Vuk ni na nebu, ni na zemlji

Savremenici smo, zaista poražavajućih događaja, kako za naciju kojoj pripadamo, tako i po državu u kojoj živimo, kojoj težimo, a koju nemamo!
Ako neko može, osim, podrazumeva se, kontrolisanih medija, racionalno da objasni poslednje događaje vezane za Rezoluciju o Kosovu, onda tog valja kandidovati za Nobelovu nagradu.
Taj bi, sasvim smo sigurni, nadmašio sve svojom prozorljivošću…jer, samo oni, obdareni ovim Božijim darom mogu pronaći dublji smisao, ipak, pravog fijaska srpske diplomatije!
Ili će se sve svesti, na ono naše: tresla se gora rodilo se Kosovo!?
Ili, svi krivi su nevini, samo Vuk dlaku mora da menja…?
Uz to, neki hoće odlazak Vuka Jeremića, ali da pritom i Boris Tadić dobije po ušima, drugi neće Vukovu glavu, ali hoće izbore, a treći, pa oni ne znaju ni gde su sada, ni gde će biti sutra… Jer, eto, desilko se, u Raškoj, slavila se pobeda Turske!
Nad Srbijom!
O, nebo, otvori se…
A glavni zagovornik saradnje sa Evropom i SAD, ko bi drugi, no onaj koji je svojevremeno zapretio da će svima onima koji turskim barjakom viju po zemlji Srbiji, saseći i ruku i barjak, Vuk Drašković.
Ali, da o’ladimo malo…Utakmica, istina nameštena, i dalje traje…
Pokušaćemo, da amputiramo onaj emotivni deo koji je vrisnuo iz glasa gledajući kako šiptarska delegacija likuje nad !na kolena bačenom Srbijom, i da , krajnje racionalno, odmotamo klupko, postavimo javno neka pitanja, pokušamo da damo odgovore i, pod obavezno smislimo dobre izgovore, jer nas na sve ovo obavezuju buduće generacije!
Mi smo ispisani iz svetske statistike! Ne postojimo! Tu smo samo da poslužimo nekrofilima da završe posao koji su počeli odavno…ali to ne znači da treba da se radujemo toj činjenici i ne činimo ništa u susret budućnosti.
S obzirom da je to tako…pošto su nas preveli u otpisane onda, dakle ne postoji nijedan razlog da ne damo sve od sebe da zamutimo i dobrano pokvarimo posao onima koji su već knjigovodstveno proknjižili profit!
Ne kaže naš narod uzalud: Kraj će reći sve!
Premda i ostali narodi imaju nešto slično…ali nije kraj dok nije sve gotovo!
Zvuči paradoksalno?!
Još će puno vode proteći ovim prostorima…ovo je tek jedna od rundi koja nas je sačekala…biće tu, rekli bismo, makar prema poslednjoj raspravi devetog septembra u Njujorku, još mnogo zanimljivih rundi…
U cemu se očitava naš fijasko?
U tome da uopšte nije trebalo da pitamo.
Koga?
Međunarodni sud pravde!
Zašto?
Pa na mestu gde sila caruje, pravo i pravda su prognani!
Ili ovo nije jasno našoj predškolskoj političkoj eliti… Ili je neko pozvonio na uzbunu i naložio da pitamo, praveći tako niskobudžetni scenario filma pod naslovom A posle toga novi pregovori i podela Kosova!…
Vreme će svakako pokazati (jer to mu je posao) da li smo svi bili žrtve ipak, dobro osmišljene kampanje spin doktora i agresivnih protagonista epizodnih uloga u ovom dugom metru…ili se radi o nečem drugom.
Neki se sećaju, a mnogi i ne znaju da je davno napisana knjiga Arogancija moći Vilijama Fulbrajta u kojoj između ostalog nekadašnji šef uticajnog spoljnopolitičkog komiteta SAD rekao:
Prirodno je da neka nacija, kao i pojedinac, pusti nekog drugog da završi neki težak posao i da snosi neprijatne troškove. Ono što nije sasvim prirodno – to je zaista zbunjujuće pitanje – zašto je druga strana voljna da to učini.
Nama nije jasno, kako je Fulbrajtovcima (a ima ih u Vladi) promakla ova lekcija?!
Odmeravanje mišića velikih redovna je disciplina i ništa tu nije čudno i nepoznato…ono što je bilo frapantno jeste naše nameštanje na autogol! S obzirom da ne verujemo u slučajnosti i u to da je bilo ko naivan, pitamo se – ko je namestio ovu utakmicu?
Javna je tajna, da su oni koji su pravi sponzori partija na vlasti na nekim dipl prijemima otvoreno govorili o tome da ako odemo na sud – brutalno ćemo izgubiti!?
Šta je, onda, nateralo nas, tako slabe i male da uđemo u samoubilačku akciju?
