U DISELDORFU OBELEŽENA 40-GODIŠNJICA SREDNJOEVROPSKE EPARHIJE SPC

CRKVA UVEK UZ NAROD

• Vladika Konstantin primao čestitke predstavnika sestrinskih crkava, pokrajinskih političara i zvaničnika nemačke i srpske države

Oko dve stotine gostiju prisustvovalo je proslavi jubileja Srednjoevropske eparhije Srpske pravoslavne crkve održanoj ovih dana u hramu Svetog Save u Diseldorfu. Na obeležavanje 40-godišnjice postojanja došle su brojne, ugledne zvanice iz sestrinskih hrišćanskih crkava, pokrajinske vlade Severne Rajne – Vestfalije i Generalnog konzulata Srbije.
Episkop Konstantin blagoslovio je ovo slavlje, zahvalio svom velikom stadu na revnosti i bogougodnim delima po kojima su, kako je rekao, „srpski hramovi prepoznatljivi u Nemačkoj i Evropi“.
NJemu su kao domaćinu, sa nemačke strane čestitali ministar za integraciju u vladi pokrajine Severne Rajne – Vestfalije Armin Lašet, direktor radio-stanice „Dojče vele“ iz Bona Erih Beterman, generalni direktor medijske grupacije „WAZ“ Bodo Hombah, kao i dr Tomas Bremer, profesor na katoličkom teološkom fakultetu u Minsteru. Bogosluženje je obavljeno na nemačkom jeziku.

Marljivi domaćini

Pripreme za proslavu jubileja svojski su odradili: sveštenici Danilo Radmilović i Nedeljko đokić, Miodrag Šorić sa upravom i predsednikom crkvene opštine Duškom Perićem. Dan pre slavlja, rukopoložen je Gojko Ostojić u sveštenički čin u prisustvu episkopa kanadskog Georgija i srednjoevropskog Konstantina, inače rođene braće. Ostojić će služiti u austrijskom mestu Sankt Pelten.

Među brojnim gostima sa srpske strane bili su i predstavnici GK Srbije u Diseldorfu: generalni konzul Vlado LJubojević i konzul Dragan Popović.
Prusutni su čuli i dosta podataka o istorijatu ove eparhije. Arhijerejski sabor SPC je 12. marta 1969. godine doneo odluku o osnivanju nove eparhije za Zapadnu Evropu i Australiju. U Londonu je 29. marta iste godine na novu dužnost ustoličen episkop Lavrentije. Bio je to osmišljen korak ka srpskoj dijaspori koja je u to vreme bujala na zapadnoevropskim prostorima.
Zahvaljujući mukotrpnom radu sveštenstva i vernika, uskoro zaživljavaju crkvene opštine u Osnabriku, Minhenu, Darmštatu, Bilefeldu, Dortmundu, Nirnbergu, Štutgartu i Frankfurtu.

Novo sedište eparhije 1972. godine postaje Diseldorf, a uskoro je počela sa radom i štamparija „Ostrog“. Već 1990. godine osniva se Srednjoevropska eparhija za čijeg episkopa je godinu dana kasnije u Himelstiru hirotonisan protosinđel Konstantin đokić. Danas ova eparhija u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj ima 57 crkvenih opština koje opslužuje 45 sveštenika. Eparhijsko sedište je u Himelstiru, a u minulim godinama uspešno su rešena mnoga pitanja bogoslužbenih mesta, kupovinom i gradnjom novih hramova.
Na jubilarnom slavlju u Svetosavskom centru u Diseldorfu, čule su se i posebne reči zahvalnosti Evangelističkoj i Katoličkoj crkvi, kao i svim strukturama vlasti država domaćina ove eparhije.