kombinacija se uvećava. Podsetimo, već se između dva predsednička kruga spekulisalo da bi PUPS i Jedinstvena Srbija, koji imaju 12, odnosno sedam mandata, mogli da odu na drugu stranu u odnosu na najvećeg koalicionog partnera – Socijalističku partiju Srbije, kao i to da bi Velimir Ilić mogao da odvoji osam poslanika Nove Srbije sa liste Pokrenimo Srbiju i priključi se, kako se u tom trenutku činilo, dobitnoj kombinaciji DS–SPS. O tome se nije bilo glasina, ali ne treba smetnuti sa uma da i Socijaldemokratska partija Rasima Ljajića ima privlačnih devet mandata u okviru liste koju predvodi Demokratska stranka i mogućnost da samostalno njima raspolaže, piše Politika.

Beli listići odlučili pobednika

Istraživanja Ipsos stratedžik marketinga pokazivala su da bi kandidat DS Boris Tadić pobedio u drugom krugu predsedničkih izbora da je izlaznost bila kao u prvom krugu ili da je 20. maja glasalo za jednog od dva kandidata više od 3,1 milion građana. Drugi scenario je ukazivao da bi odziv od oko tri miliona birača vodio pobedi lidera naprednjaka Tomislava Nikolića – kaže za Danas Srđan Bogosavljević, direktor Ipsos stratedžik marketinga. Bogosavljević ukazuje na to da u 3,1 milion onih koji su glasali u drugom krugu spada i oko 100.000 nevažećih listića, koji su odlučili izborni rezultat. Broj ljudi koji su sigurno bili za promene, prema istraživanjima pre izbora, odnosno koji bi glasali za Nikolića, iznosio je od 1,44 do 1,55 miliona, što je broj glasova koje je on zaista i osvojio u nedelju. Vrlo je jasno bilo od početka da će mala izlaznost voditi pobedi Nikolića, a da će veći odziv odgovarati Tadiću, ukazuje Bogosavljević.

Kremansko proročanstvo izabralo Nikolića?

Tek što su objavljeni rezultati predsedničkih izbora u Srbiji, Ere su požurile da, u svom stilu, prokomentarišu rezultate. Tako je Dragan Pjević, samozvani čuvar mita o „Kremanskom proročanstvu“, ustvrdio za Novosti da je prvog čoveka države izabrala „viša sila“ – uz njegovu malu, ali nesebičnu pomoć. Neobičnu konstataciju vlasnika turističke agencije „Kremnaturist“ prati i analiza „čuda“ koje se zbilo na biralištima… Proročanstvo „kaže“ da onaj ko pretenduje na presto, prvo mora da dođe u Kremna, što je potvrdila i praksa. Pre prevrata 2000, ovde je dolazio Koštunica, a uoči izbora 2004. svraćao je i Tadić. Zato su i pobedili – smelo tvrdi Pjević, sada objašnjavajući kako je baš Nikolić bio njegov „pik“. Zato mu je, veli, i pomogao. Uz objašnjenje da poseduje mistično bure, u kojem se svojevremeno kralj Petar Prvi skrivao od potere Miloša Obrenovića, gde još čuva drvenu skulpturu kralja, kaže, pred ove izbore unutra je ubacio i fotografiju Tomislava Nikolića. To je, tvrdi, dovelo do pobede naprednjaka, a ujedno i objašnjava kako je to budući predsednik trijumfovao a nije lično bio u Kremnima pre glasanja.

Evro 114 dinara

Rast evra više nema nikakvog limita, a očekivanja da će se zaustaviti u vreme izbora se nisu ostvarila. Naprotiv, i dalje dobija na snazi i sve više gazi dinar, pišu Novosti. Devizni kurs ne pomera više samo manjak deviza na tržištu, već i promene na političkoj sceni. Izbor Tomislava Nikolića za novog predsednika Srbije uticao je, kako su rekli bankari, na to da domaća preduzeća u ponedeljak intenzivno kupuju evre, tako da je već tokom prepodneva prelazio 114 dinara. Strane kompanije nisu pokazivale veće interesovanje.

Nema nikakvog razloga da Srbija postane nestabilnija posle izbora Tomislava Nikolića za predsednika Srbije. Strani investitori neće povlačiti svoj kapital, jer ih pre svega zanima da li mogu da ostvare profit – kaže za Pravdu Milan Knežević, potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća, komentarišući ishod predsedničkih izbora i strahovanje dela građana da će dolazak Tomislava Nikolića na čelo države pogoršati ionako lošu ekonomsku situaciju.

Srbija je ostala bez dva mosta kod Beške

Utajom poreza od oko 12,1 milijarde dinara, koliko su poreznici registrovali da je izbegnuto da se plati samo prošle godine, Srbija je ostala bez dva mosta kod Beške, da dva puta sagradi deonicu puta od Uba do Lajkovca ili da napravi trećinu puta od Ljiga do Preljine, za koji je inače Srbija uzela kredit kod Azerbejdžana, piše Politika. Poreznici su, kako potvrđuju, lane podneli 1.934 krivične prijave i oko 34.500 prekršajnih. Istovremeno je u zatvoru završilo oko tridesetak utajivača, dok je bezmalo 99 odsto oslobođeno ili kažnjeno uslovno i novčano, i to tako što se utajivač nagodio da u roku od pola godine izmiri obaveze i da dodatno uplati novac u humanitarne svrhe. Ukoliko se dogovor ispoštuje, odustaje se od gonjenja.