Godinu dana mi slušamo i gledamo neverovatne, bajkovite izlive optimizma putnika šatl diplomatije tipa: pobedićemo ih sve! Diplomatija pobeđuje!
Sada pitamo – da li je i diplomatkim putem promenjena sadašnja etnička struktuka Kim. Koliko je Srba živelo na otetom petnaestoprocentnom delu naše teritorije pre i posle 99-te?!
A, onda se brže-bolje nameće pitanje da li bi diplomatija vratila Srbe na vekovna ognjišta na kojima žive oni koji se umotavaju u zastave SAD i EU?!
Sećamo se da je neko pitao ministra Jeremića nekad…sve i da bude povoljan odgovor po nas pred MSP – šta s tim posle?!
Ne sećamo se odgovora…verovatno ga i nije bilo!
Dakle, mi smo, iako znajući da će nas topuzina sačekati, išli po nokaut!
Zašto?
Sada bi neki rekli, da treba biti optimista…boriti se… Ako je to – odgovor, ovde je neko onda, u ozbiljnom problemu…
Kakobilo, ova vlast potpisala je (između ostalih) i ozbiljan diplomatski debakl kada je reč o proceni spoljnopolitičke kampanje za Kosovo. Jasno je da su SAD htele da pošalju (preko nas, jer smo im se baš namestili) vrlo jasnu poruku: kako izgleda kačiti se s njima pa su, po ko zna koji put, poništili srpski ponos, kreativnost, identitet…pa tako i jednu od najznačajnih demokratskih institucija srpski Parlament preinačujući volju izrečenu kroz Rezoluciju koja je tada izgledala ovako:
Generalna skupština, rukovođena principima sadržanim u Povelji Ujedinjenih nacija, imajući u vidu svoje funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje ujedinjenih nacija, podsećajući na svoju Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008. godine svesna da nije postignut dogovor između strana o posledicama jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova od Srbije, vodeći računa o činjenici da jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja.
1. Prima na znanje savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde doneto 22. jula 2010. godine o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu s Međunarodnim pravom,
2. Poziva strane da pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje za sva otvorena pitanja putem mirnog dijaloga, u interesu mira, bezbednosti i saradnje u regionu,
3. Odlučuje da uključi u privremeni dnevni red 66. zasedanja tačku pod nazivom Da li je aktivnost posle donošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom. (Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, www.nspm.rs)
Ovako sročena Rezolucija izazvala je pravu uzbunu u redovima koji gravitiraju američkom magnetnom polju?
Procenjeno je da bi ovako napisana i mogla da prođe pred Generalnom Skupštinom Ujedinjenih nacija. Prve znake pritiska koji je terala nervoza pred već mogućim porazom pokazala je, u ime planetarne sile, Velika Britanija.
Britanci su tražili da Srbija povuče ovu Rezoluciju, preinači tekst koji bi usaglasila s EU (čitaj: SAD) i tako ode u Njujork. Podsećajući pritom na mantru:I EU i Kosovo! Tih dana bila nam je uzgred, rešena dilema šta se krije iza ove fraze. Kosovo ne može da bude rešeno bez EU (opet čitaj: SAD).
Ovde se opet, postavlja pitanje a s kim se to zvanična Srbija savetovala ako nije s SAD I EU?!
Da li je ovo zamešateljstvo zamirisalo Zapadu na Istok..ili postoje ozbiljna razilaženja u EU, pa joj je Rezolucija bila potrebnija nego Beogradu, da pokaže jedinstvo i tako maskira sve očiglednije pukotine?!
Uglavnom, arogantna kako samo sili priliči, Amerika je preko svojih evropskih partnera krenula da zavrće ruku Srbiji i konačno, smo imali prilike da gledamo otužnu sliku direktnog prenosa 66. zasedanja Generalne Skupštine koje je kasnilo dva sata zato što je bilo teško naći rešenje kako za uvođenje na galeriju šiptarske delegacije tako i za samo glasanje.
Delegacija tzv. Kosovske vlasti u sastavu Hašim Tači, Skender Hiseni i Fatmir Sejdiju prisustvovala je zasedanju kao prijatelj SAD, Velike Britanije, Nemačke, Italije i Francuske. Slika za istorijsko pamćenje! I naravno, prostor za izgovor…nije tada samo Srbija bačena u prašinu svetskog Koloseuma, sa njom su pale Ujedinjene nacije, i celokupan Istok koji očito nije imao snage da poentira…ovaj put.
