Aleksandar Leko podneo ostavku

Aleksandar Leko obavestio je u cetvrtak uvece Radnu grupu za pripremu izbora za clanove Saveza srpske dijaspore u Austriji (SSDA), na sastanku u prostorijama Konzularnog odeljenja Ambasade SRJ u Becu, o njegovoj ostavci koju je podneo na mesto clana Saveta dijaspore.
„Rešio sam da podnesem neopozivu ostavku na mesto clana Saveta dijaspore Savezne vlade SRJ. Obaveštavajuci vas o razlozima svoje ostavke ne želim da se osvrcem na nimalo povoljne prilike van Saveta, koje našem radu ništa dobro nisu donele, vec iskljucivo na unutrašnje greške i probleme“, istakao je on u pisanoj ostavci.

„Kao prvo, sa Savetom i predsedništvom kakve imamo ja ne vidim mogucnost da ostvarim nijedan od ciljeva koje smatram suštinskim, kako za našu dijasporu, tako i za maticu. Kao drugo, ne želim da i dalje trošim novac poreskih obaveznika na stvar iza koje više ne mogu da stojim. Od pocetka sam zastupao ideju prekida sa prošlošcu i novog pocetka, koji je našim ljudima u rasejanju trebalo da pošalje signal da nam se država promenila i da smo ponovo jedno.

Formiranje SSDA

Prema utvrdenoj proceduri za izbor clanova SSDA dogovoreno je da se do 25. januara u našoj štampi objavi u više navrata poziv za nezavisne kandidate. Oni ce morati svoju kandidaturu da pošalju do 15. februara ove godine, kako bi od 1. marta biraci mogli da poštom šalju svoje glasove na odredeni poštanski fah, koji ce biti naknadno objavljen. Posle 5. aprila izborna komisija ce prebrojati glasove, a pocetkom maja trebalo bi da se održi konstitutivna sednica SSDA.

Da bi se to i sprovelo, bili su potrebni radikalni potezi, a spremnost na radikalne poteze u Savetu (sa casnim izuzecima) nisam našao. Takode, od pocetka sam govorio da je radi naše buducnosti potrebno da poimenice žigošemo vinovnike raznog zla i da svakoj greški damo njeno pravo ime. Složicu se s tim da nam ni država nije tako postupala, ali se ne slažem s tim da treba slediti loš primer. Nije važno da li nam je država zainteresovana ili ne. Savet je imao mogucnost da da primer. Nekada takvi primeri mogu i države da nateraju na delovanje“, dodaje se u pismu, koje je dostavljeno i clanovima Saveta dijaspore.
„Pitanje ‘Fonda dijaspore za maticu’ trebalo je da bude samo jedan od primera dolaska novog duha i novih ideja. Cinjenicu da i Savet, i njegovo predsedništvo, kao i naš servis pri Saveznom ministarstvu inostranih poslova, tako olako uzimaju pitanje moguce krivicne odgovornosti zbog utrošenog novca iz Fonda smatram skandaloznom. A to i pored usvojenog zakljucka Saveta o zahtevanju informacija od Ministarstva unutrašnjih poslova o pre više od godinu dana zapocetoj istrazi. Želim da vas podsetim na predlog prof. dr Nenada Grujica sa prve sednice da Savet zajedno sa Saveznim ministarstvom inostranih poslova usvoji izjavu izvinjenja dijaspori zbog svega ucinjenog u prošlosti. Deo tog rašcišcavanja s prošlošcu trebalo je da bude i poravnanje racuna Fonda. Na stranu to što je Fond u stecajnoj masi. Radilo se o principu. Medutim, jedan drugi princip se pokazao kao jaci – ‘ne diraj gde možeš da se opeceš’. Guranje istine pod tepih samo produžava agoniju, što nije u interesu našeg naroda, bio on u matici ili rasejanju. Nažalost, bez bola nema ni procišcenja, ni spoznaje. Posebno kada je milionima mnogo zla ucinjeno. Ali se postavlja pitanje da li mi zaista želimo da zidamo nešto novo ili samo da budemo kontinuitet, što nam preporucuje prof. Dragan Nedeljkovic „, istakao je Leko.

Nema volje

„Od sada austrijska dijaspora više nema svog predstavnika u Savetu dijaspore“, jasno je rekao Leko ukazujuci da mnoge inicijative, kao one vezane za vojni rok i dvojno državljanstvo, nisu realizovane, te da je sa strane vlasti u domovini postojao nedostatak volje da ozbiljno prihvati i shvati Savet dijaspore.

„‘Zapanjen sam’, poceo je svoje izlaganje na našem poslednjem sastanku akademik prof. Nedeljkovic. I ja sam zapanjem pre svega time što se prof. Nedeljkovic nepozvan meša u rad Saveta, pri tom pominjuci dr Milicevica i vladiku Irineja, koji su potpisnici osnivackog akta Fonda, ciji je pokretac bio <đŽ>ivorad Jovanovic, a zbog koga ja bijem uzaludnu bitku vec skoro godinu dana. Takode, i zbog njegovog insistiranja na kontinuitetu. S cim? Sa vremenom Slobodana Miloševica možda? Taj kontinuitet doživljava danas svoj trijumf u Hagu. Hag je bolan dogadaj za naš narod, ali nažalost ocigledno neophodan.
Sve dok ne budemo prihvatili realnost i budemo se suocili sa prošlošcu, nece nam poci nabolje. Zapanjen sam takode i time da gospodin predsednik Nestorovic, bez konsultacije sa u sali prisutnim clanovima Saveta daje rec nekome ko nije clan ove institucije (a ko je bio veoma blizak prethodnom režimu), što je svojevrsan cin samovolje. Predsedniku sam vec nekoliko puta skretao pažnju da po mom mišljenju loše vodi sednice i izbegava da se bavi suštinskim pitanjima.
Dao sam predsedništvu u više navrata predloge za razne inicijative, od kojih nije bilo ništa. Mislim da smo kao Savet propustili datu nam istorijsku priliku, baš kao i naša država. Zbog toga sam odlucio da se povucem. Ovo moje pismo je prekor, ali i molba da ostali clanovi Saveta razmisle o svemu što u njemu stoji. Možda ce, ipak, neko poželeti da uradi nešto od onoga što sam ja pokušavao „, zakljucio je on.

Na sastanku Radne grupe, na kojem je verifikovana izborna procedura, Leko je naglasio da ce i dalje ucestvovati u radu formiranja SSDA u Austriji. Leko je pred svoj odlazak porucio novom sazivu SSDA da se najpre skoncentriše, kako to stoji u statutima, na dijasporu u Austriji, a da potom bira sa kim ce saradivati u domovini.