U HANOVERU ODRŽANA ŠESTA PROŠIRENA SEDNICA CENTRALNOG SAVETA SRBA NEMAčKE

U srpskom kulturnom centru u Hanoveru u subotu je održana proširena sednica Centralnog saveta Srba Nemačke (CSN), a predsedavala je predsednica prof. dr Stojanka Aleksić. Sednici je od deset, prisustvovalo sedam članova predsedništva, desetak predstavnika raznih klubova i udruženja iz Hamburga, Donje Saksonije, Hesena, Baden Virtenberga i predstavnici Centralnog saveta Srba Severne Rajne Vestfalije, koji su kolektivni članovi CSN-a.
Zasedanju je prisustvovalo i nekoliko pojedinaca koji su došli da novim idejama podrže rad CSN-a. Zanimljivo je da se ovde uglavnom radi o mladim akademskim građanima i studentima srpskog porekla koji su rođeni i odrasli u Nemačkoj.
Na dnevnom redu bila je analiza učešća CSN-a na Vidovdanskim susretima u Beogradu, organizacija tribine CSN-a i godišnje skupštine koja treba da se održi 20. oktobra u Vizbadenu.

Predstavljanje CSN-a na Vidovdanskim susretima u Beogradu ocenjeno je kao veoma uspešno, a naročito je pohvaljena konferencija za štampu održana u Ministarstvu dijaspore i uspostavljanje dobrih kontakata sa ovim ministarstvom.

Za vreme boravka u Beogradu delegacija CSN-a posetila je Privrednu komoru Srbije, Ministarstvo za kulturu i ambasadu Nemačke u kojoj su se založili za brže izdavanje viza građanima Srbije, a naročito onima koji u Nemačku putuju poslovno i zbog obaveza prema dijaspori.

Na skupu u Hanoveru ponovo je naglašeno, da su se Srbi u Nemačkoj doselili za stalno i da se njihov život, u odnosu na zemlju u kojoj žive, mora regulisati u skladu s tom činjeniciom.

– Kada nam daju obaveze onda je to za njih logično jer tu živimo, a kada u skladu s obavezama zahtevamo i prava, onda nam ga uskraćuju „jer nismo iz zemalja EU“ – naglasio je Sava Pejović iz Kelna.
– Ne može biti da vlasti u Hamburgu „zaborave“ 28.000 svojih žitelja, a mi smo tu – kazala je predsednica CSN-a akademik Stojanka Aleksić. Na takva i slična pitanja tražen je odgovor na skupu u Hanoveru, a bolja rešenja biće potražena i na Tribini CSN-a u Vizbadenu 20 oktobra.

Na Tribinu će biti pozvani novinari, naučnici, nadležni predstavnici vlasti, političari i istaknute ličnosti iz Nemačke i otadžbine.

– Svih stranaca na svim skupovima ima, samo nema nas Srba – kazao je mladi Dejan Perc predsednik kluba „Sveti Sava“ iz Štutgarta koji je član više emigracionih organizacija, pa čak i Saveznog imigracionog Saveta Nemačke.
Posle tribine održaće se godišnja skupština na kojoj će biti urađene i neke promene Statuta. Sudeći prema diskusiji o pripremama za ovaj skup, prilaz pitanju „da li se vraćamo ili ostajemo“ posle 20. oktobra biće drugačiji nego pre ovog datuma, na kojem će CSN glasno i jasno nemačkoj državi i javnosti da kaže: „Gospodo, mi smo građani Nemačke“.
Na skupu je postavljeno i pitanje finansiranja rada CSN-a. Izvori prihoda do sada su bili članarina i prilozi uglavnom samih članova, ali ubuduće se očekuju sponzori i prihodi od reklama na kalendarima i štampanim materijalima. Na sednici je naglašeno da je CSN zastupnik interesa svih Srba koji žive u Nemačkoj bez obzira na državu iz koje potiču.