Liči na opipavanje pulsa pred veliki prasak! Ovo naravno, ne abolira naš nepromišljeni potez. Možda je mnogo mudrije bilo ići preko neke druge države ili stvar ne dirati uopšte.
Zašto? Pa, evo tome nas uči real politika. U inicijative se kreće tek kad su šanse u kakav-takav uspeh izvesne! Ili se one ne pokreću. Makar, ne na ovakav način!
Tako smo došli do batinama iznuđenog teksta konačne Rezolucije koju su pozdravile tzv. Kosovo i SAD (premda je suvišno pominjati ove prve. Drugi su sasvim dovoljni). Beograd je bio na kolenima, zemlje koje su ga podržale ostale su dosledne svom, nažalost, manjinskom stavu.
Da li će svoju podršku (Srbiji!?) dati i sledeći put?
Pa, mora se priznati da su i ovaj put štitile svoju silu zaštitnicu i sopstveni interes. Legitimno! Uostalom, tako izgleda svet odraslih!
Bez glasanja, aklamacijom usvojena je Rezolucija:
Generalna Skupština,
A) svesna ciljeva i principa Ujedinjenih nacija;
B) uzimajući u obzir njene funkcije I ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih nacija;
C) podsećajući na njenu Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008. godine kojom se traži od Međunarodnog suda pravde da da svoje savetodavno mišljenje u vezi sa sledećim pitanjem: Da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti od strane privremenih institucija samouprave na Kosovu u skladu s međunarodnim pravom?
D) Primajući s uvažavanjem savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde od 22. jula 2010. o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu s međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo I nakon pažljivijeg razmatranja istog uključujući I pitanja o kojima je dato mišljenje;
E) Prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti u skladu s međunarodnim pravom kada je u pitanju Kosovo, ako odgovor na zahtev Generalne skupštine;
F) Pozdravlja spremnost Evropske unije da olakša process dijaloga između strana. Proces dijaloga bi sam po sebi bio factor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu. Ovaj dijalog imao bi za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj uniji i poboljša život ljudi. (www.politika.rs)
SAD i Ruska federacija kao ponovono uspostavljena dva pola sveta kakvog znamo, iznele su svoje stavove tokom zasedanja: Predstavnica SAD izrazila je punu podršku usvojenoj rezoluciji, ponovila stav Vašingtona da je Kosovo jedinstven slučaj i nikako presedan:
Ova rezolucija u skladu je sa snažnom podrškom koju Sjedinjene Države pružaju nezavisnosti Kosova i njegovom teritorijalnom integritetu i suverenitetu. Sada je došlo vreme da ceo region krene napred a Srbija i Kosovo da pokrenu novu fazu u međusobnim odnosima, usmerenu na zajedničku budućnost unutar Evropske unije.
Predstavnik Rusije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija naglasio je da načelni stav njegove zemlje po pitanju Kosova ostaje nepromenjen:
Rusija je čvrsto uverena da rezolucija 1244 u potpunosti važi i dalje i da je još uvek obavezujuća za sve kao međunarodnopravna osnova za rešavanje probelma Kosova. A Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i dalje pripada vodeća uloga u nalaženju rešenja za kosovski problem, rekao je ruski diplomata. (BBCSerbian.com )
Očekivane reakcije koje reflektuju političke stavove nepomirljivih oponenata.
Ali to smo znali, zar ne?
Iako, sponzorisana od 27 zemalja članica EU, Rezolucija koja u suštini i ne mora da znači ništa, imajući na pameti toliko pregaženih deklarativnih principa UN, jedno je svakako uradila, utemeljila dva je koloseka, dva različita pogleda na svet, dva bloka koja se spremaju da podignu zavesu!
To su svakako i pokazale rekcije stranih sadašnjih i bivših diplomata, analitičara, medija…

