"Peća i vuk", muzička bajka za dugo sećanje

Zbog velikog interesovanja gledalaca, organizovana su dva koncerta i sve ulaznice su bile rasprodate, javlja zaProgram za dijasporu dr Miško Jovanović.

Peća i vuk je dečja priča (i muziku i tekst je napisao sam Prokofjev), koju priča narator uz pratnju orkestra. Centralno dečje pozorište iz Moskve je 1936. godine od Prokofjeva naručilo simfoniju za decu. Namera je bila da se kultiviše muzički ukus dece od samog početka njihovog školovanja. Zainteresovan ponudom, Prokofjev je delo napisao za samo četiri dana.

Zanimljivom i duhovitom pričom o hrabrom dečaku Peći koji uz pomoć životinja i lovaca uspeva da uhvati zlog vuka, kompozitor nas već to uvodi u svet orkestra. Uz pomoć lajtmotiva deca uče da povezuju zvuk instrumenta sa određenim likom. Svaki instrument predstavlja neku životinju: mačku predstavlja klarinet, ptičicu flauta, patku oboa, vuka horna, dedu fagot, a samog Peću gudači. Ova simfonijaska bajka je doživela veliki broj ekranizacija i izvođenja, a u Švajcarskoj se prvi put izvodi na srpskom jeziku.

Bajku je na srpskom jeziku govorio dramski umetnik Ivan Bosiljčić, stalni član ansambla drame u Narodnom pozorištu u Beogradu. Dobitnik je značajnih nagrada na filmskim i pozorišnim festivalima od kojih je svakako najvrednija Sterijina nagrada za ulogu Maneta u mjuziklu Zona Zamfirova. Kao izvrstan pevač, plesač i ljubitelj poezije, širom Evrope i sveta održava svoje koncertne poetske večeri. Švajcarska, Norveška, Švedska, Island, Kanada su samo neke od zemalja gde je publika ovacijama pozdravila njegovo autorsko veče. Godine 2014. počinje da se bavi i pedagoškim radom kao asistent prof. Vidi Onjenović na akademiji lepih umetnosti, odsek gluma. Veliki uspeh u Rusiji doživeo je nakon premijere televizijske serije, koja je emitovana na tamošnjoj nacionalnoj televiziji, u kojoj je Ivan pored najvećih ruskih glumaca igrao jednu od glavnih uloga. Trenutno živi i radi na relaciji Beograd – Moskva.

Dirigentkinja Olivera Sekulić, posle studija dirigovanja na FMU u Beogradu, završava studije orkestarskog dirigovanja u Cirihu. Godine 2008. pobeđuje na takmičenju mladih dirigenata Bernskog kamernog orkestra. Kao gost dirigent poslednjih nekoliko godina nastupa sa Jugozapadno-nemačkom filharmonijom Konstanc, Simfonijskim orkestrom RTS-a, Bernskim kamernim orkestrom i Janaček filharmonijom Ostrava. Kao horski dirigent aktivna je od svoje šesnaeste godine. Od 2014. godine umetnički je vođa i dirigent Simfonijskog orkestra Orchestergesellschaft Zürich.

 Simfonijski orkestar „Orchestergesellschaft Zürich“

Simfonijski orkestar Orchestergesellschaft Zürich je jedan od najambicioznijih amaterskih simfonijskih orkestara u Švajcarskoj. Osnovan je 1947. godine i broji oko 70 članova. Na svom repertoaru orkestar ima širok opseg simfonijskih dela. U svojoj sedamdesetogodišnjoj istoriji nastupali su sa raznim horovima i brojnim svetski poznatim solistima.

Dirigentska palica Olivere Sekulić, sjajan orkestar i vrhunski umetnik Ivan Bosiljčić doprineli su da se muzikom i rečju dočaraju razne situacije u kojima se nalazio glavni junak Peća, opišu životinje i predosete napeti trenuci.

Decu je posebno oduševila muzička tema Pirati sa Kariba, a sve prisutne kada je na kraju glumac Ivan Bosiljčić recitovao Zdravicu i otpevao pesmu Pukni zoro. On je svojom vrhunskom interpretacijom podigao publiku na noge, koja je gromoglasnim aplauzom i posle završenog nastupa pozdravila ovog sjajnog umetnika.

„Ovo do sada nije viđeno u Cirihu, a svih 116 mojih učenika i većina roditelja su prisustvovali ovom veličanstvenom koncertu. Profesionalac na delu, dirigentkinja Olivera Sekulić i sjajan simfonijski orkestar pružili su nam duhovno obogaćenje i proširili muzičke vidike. Vrhunski umetnik, glumac i interpretator koji je i ovog dana zasjao svojim raskošnim talentima, Ivan Bosiljčić, oduševio je sve prisutne, a mnoge i rasplakao svojim maestralnim i emotivnim izvođenjem pesme Pukni zoro“, rekao je za RTS dr Miško Jovanović, profesor dopunske nastave na srpskom jeziku u Cirihu.

Koncertu su prisustvovali gotovo svi profesori dopunske nastave na srpskom jeziku iz skoro svih kantona, više od 800 učenika, roditelji i sveštenici srpske pravoslavne opštine u Cirihu koja je bila i pokrovitelj ovog koncerta, a bilo je i mnogo Švajcaraca i pripadnika drugih naroda.

Ozarena lica publike, rasplamsane emocije, duhovno obogaćenje vrhunskom umetnošću svedoče da je ovo bio jedan sjajan koncert koji će se dugo pamtiti.