Vratiti carinske olakšice

U Kulturnom centru SCG u Parizu, u nedelju je pod predsedavajućom ulogom predsednika Miće Aleksića i uz pomoćnike Dragana Pajevića, Miloša Jankovića i Slavice Lazarević održana pariska Skupština dijaspore Srba i Crnogoraca. Veliki značaj skupu dali su svojim prisustvom i ambasador SCG u Parizu Radomir Diklić, konzuli Milka Burkić i Vera Naćevska, vojni ataše puk.

Podrška Ambasade

Obraćajući se okupljenim ambasador Diklić se prvo zahvalio za mobilizaciju i manifestaciju podrške Kosovu održane na Trgu Republike.
– Vi ste na pravom putu, radite dobrovoljno i to se u zemlji primećuje. Za ekonomiju ste zainteresovani, dajte predloge, sarađujte, budite uporni. A zaključio je rečima: „Za vaše akcije imaćete podršku Ambasade“.

Miloš Vukojević, te 38 od 45 poslanika i brojni gosti.
Rad Skupštine tekao je glatko, sve tačke dnevnog reda dobile su i svoje zaključke, a u završnici su stigli i komplimenti za zrelost i shvatanje značaja uloge predstavljanja svog naroda u legitimnom telu koje je nakon prve godine postojanja dobilo punovažnost pred Opštinom Pariza i drugim domaćim institucijama.
Skupštinu je pozdravima prisutnim otvorio Mića Aleksić, izveštaj sa prošle skupštine podneo je Dragan Pajević, dok je pisma – upućena predsedniku Narodne skupštine Maršićaninu (čestitanja na usvajanju zakona o glasanju dijaspore, odnosno, o pokretanju sudbinskog pitanja za sve koji rade u rasejanju) i, takoreći, protestno pismo u vezi sa ukinutim carinskim olakšicama upućeno Vladi, sa molbom da se ponovo razmotri to pitanje i carinske olakšice vrate na prethodne – pročitao je Vlastimir Stanisavljević.

Prijava protiv UčK?

Momčilo Ceković je predložio da se Svetskom sudu podnese prijava protiv UčK, odnosno albanskih ekstremista „koji su nam srušili crkve i manastire“, na šta je pravnik Mladen Vuković odgovorio da je Skupština konstituisana i da kao takva može naći način i mesto kome podneti tužbu, dakle, „pitanje je otvoreno“.

Ovu odlično organizovanu Skupštinu dijaspore predsednik Aleksić je informisao o pariskom susretu predstavnika dijaspore sa premijerom Koštunicom, potom o nedavnoj poseti Beogradu i razgovorima sa ministrom za dijasporu, kada mu je predao projekat rada za naredni period, o poseti Direkcije za dijasporu pri Ministarstvu inostranih poslova, kao i o promociji projekta „Srbija-Crna Gora – centar jugoistočne Evrope“.

Novi poslanici

U Skupštinu dijaspore koptirano je sedam novih poslanika: Milan Zavišić iz ASRS, grupa građana predložila je Zoru Kuzman, iz SZF su Dragan đurić i Predrag Janković i iz Zajednice srpskih i crnogorskih udruženja Letica Živković, Stojka đurđević i Vladimir Puhovac.

Na red su došli i izveštaji odbora: za prosvetu, nauku i kulturu (Petar Gojković), za finansije (Miloš Janković), za sport (Raca Stevanović), za privredno-ekonomske odnose (Zoran Milinković) i za odnose sa zvaničnim institucijama (Dragan Pajević).
U diskusijama su učestvovali: Milinković, Rabrenović, Veljović, Paunović, Janković, Zagorac, Ceković i Vuković, te kao najdraži gost, u Pariz u privatnu posetu pristigao, bivši konzul Gavrilo Knežević.