Puškom branio šahtove

Miodrag M. (52) iz Smederevske Palanke pucnjevima iz automatske puške M-70, sprečio je trojicu muškaraca da mu ukradu poklopce sa šahti u Ulici Neznanog junaka u Smederevskoj Palanci, piše Pravda. Pošto su kradljivci slučaj prijavili policiji, Miodrag M. je priveden i protiv njega je podneta krivična prijava, dok su lopovi priznali da su počinili ukupno šest krađa.

Od petka profi uterivači naplaćuju dugove

Vest da će sledećeg petka početi da rade prvi profesionalni izvršitelji u Srbiji sigurno neće obradovati više od dva miliona građana koji čekaju na zaplenu imovine zbog neizmirenih dugova, pišu Novosti. Neplaćene komunalije, dugovi, krediti sve više stežu omču, a dužnici sve češće ostaju bez kuća, automobila i druge imovine. Samo za kredite građani duguju oko 18 milijardi evra, a oko 20 procenata su takozvani „problematični“ krediti koji bi lako mogli da se završe aktiviranjem hipoteka.

Svako treće dete na svet dođe carskim rezom

U Srbiji je u 2010. godini od 67.142 porođaja, čak 24.548 ili 36 procenata završeno carskim rezom. Ovu ozbiljnu i skupu intervenciju tražile su čak 8.532 porodilje. To praktično znači da skoro svako treće dete na svet dođe carskim rezom, piše Politika. Porodilišta su sve ove intervencije morala da prijave nacionalnom institutu za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut.

ćirić: Ne može niko da pljuje po zastavi

Predstava Zoran đinđić, koja je kao autorski projekat Olivera Frljića premijerno izvedena pre nekoliko dana u Ateljeu 212, ne prestaje da talasa javnost. Redakciji Danasa u ponedeljak je stiglo pismo Nenada ćirića, jednog od glumaca koji nisu ostali do kraja u projektu, sa obrazloženjem zbog čega je sve bio protiv ove predstave. U pismu se, između ostalog, kaže: Ne može niko da pljuje po zastavi i nameće nam kolektivnu odgovornost. Frljić je snimao sve svoje probe, predstava je nastajala iz diskusija učesnika. Reditelj je došao bez gotovog teksta. Posle prve probe odustali su Dubravka Mijatović i Marinko Madžgalj, nakon tri dana Anita Mančić. Glumci koji su ostali suprotstavljali su se reditelju, imali su primedbe, ali je atmosfera bila takva da sve što se kaže može da se iskoristi za predstavu i postane deo projekta. I sam reditelj je u jednom trenutku napustio rad na predstavi, da bi se vratio posle nekoliko dana. Zamenio je dvoje glumaca s Milošem Timotijevićem i Tamarom Krcunović, a posle boravka s ansamblom JDP u Kolumbiji uključio je Feđu Stojanovića u podelu.

Moj otac, zločinac

Povodom objavljivanja knjige Moj dobri otac i feljtona u Politici, novinari tog lista razgovarali su sa autorkom Beate Niman. Januara 1997. počela je da istražuje biografiju svoga oca Bruna Zatlera i dokazala da je bio zločinac. Ubijao je i u Beogradu, u dušegupkama, od 1942. do 1944, kao šef četvrtog odeljenja, pripadnik SS jedinica Gestapoa. Od tada do danas suočava se sa žrtvama svoga oca, o čemu je snimljen i film a knjiga dokumentuje Zatlerove zločine. Taj naslov sam odabrala jer sam više od 55 godina svog života verovala u svog dobrog oca. Samim tim što se naslov nastavlja: život sa njegovom prošlošću, biografija jednog počinitelja, ukazuje na laž. Za mene naslov nije ironija već gorka istina njegovog i mog života – kaže ona.

Penzioner sa najdužim stažom u Srbiji

čačanin Dobrivoje Veljović Veljaš (84) prima penziju pune 63 godine i time je najverovatnije penzioner sa najdužim stažom u Srbiji. Zbog teške bolesti Veljaš je penzionisan u svojoj 21. godini, posle samo tri godine radnog staža. U penziju sam otišao kao momak, 1949. godine. Razboleo sam se od tuberkuloze, kao šnajder u preduzeću Boba Miletić. Radio sam samo tri godine – priča Dobrivoje za Pravdu, koga čačani znaju pod nadimkom Veljaš.

Prosinečki ostaje

čelnici Crvene zvezde gotovo su jedinstveni u stavu da će Robert Prosinečki naredne sezone predvoditi crveno-bele u borbi za šampionsku titulu, bez obzira na interesovanje španskog drugoligaša Viljareala!Ipak, takav stav nije potvrdio predsednik giganta sa Marakane“ Vladan Lukić, koji je, prema Presovim informacijama zamerio Robiju na odluci da podrži igrače u štrajku upozorenja i zbog toga čak nameravao da mu se zahvali na saradnji.