Ketrin Ešton,visoki predstavni EU za spoljnu politiku i bezbednost:
Dijalog, faktor mira!?
Ova rezolucija biće predlog koji zajedno podnosi 28 država Evrope, svih 27 članica EU i Srbija. Radili smo zajedno sa Srbijom i ovo je rezultat naše zajedničke predanosti evropskoj perspektivi Srbije, istakla je Ketrin Ešton, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost.
Posle glasanja u Generalnoj skupštini 9. septembra, naglasila je Ešton, važna stvar je da će moći da počne dijalog Beograda i Prištine.
Ovaj dijalog biće faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu, zaključila je Ešton.
Generalna skupština UN usvojila aklamacijom izmenjeni predlog rezolucije o Kosovu koji je podnela Srbija uz podršku Evropske Unije i kojom se Beograd i Priština pozivaju na dijalog.

Statusno neutralni dokument
Generalna skupština UN usvojila je noćas rezoluciju o Kosovu kojom se Beograd i Priština pozivaju na dijalog, naglašava italijanska novinska agencija Ansa.
Napominjući da je srpski šef diplomatije Vuk Jeremić, predstavljajući rezoluciju, podvukao da se radi o statusno neutralnom dokumentu, i da Srbija nije i neće priznati nezavisnost Kosova, zapadne agencije ocenjuju da je Srbija pristala na kompromisni tekst kao ustupak Evropskoj uniji čiji član želi da postane.

Srbija pristala na dijalog
Kao ustupak EU čiji član želi da postane Srbija je podržala kompromisnu rezoluciju o Kosovu iz koje je izostavljen raniji zahtev da se ponovo otvore pregovori o statusu njene bivše pokrajine, javio je Rojters.
Prema oceni britanske agencije, Srbija je umesto toga pristala na dijalog sa Prištinom uz podršku EU, a koji će prema neobavezujućoj rezoluciji Generalne skupštine imati za cilj unapređenje saradnje.
Predstavljajući rezoluciju, ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić je rekao da se radi o dokumentu koji je statusno neutralan i da Srbija ne priznaje i neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, naveo je Rojters.
Ajvor Roberts, bivši ambasador Velike Britanije u Beogradu:

Podela Kosova, pravo rešenje
Najbolji rezultat, kada je u pitanju Kosovo i Metohija, dala bi ideja o podeli, za koju sam se zalagao u prošlosti, izjavio je za BBC bivši britanski ambasador u Beogradu Ajvor Roberts.
čak je i Međunarodna krizna grupa u svom poslednjem izveštaju govori o podeli odnosno o razmeni teritorija. Meni je to najrazumnije rešenje, i da sam na mestu Vuka Jeremića vrlo energično bih se za to zalagao, rekao je Roberts.
Sever Kosova je faktički i dalje deo Srbije – okrenut je Beogradu, a ne Prištini. Mislim da bi bilo razumno da međunarodna zajednica prizna činjenično stanje na terenu, istakao je bivši ambasador.
Roberts, koji je danas predsednik Triniti koledža na Univerzitetu u Oksfordu, kaže da je u ovom trenutku teško reći sa sigurnošću šta bi mogao da bude sledeći pozitivni korak
Problem u pozadini svega ovoga je da Srbija sa Prištinom želi da razgovara jedino o statusu. Priština uopšte ne želi da razgovara o tome, ali je srećna da razgovara o praktičnim pitanjima. U usaglašenom tekstu rezolucije ne vidim ništa što bi dve strane moglo da primora da razgovaraju o onome što je, sa srpske tačke gledišta, najvažnije, rekao je Roberts.
On je naglasio da je bio iznenađen odlukom Međunarodnog suda pravde (MSP) u Hagu, dodajući da je mišljenje Suda oslabilo poziciju Srbije.
Ne bih da se pravim da sam stručnjak za međunarodno pravo, ali moje shvatanje te oblasti je da se granice mogu menjati jedino uz saglasnost obe strane. Zato mi je teško da shvatim kako je MSP zaključio da je jednostrana secesija Kosova bila u skladu sa međunarodnim pravom, istakao je Roberts.
Mislim da je Srbija zaključila da budućnost nije u sukobu sa međunarodnim faktorima, iako naravno ne podržavaju svi oni nezavisnost Kosova, već u saradnji sa Evropskom unijom i sa Amerikom. Pretpostavljam da će zauzvrat biti olakšano napredovanje Srbije ka EU, zaključio je Roberts.

