Vrata su otvorena

Nakon dvodnevne Poslovne konferencije o mogućnostima za investiranje u Srbiju, predsednik Srpsko-američkog poslovnog saveta DŽon Sejlor ne krije zadovoljstvo izuzetnim odzivom predstavnika kompanija iz Srbije i Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, državnih organa i poslovnih asocijacija i uspešnim razgovorima o mogućnostima saradnje. Prijem u američkom Kongresu, koji je za učesnike skupa priređen u utorak uveče, kako ocenjuje, dokaz je obostrane zainteresovanosti za intenziviranje saradnje.
– Dok sređujem utiske nakon naporne konferencije, priznajem da sam veoma prijatno iznenađen brojem učesnika skupa – u dva dana se okupilo 150 biznismena, predstavnika poslovnih asocijacija, uz učešće ministara, kongresmena, predstavnika Stejt departmenta. Najvažnije je da je ovo prvi korak ka mnogo važnijim poslovima, ali vrata poslovne saradnje su sada i zvanično otvorena, pa je sada na obe strane kako će kroz njih proći. Ovakvi skupovi su veoma važni za uspostavljanje kontakata među uticajnim i uspešnim ljudima, za prikupljanje neophodnih informacija, uspostavljanje poslovne mreže, koja je u svakom biznisu osnovni elemenat. Na prijemu u Kongresu bilo je 200 prisutnih, što samo dokazuje da su i Amerikanci veoma zainteresovani za to što se dešava u ekonomiji Srbije i Crne Gore. I kongresmeni, koji su upućeni u političke probleme i rad dijaspore, a ipak malo znaju o ekonomskim uslovima, sada imaju pravu informaciju i izvestan putokaz o tome šta se u saradnji može i mora popraviti. Najvažnije je da je dijalog otvoren, ali kao što sam i rekao u svojoj završnoj reči, ako ne nastavimo dijalog, onda nismo ništa uradili – kaže za „Vesti“ DŽon Sejlor.

Ideja je da se poslovna konferencija tradicionalno održava dvaput godišnje, u Srbiji i Crnoj Gori i u Sjedinjenim Državama, kako bi se uspešna promocija SCG i njene ekonomije nastavila.

– Mogućnosti su ogromne, ostaje samo da vidimo kako će se proces nadalje odvijati. Jer, ne smemo nikako zaboraviti da je imidž Srba u Holivudu i dalje negativan, a Holivud je veoma uticajan na američku javnost. Mora se mnogo uraditi da se ta slika promeni, a sada postoje najbolji uslovi za to – dodaje Sejlor.

Za viši nivo saradnje

– Mislim da bi sada srpski i crnogorski biznismeni morali da izvrše snažan pritisak na vlasti kako bi angažovale lobističke i firme za kontakte sa javnošću jer se ne može volonterskim radom daleko stići, niti se volontiranjem mogu postići mnogo značajniji ciljevi. Neophodni su stručnjaci koji će umeti da procene i naprave najvažnije korake za nastup na ovom velikom tržištu. Na redu je viši nivo saradnje i komunikacije – ocenjuje DŽon Sejlor.