U HANOVERU PREDSTAVLJENA ZANIMLJIVA KNJIGA

Mihailo Jelić koautor knjige „Srbska riječ, riječ Božija“ koju je napisao zajedno sa Jovanom Veličkovićem, svojim kumom, predstavio je ovu zanimljivu zbirku filozofskih teorija, koje koren svake srpske reči nalaze u Svetom pismu. Jelić je nastavnik srpskog jezika u Šamcu, u Republici Srpskoj, ali sudeći po njegovim teorijama o grupama reči sa zajedničkim korenom, njemu je najbitnije da slušaocu dokaže da sve potiče od Boga i da koren svake (od 300.000 srpskih reči) leži u Svetom pismu. Analizirajući korene prostih reči, izvedenica i složenica, Jelić slušaoce u jednom dahu provodi kroz istorijat čovekovog postanka, a to po njemu znači od spajanja muškog i ženskog embriona, pa do smrti ili sahrane koja nije pokop, već pohranjivanje, što po njemu i njegovoj jezičnoj teoriji znači čuvanje. Jelić na zanimljiv način, igrajući se korenom reči, prefiksom i nastavkom u stvari zastupa crkvene običaje i pravila, pa ga slušalac, hteo to ili ne, više doživljava kao crkvenog teoretičara, nego jezičnog stručnjaka. Osim nešto malo fonetike, u knjizi i njegovom predavanju i nema puno od jezičnih nauka.

„B“ umesto „P“

– Reč Srbin je postala od ranijeg naziva Srb, koji je koren i reči Srbin, o čemu postoji više istorijskih dokaza, a tako su pisali i Sveti Sava i Vuk Karadžić sve dok nije podlegao reformatoru Kopitaru. Osim niza drugih razloga koji govore za „b“ umesto „p“, tu je i činjenica da u srpskom pravopisu i danas postoje izuzeci od jednačenja po zvučnosti ( oDšteta, brDski ), a ako su od toga izuzete vlastite imenice stranog porekla ( HaBsburg, MiDhat ) zašto izuzetak ne bi bila i reč Srbin. Pogledajte primer reči Srpče. Kao da je mali Srbin postao od malog srpa, a ne od svog oca Srbina – kazuje Jelić.

Ipak, svejedno verovao slušalac da je sve nastalo prirodnim procesom od materije ili veruje da je svet stvorio Bog, on neće moći da ospori sposobnost dubokog razmišljanja i filozofiranja ova dva autora. Naročito, ako su u pitanju postanak čoveka, zagovaranje crkvenih običaja i propisa i prethodno već navedenog umiranja i sahranjivanja.
Sve u svemu, roditelji koji su posle nastave na srpskom jeziku prisustvovali ovom predavanju kupili su knjigu rezonujući da će njihovu decu na zanimljiv način ponukati da intenzivnije počnu da razmišljaju o rečima kojima se služe, a to u predgovoru ove zanimljive knjižice od 150 stranica kaže i prof. dr Dimitrije M. Kalezić.