Gvido Vestervele:
EU šargarepa
Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele založio se za početak konsultacija o prosleđivanju zahteva Srbije za kandidaturu Evropskoj komisiji.
Vestervele je rekao da je usvajanjem zajedničke rezolucije Srbije i Evropske unije, u četvrtak u Njujorku, stvorena dobra osnova za takav razvoj događaja.
To što se sada pokazuje kao nov razvoj jeste veoma dobra osnova za konsultacije o prosleđivanju zahteva Vlade Srbije za kandidaturu Evropskoj komisiji, rekao je šef nemačke diplomatije novinarima pred početak Gimnih susreta u Briselu.
On je istakao da je zvanični Bon veoma zadovoljan odlukom o usvajanju zajedničke rezolucije Srbije i Unije, u četvrtak u Njujorku.
To je važan znak uspeha i evropske diplomatije, da je EU zajedno sa Srbijom podnela rezoluciju, koja je potom prihvaćena u Ujedinjenim nacijama, rekao je Vestervele.
Nemački ministar je ukazao da je time otvoren put za direktne razgovore Beograda i Prištine, ali i za konsultacije o prosleđivanju zahteva za kandidaturu naše zemlje za članstvo u EU.

Asošijeted pres:
Udarac Srbiji
Američka agencija AP prenela je da je Generalna skupština UN zadavši udarac Srbiji aklamacijom usvojila razvodnjenu rezoluciju koja uzima na znanje mišljenje Međunarodnog suda pravde da je proglašenje nezavisnosti Kosova bilo legalno.
AP podseća da je Srbija prvobitno podnela rezoluciju u kojoj se kaže da je jednostrano otcepljenje nije način za sticanje državnosti i rešavanje teritorijalnih sporova i traže novi pregovori o statusu.
Posle dugotrajnih pregovora prvobitni nacrt je zamenjen novim tekstom koji jednostavno ‘uzima na znanje’ neobavezujuće savetodavno mišljenje MSP i pozdravlja spremnost EU da unapredi dijalog između Srbije i Kosova u cilju unapređenja saradnje i napretka prema EU, naveo je AP.

Radio Slobodna Evropa
Nada u dijalog
Šef srpske diplomatije izrazio je nadu da će posle usvajanja rezolucije biti stvorena atmosfera u kojoj će biti omogućeno postizanje rešenja kroz dijalog Albanaca i Srba, naveo je Radio Slobodna Evropa.

Skender Hiseni:
Još jedna pobeda Kosova
Prištinski mediji ocenili su da je ostanak kosovske delegacije u sali još jedna pobeda Kosova i njenih saveznika i težak poraz ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića.
Elektronski mediji su preneli izjavu ministra spoljnih poslova Kosova, Skendera Hisenija da je ponašanje Vuka Jeremića bilo skandalozno i da je podsećalo na ponašanje nekih zemalja u vreme hladnog rata.

Italijansko ministarstvo spoljnih poslova
Pozitivan politički pomak
Ministarstvo spoljnih poslova Italije pozdravilo je usvajanje rezolucije koju je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN uz podršku EU, ističući da sada Srbiji i Kosovu treba dati novi podstrek za integraciju u EU.
Usvajanje rezolucije je pozitivan politički pomak, koji potvrđuje primarnu ulogu Evrope u stabilizaciji Balkana, navedeno je u saopštenju ministarstva, koje prenosi novinska agencija Ansa.
To, kako se ističe, još jednom pokazuje da je evropska perspektiva veoma važna za prevazilaženje regionalnih kriza u Evropi.
Otuda je od suštinskog značaja da EU nastavi da Srbiji i Kosovu šalje pozitivan signal u pogledu otvaranja, kako bi omogućila njihov konkretan napredak prema integracijama, istaknuto je u saopštenju.

