Austrijska privreda punom parom krenula ka Jugoslaviji

Austrijska privreda veoma je zainteresovana za novo tržište koje se otvorilo u SR Jugoslaviji, nakon oktobarskih promena. O zainteresovanosti austrijskih privrednika najbolje svedoci cinjenica da su austrijske banke prve otvorile svoja predstavništva u Jugoslaviji, gde su u proteklih nekoliko meseci ostvarile dobre rezultate, koje ni najpozitivnije raspoloženi strucnjaci nisu mogli da predskažu.
Od austrijskih banaka svoja vrata za jugoslovenske štediše otvorila je „Rajfajzen banka“, a potom i HVB.
Takode, od petooktobarskih promena Privredna komora Austrije (PKA), koja je inace tokom svih previranja u protekloj deceniji imala svog predstavnika u Beogradu, u više navrata upucivala je delegacije, u kojoj su se nalazili predstavnici najvecih austrijskih firmi, koje su posetile SRJ.

Izvoz veci za trecinu

Od kraja 2000. godine austrijski izvoz u SRJ povecan je za citavih 30 odsto, što je, kako istice PKA, ostvareno pre svega zahvaljujuci austrijskim preduzecima i bankama koje su i tokom embarga održavali kontakte sa jugoslovenskim partnerima, tako da nastup na jugoslovenskom tržištu nije morao biti zapocet od nule.
Pozitivni razvoj nastavljen je i u toku prošle godine, gde je austrijski izvoz u periodu od januara do septembra zabeležio rast od 20,1 odsto.
Austrija je i pre rata na prostoru bivše Jugoslavije bila medu 10 najvažnijih poslovnih partnera naše zemlje.
Tokom prošle godine, pored povecanja izvoza iz Austrije u SRJ, zabeležen je i sve veci broj austrijskih preduzeca, banaka i advokatskih kancelarija koji su otvorili svoja predstavništva u Beogradu.

Veliki uticaj dijaspore

Kada je rec o privatizaciji austrijska preduzeca pokazala su veliko interesovanje i to ne samo za privatizaciju velikih firmi putem tendera, vec i za manja preduzeca koja se prodaju putem javne licitacije.
Prednost austrijskih privrednika jeste u tome što bolje od drugih stranih investitora poznaju jugoslovenska preduzeca i tržište na koje ulaze.
Medutim, još uvek, mnogi potencijalni investitori žale se na brojne prepreke na putu ka poslovanju u SRJ, kao što su birokratske prepreke, loša infrastruktura ili zastarele mašine.
Takode, znacajnu ulogu u opredeljenju austrijskih privrednika za jugoslovensko tržište igra i veliki broj naših gradana koji žive u Austriji. Broj od oko 200.000 Jugoslovena koji žive i rade u Austriji ohrabruje ekonomske odnose izmedu dve zemlje, pre svega zato što u mnogim preduzecima sede ljudi jugoslovenskog porekla, koji poznavanjem jezika i mentaliteta pomažu nastup austrijskih firmi na jugoslovenskom tržištu.
Austrijska privreda i u narednom periodu nastavice sa agresivnim nastupom na jugoslovensko tržište, jer svoje velike šanse pre svega vidi i u projektima obnove infrastrukture SRJ.

Zemlja dobrog položaja

Austrija je do sada najznacajniji strani investitor u SRJ, tržište koje nekadašnjoj susednoj zemlji pruža mnoge šanse. Austrijski privrednici u jugoslovenskom tržištu vide mnoge prednosti. Najpre SRJ ima dobar saobracajno-tehnicki položaj, velicina tržišta od 10 miliona stanovnika je znacajna i postoji dobro kvalifikovana radna snaga.