DOZNAKE NAJVEćA INVESTICIJA

Devizne doznake stranih radnika u Švajcarskoj predstavljale su pre dve godine u Srbiji (sa Kosovom i Metohijom) čak 18 odsto bruto nacionalnog proizvoda. Iz te zemlje ka Srbiji i njenoj južnoj pokrajini svake godine odlazi oko 60 miliona franaka. Tamo je iznos od 3.000 do 4.000 franaka najčešće 40 odsto od ukupnih godišnjih primanja porodica migranata, tvrde stručnjaci imajući, pre svega, Kosovo u vidu, jer je grupacija Albanaca poreklom iz te pokrajine jedna od najbrojnijih u Švajcarskoj.

Međutim, te puteve novca zarađenog i ušteđenog u tuđini ne prate u odgovarajućem iznosu i strana ulaganja, pa je zabeleženo da su investicije iz Švajcarske u proizvodne pogone u Srbiji (i na Kosmetu) dosegle jedva osam odsto od sume koja stiže doznakama. Ove procene izneli su pre nekoliko dana stručnjaci Foruma za migracije, a o toj pojavi se nedavno razgovaralo i na skupu koji su zajednički organizovali Crveni krst Švajcarske i brojne organizacije koje se staraju o azilantima i strancima.

Tamo je postavljeno i pitanje koristi koju od boravka u svetu imaju povratnici i njihove porodice. Stručnjaci za tu oblast još veruju da ima prostora za rešenja koja su korisna, kako za migrante (povratnike) tako i za zemlju u kojoj su bili na radu.

Rešenje za pečalbare

Na Forumu za migracije je rečeno da bi se Švajcarska najbolje odbranila od pretećeg talasa došljaka iz siromašnijih delova sveta tako što bi ulagala svoj novac u otvaranje malih proizvodnih pogona u tim zemljama čime bi na izvoru zaustavila nameru ljudi da se otisnu u pečalbu.

Švajcarci su, kao i njihovi zapadnoevropski susedi, zabrinuti zbog starenja sopstvenog stanovništa i pretećeg nedostatka sveže radne snage. Ta pojava već stvara problema preko rada na crno i ilegalaca koji su pouzdan znak da na domaćem tržištu rada nema dovoljno onih koji su voljni da preuzmu te poslove. Podseća se da je politika Švajcarske prema novom doseljavanju izuzetno stroga, a zastupnicima ideje da se „kapija zemlje“ više otvori za nove doseljenike odgovor je stigao sa dve strane. Predsednik Udruženja poslodavaca Tomas Daum je zatražio da se prethodno preispitaju i iskoriste „zalihe“ nezaposlenih na domaćem tržištu rada, a oni koji razumeju razmere seobe kapitala u zemlje sa jeftinijom radnom snagom smatraju da će ubuduće u emigraciju sve više odlaziti kapital umesto ljudi.