Ministri spoljnih poslova EU:
To je ono što je Nemačka želela
Ministri spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije uoči neformalnog sastanka u Briselu pozdravili su usvajanje rezolucije o savetodavnom mišljenju MSP o Kosovu i Metohiji u Generalnoj skupštini UN.
Šef austrijske diplomatije Mihael Špindeleger:
Iz evropske perspektive, činjenica da su predstavnici Srbije i EU sedeli zajedno i dogovarali se o rezoluciji je sjajan znak saradnje. Sada treba poslati Srbiji signal da može da bude mnogo bliža EU, rekao je Špindeleger po dolasku na neformalni sastanak šefova diplomatije EU.
Austrijski ministar je rekao da se njegova zemlja sada zalaže za to da se od Evropske komisije zatraži mišljenje o dodeljivanju Srbiji statusa kandidata za punopravno članstvo u Uniji.
Mi to podržavamo. Na zvaničnom sastanku ministara spoljnih poslova u ponedeljak ćemo razgovarati o tome. Mislim da ćemo uskoro imati rezultat, rekao je on.
Špindeleger je rekao i da bi Beograd i Priština sada trebalo da počnu zajednički da rešavaju neka pitanja kao što je borba protiv organizovanog kriminala i vide šta mogu zajedno učiniti. On je dodao da bi sada u odnosima Beograda i Prištine trebalo usvojiti dualistički stav.
Šef švedske diplomatije Karl Bilt rekao je da, nakon usvajanja zajedničke rezolucije u UN očekuje da aplikacija Srbije za članstvo u EU bude prosleđena na razmatranje Evropskoj komisiji, ali da ne zna kada bi to moglo da bude učinjeno.
Sa mog gledišta to je tehničko pitanje, rekao je Bilt.
Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele izjavio je da je veoma srećan zbog usvajanja rezolucije:
Važan je uspeh za evropsku diplomatiju to što su EU i Srbija zajedno podnele rezoluciju, rekao je on, dodajući da je ovaj, novi razvoj veoma dobra osnova za nastavak evropskih integracija Srbije
Put je sada otvoren za direktan dijalog Beograda i Prištine, to je ono što je Nemačka želela, rekao je Vestervele.
Uoči neformalnog sastanka ministara spoljnih poslova zemalja EU u Briselu, šef finske diplomatije Aleksander Stub je ocenio da je sinoćnje usvajanje rezolucije, koju su usaglasile EU i Srbija, sjajan pomak koji bi za rezultat morao imati nastavak integracionih procesa Srbije.
Šef slovačke diplomatije Mikulaš Dzurinda ocenio je da će kompromisna rezolucija o Kosovu usvojena u UN pomoći Srbiji da se ubrzano približi Evropskoj uniji.

Frankfurter algemajne cajtung:
Srbija bi izvršila samoubistvo kad bi priznala Kosovo
Konzervativni nemački dnevnik Frankfurter algemajne cajtung (FAZ) piše da se od Srbije ne može očekivati da u dogledno vreme prizna Kosovo i da bi vlada, koja bi to učinila izvršila samoubistvo, navodeći i da, ako se to izuzme, srpsko rukovodstvo ima prostora za delovanje, kada je reč o odnosu prema Kosovu.
Sada je predsednik Boris Tadić, svojim pristankom da iz opticaja povuče tvrdu rezoluciju, pokazao pravac kojim će Srbija ići, piše FAZ, ocenjujući da od najavljenog dijaloga Beograda i Prištine ne treba mnogo očekivati.
Šansa za trajno pomirenje Srba i kosovskih Albanaca bi verovatno bila najveća kada se sada ne bi razgovaralo o miru, već o snabdevanju energijom, o infrastrukturi i privrednom razvoju, prenosi Dojče vele pisanje FAZ-a.
Ukazujući na spremnost vlade Srbije na dijalog, nemačka štampa, istovremeno, naglašava, da vlada u Beogradu jasno ističe da se time ni u kom slučaju ne priznaje nezavisnost Kosova.
Prema ocenama nemačkih medija, EU sada mora da pomogne srpskoj strani da prihvati realnost na Kosovu.

