Vladika Konstantin demantuje optužbe

Vladika Konstantin, episkop Srednjoevropske eparhije Srpske pravoslavne crkve, koga je nemačka policija osumnjičila da je uz pomoć lažnih navoda omogućio velikom broju lažnih sveštenika i đakona da sa vizama dođu u Nemačku, u izjavi za „Vesti“ odbacio je navode državnog tužilaštva, uz ocenu da se radi o nesporazumu.
– Tvrdim da nije bilo ilegalnog zapošljavanja. NJima je sumnjivo da je tokom 2004. godine navodno izdato 120 viza za razna lica, kako se navodi, na jednom mestu. čini im se da je to mnogo, a ja sam lično tokom 2004. godine potpisao samo nekoliko zahteva za vizu. Sve te posete iz otadžbine odnose se na dolazak sveštenika, episkopa i rodbine – kaže vladika Konstantin.

Upad na Spasovdan

– Utvrdiće se istina i ko je šta uradio. Ja sam iznenađen neproverenim optužbama u koje su pomalo poverovali i policajci. Imao sam utisak da su bili iznenađeni i zatečeni činjenicom da nisu ništa našli do onog što su očekivali, u prvom redu da se neko ovde skriva. Nisu znali da je naš praznik (Spasovdan), pa su se iznenadili kada su videli dvadesetak vernika u crkvi u Minhenu i nekoliko koji su u donjoj crkvi palili sveće – kaže vladika Konstantin za „Vesti“.
On ponavlja da su nemačka policija, carinici i poreznici bili korektni, da su sve snimili kamerom i odneli deo dokumentacije koja im je bila interesantna.

Podsetimo, pretres crkvenih objekata i kancelarija vladike i sveštenika i zaplena dokumentacije istovremeno su u jutarnjim časovima izvršeni u četvrtak u Minhenu, Himelstiru, Hanoveru i Dortmundu. Prema informacijama koje stižu iz tužilaštva, vladika i njegov sekretar su osumnjičeni da su uz pomoć lažnih navoda brojne strance predstavili kao sveštena lica i tako im omogućili da dođu u Nemačku. Radilo se, zapravo, o običnim radnicima koji su kasnije pronašli ilegalno zaposlenje, tvrde nemačke vlasti.
U pretragama po objektima Srpske pravoslavne crkve učestvovali su još i poreznici, ali i carinski službenici. Prema navodima tužilaštva, postoje sumnje da je bilo i malverzacija sa porezom, jer su hotel i restoran u Himelstiru imali daleko veće prihode od onih koji su zvanično navođeni u poreskim prijavama.

Telefonski poziv

Vladika Konstantin je u četvrtak, dok je vršen pretres u Crkvenoj opštini Minhen, dobio telefonski poziv.
– Predstavio mi se neko kao Ognjen Ilić i upitao me – kako se danas osećate? Ja sam to čuo i oćutao i tad se prekinula veza – kaže vladika.

Što se tiče sumnji u poslovanje restorana i hotela u Himelstiru, vladika Konstantin kaže „da je ono realno prikazano i da se lako može utvrditi stvarno stanje u poslovanju, te da su sumnje i optužbe za navodne malverzacije – proizvoljnost“.
Problemi za vladiku Konstanina nisu počeli pretresom crkava u Nemčakoj, jer je u jesen prošle godine, za vreme bogosluženja, ispred hrama i u crkvenom dvorištu jedna grupa prikupljala potpise i delila pisma u kojima je optuživala vladiku Konstantina i sveštenike u Minhenu za neotplaćene dugove za hram i nespremnost da razgovaraju sa ovom grupom nezadovoljnih. Oni su u više svojih pisama zahtevali odgovornost vladike i sveštenika, a prikupljali su i potpise za smenu Crkvenog odbora i zahtevali povlačenje i uklanjanje vladike Konstantina sa mesta episkopa za Srednjoevropsku eparhiju.
Odgovarajući na zahteve i optužbe ove grupe, koju je predvodio Ognjen Ilić, vladika Konstantin je u jednom intervjuu „Vestima“ rekao da se radi „o grupi neinformisanih ili možda čak i zavedenih mladih ljudi“. Posebno negativne reakcije stigle su iz Švajcarske, gde su raskolnicima nazvani pripadnici „nove crkve“ u Cirihu.

čeka se Sinod

član Svetog arhijerejskog sinoda SPC-a, vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda izjavio je za „Vesti“ da još nije upoznat sa problemom u Eparhiji srednjoevropskoj.
– Osim toga, nijedan od episkopa članova Sinoda ne može davati pojedinačne izjave i zauzimati stavove u ime celog Svetog sinoda SPC-a. Sledeća sinodska sednica je iduće sedmice i ukoliko do tada stigne materijal iz Eparhije srednjoevropske, svakako bi trebalo da bude razmatran – rekao je preosvećeni Vasilije.

Početkom oktobra prošle godine Ognjenu Iliću je pod pretnjom policijom zabranjen dolazak u crkveno dvorište radi „dela usmerenih protiv crkvenog reda i poretka“, a crkvenosudskom tužiocu odlukom vladike Konstantina dato u dužnost „da sačini optužnicu protiv imenovanoga“ (Ognjena Ilića).
Na pitanje kako danas vidi celu situaciju i šta smatra razlogom racije i pretresa policije, carinika i poreznika, vladika Konstantin odgovara:
– Sve su to zlonamerne izmišljotine. To je mogao da uradi samo neko ko je ožalošćen što mu se nije ostvarila namera. S obzirom na sve što se događalo u Švajcarskoj i ovde u Minhenu u jesen prošle godine, mogu da kažem da je sve to stiglo iz iste kuhinje. Možda se radi o različitim licima, ali sve je došlo iz istog centra – zaključio je vladika Konstantin.

Akcija bez odjeka u medijima

Veliku policijsku raciju, u kojoj je obavljen pretres četiri objekta Srpske pravoslavne crkve u Nemačkoj, domaći mediji su uglavnom „prevideli“. Sem tekstova u dve lokalne novine, agencijske vesti DPA i kratkog izveštaja TV stanice NDR, ostali uglavnom nisu zabeležili ovaj događaj. Lokalni list „Hildeshajmer algemajne cajtung“ (u Hildeshajmu se nalazi sedište Srednjoevropske eparhije SPC-a) prvi je izvestio o onome što se događalo u četvrtak u Himelstiru. Akcija u kojoj su, pored lokalnog tužilaštva i policajaca, učestvovali poreski istražitelji i agenti carinske službe koji proganjaju rad na crno bila je događaj dana u nemačkoj provinciji. Novinar ovog lista zabeležio je da su agenti izneli „više kartonskih kutija punih zaplenjenih dokumenata“.