Jelko Kacin:
Zreo i konstruktivan pristup Beograda
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin:
Iskreno pozdravljam ovaj trenutak koji može označiti i početak ubrzanja procesa evropskih integracija Srbije zbog demonstriranog zrelog i konstruktivnog pristupa Beograda, kaže se u izjavi dostavljenoj medijima.
Politika koja vodi dijalogu a ne podizanju regionalnih tenzija, odmah daje vidljive pomake u stabilizaciji regiona i stvaranju pozitivne atmosfere. O ovome svedoče i reakcije koje dolaze iz Prištine, naglasio je Kacin.
S druge strane, izjave koje je ministar spoljnih poslova Srbije Jeremić dao nakon usvajanje rezolucije ne odražavaju usaglašeni stav EU i Srbije. Nakon približavanja stavova Srbije i EU, te ideje predstavljaju politiku prošlosti, koja ne vodi rešavanju nagomilanih problema, dodao je on.
Nakon ovog pozitivnog i dugo očekivanog zaokreta, vlasti u Beogradu moraju otpočeti politiku približavanja i dijaloga sa Prištinom… Pozitivan razvoj događaja u odnosima Beograda i Prištine će nužno uticati i na stvaranje povoljnije ekonomske klime i rast stranih ulaganja kako u Srbiji tako i na Kosovu, poručio je Kacin.
Pozitivan impuls koji je stvoren konstruktivnim nastupom Beograda se mora očuvati i dati konkretne rezultate u bliskoj budućnosti, zaključio je Kacin.

Migel Anhel Morationos, šef španske diplomatije:
Srbiju brzo u EU!
Šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos ocenio je da je apsolutno nužno ubrzati uključivanje Srbije u Evropsku uniju i naglasio da se više ne može odlagati davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU.
Moratinos je na zasedanju šefova diplomatija Unije u Briselu rekao da Srbiji sad treba omogućiti da počne pregovore o članstvu u EU, kao bilo koja druga zemlja Zapadnog Balkana, budući da je Beograd zauzeo konstruktivan stav dogovorom sa EU o zajedničkoj rezoluciji o Kosovu u Generalnoj skupštini UN.
Beograd je, istakao je on, dokazao svoju privrženost Evropi.
Usvajanje zajedničke rezolucije sa EU je, po njegovim rečima, bilo ispoljavanje političke odgovornosti s ciljem da se postigne ono za šta se uvek zalagao i Madrid, a to je stabilnost Balkana i evropska perspektiva za ceo Balkan, uključujući Srbiju.
Ali, istakao je Moratinos, ni Srbija, ni Španija nisu izmenile svoj stav kad je u pitanju jednostrano proglašena nezavisnost Kosova.
Španija ne priznaje i neće priznati nezavisnost Kosova, rekao je šef španske diplomatije.
Ministar inostranih poslova Španije je zatražio da Savet ministara EU naloži Evropskoj komisiji da izradi mišljenje o spremnosti Srbije, kako bi ona mogla krenuti u pregovore o članstvu u Uniji.
Osvrćući se na uzdržanost Holandije prema davanju Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU, Moratinos je zatražio da svi ulože napore kako bi se očuvalo evropsko jedinstvo i Evropa postane sve uticajnija u svetu.
Španija je delovala pozitivno. Ja sam lično razgovarao s predsednikom (Srbije Borisom) Tadićem neposredno pre nego što je Srbija zauzela ovakav stav, jer smo smatrali da je to konstruktivno, dodao je Moratinos.

Huan Antonio Janjes-Barnuevo, španski ambasador u UN
Izbegnut sukob unutar EU
– Rezolucija koju je Srbija zajedno s EU podnela u UN bila od najvećeg značaja i ocenio da to Srbiju usmerava ka Evropskoj uniji.
Važno je, zaključio je on, da sad usledi plodan dijalog između Beograda i Prištine i da to takođe ide u prilog približavanju Srbije Evropskoj uniji.
Španski ambasador je dodao da je srpsko-evropska rezolucija omogućila da se izbegne sukob između zemalja u UN koje prihvataju i onih koje odbacuju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Šta kažu u Rusiji?
Većina medija u svojim izveštajima pominje da je sednica kasnila gotovo tri sata zbog primedbe delegacije Srbije na prisustvo predstavnika Prištine u sali.
Vest da je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju povodom konsultativnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostranog proglašenja kosovske nezavisnosti prenele su i vodeće ruske novinske agencije.
Državna agencija Itar-Tas s prvi plan stavila je da je GS UN pozdravila spremnost EU da pomogne dijalog Beograda i Prištine.
Sam po sebi dijalog može postati faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu, i doprineće razvoju saradnje, napretku na putu evropske integracije i poboljšanja života ljudi, prenela je agencija izvode iz rezolucije.
Agencija RIA Novosti prenela je da je GS UN usvojila zajedničku rezoluciju Beograda i EU, podsećajući na izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića od srede da je postignuta saglasnost sa EU o tekstu tog dokumenta.
Prema Tadićevim rečima, zajednička rezolucija Srbije i EU odražava konsenzus među zemljama koje su priznale i koje nisu priznale nezavisnost Kosova, i Srbijom, koja mirnim i diplomatskim putem štiti svoje legalne nacionalne interese, piše ta agencija, dodajući da se u usvojenoj rezoluciji poziva na konsultativno mišljenje MSP i pozdravlja spremnost EU da olakša proces dijaloga među stranama.
Dnevnik Vremja novostej ističe da je razmatranje kosovskog pitanja pokazalo da vlasti Srbije ne nameravaju da idu u konflikt sa Zapadom zbog Pokrajine i da se Beograd nada da će takva pozicija pomoći srpskoj prijavi za stupanje u EU.
Moskva nastavlja da insistira na protivpravnosti kosovske nezavisnosti, iako je MSP u julu ove godine zaključio da deklaracija Prištine o nezavisnosti ‘nije suprotna’ međunarodnom pravu, piše taj list.
Vremja novostej piše da je rezolucija bila plod dugog usaglašavanja, a da je u rezultatu rezolucija dobila kompromisni i istovremeno razblažen karakter, jer nikoga ni na šta ne obavezuje.
List prenosi i mišljenje direktora Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka Konstantina Nikiforova da rukovodstvo Srbije shvata da će Zapad, u liku SAD i EU, teško poći na suštinske ustupke o pitanju Kosova i tim pre neće revidirati svoju odluku o priznanju njegove nezavisnosti, a da ni albanske vlasti u Pokrajini sada nisu posebno zainteresovane za uspostavljanje odnosa s Beogradom jer su zauzete lobiranjem za priznanje svoje samoproklamovane države.
Glas Rusije izvestio je da je GS UN usvojila rezoluciju i da njeno usvajanje može da omogući Srbiji i Kosovu da počnu direktne pregovore.
Ruski radio prenosi i izjavu ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića da Srbija ne namerava da prizna nezavisnost Kosova i da je on, istovremeno, izrazio nadu da će rezolucija doprineti izradi zajedničkog mirnog dogovora između Srba i Albanaca (sa Kosova) pomoću poštenog dijaloga.

Ministarstva inostranih poslova Rusija:
Ostaje 1244
Zalažemo se za obnavljanje dijaloga zainteresovanih strana sa ciljem rešavanja kosovskog pitanja. Važnu ulogu u pomaganju tom procesu treba i dalje da ima Misija UN na Kosovu, na osnovu mandata dobijenog od SB UN, ističe se u izjavi ruskog Ministarstva inostranih poslova povodom sinoćnjeg usvajanja rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN.
Podržavajući datu rezoluciju, Ruska Federacija je polazila od toga da je sadržaj tog dokumenta, čiji su nacrt iznele zajedno Srbija i države Evropske unije, prihvatljiv za Beograd, navodi se u izjavi zvanične Moskve.
Pritom smatramo da pravna osnova za dugoročno i stabilno rešenje problema Kosova ostaje Rezolucija 1244 SB UN, naglašeno je u saopštenju Moskve posle usvajanja rezolucije vezane za konsultativno mišljenje Međunarodnog suda pravde o tome koliko je jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.

Makedonija
KOMPROMIS
Makedonska novinska agencija MIA istakla je da je Generalna skupština UN usvojila kompromisnu rezoluciju kojom se podržava posredovanje EU u dijalogu između Srbije i predstavnika kosovskih Albanaca.