Teško iz zemlje, nazad još teže

Najnovija odluka Nacionalnog kabineta da se od 14. jula smanji kvota na broj putnika iz inostranstva, kako bi se smanjilo opterećenje na hotelske karantine, došlo je do pravog haosa na tržištu avionskih karata.

Sada, cena karte iz Londona za Australiju u jednom pravcu košta i preko 30.000 dolara za pojedine dane?! Spram ovog iznosa, cene između 10.000 i 16.000 dolara za neke druge datume, deluju super-jeftino.

Pored ekstremno visokih cena karata, postavlja se i pitanje kako će sa smanjenom ulaznom kvotom građani Australije uopšte doći na red sa se vrate kući?

U razgovoru s našim ljudima, koji su u proteklom periodu putovali za Srbiju, saznali smo iz prve ruke koliko povratak može da bude iscrpljujući – i finansijski i psihološki. Iz razumljivih razloga, naši sagovornici su želeli da ostanu anonimni.

Zoran M. preko 30 godina živi u Australiji. Za Srbiju je otputovao u junu 2020. godine.
– Ni odlazak iz Australije nije bio bez problema. Aplicirao sam za izuzeće, jer imam stare roditelje koji žive u Srbiji. Kada su me prvi put odbili, nabavio sam dodatnu medicinsku dokumentaciju za njih. Ni to nije pomoglo i ponovo su me odbili. I onda sam se zainatio i poslao papire još jednom, pa još jednom i tek iz četvrtog puta sam dobio dozvolu da otputujem – priča Zoran i dodaje da je očekivao da će avion tada biti prazan, ali je bio “pun kao oko“.

Povratnu kartu je imao rezervisanu za 26. oktobar.

– Par dana pre odlaska su me obavestili da je let otkazan. U tom momentu sam imao tri mogućnosti. Ili da tražim povraćaj novca, što je avio kompanijama najlakše, ili da zamenim kartu za poene i kasnije ih iskoristim, ili da čekam sledeći termin.

Naredni let je bio zakazan tek za 22. decembar, ali je i taj bio otkazan.

– Novi let je bio tek 3. februara 2021. Shvatio sam da ukoliko nešto ne preduzmem, da se redovnim putem neću vratiti u Australiju. Kada mi je let i treći put otkazan, nabavio sam medicinsku potvrdu iz Evrope da moram da se vratim kući zbog lečenja. Međutim, to nije bilo dovoljno, pa sam poslao i potvrdu mog lekara iz Australije. Kako ni tada nisam dobio pozitivan odgovor, poslao sam mejl sa medicinskim dokumentima i uz napomenu, da će u slučaju da mi se nešto zdravstveno desi avio kompanija biti odgovorna. Nećete verovati, ali odgovor je usledio dva sata kasnije i ponuđeno mi je da odletim za Australiju u roku od 22 sata, što sam oberučke prihvatio – u dahu priča Zoran.

Za razliku od njega, koji nije želeo da doplati za biznis klasu, za Petra N. to je bila jedina šansa da se domogne leta iz Srbije za Australiju.

– Kako nisam australijski državljanin, imao sam dodatnih problema za ulazak u zemlju, jer sam čekao na papire za stalni boravak ovde. Izašao sam iz Australije u februaru 2020. u nameri da boravim svega dve nedelje u Srbiji dok prikupim sva dokumenta. U međuvremenu je izbio kovid i sve se promenilo. Dokumenta sam uspe da pribavim, a prvi let je bio zakazan tek za septembar 2020 – priča Petar.

Međutim, dva dana pre poletanja dobio je obaveštenje da je let otkazan.

– Kada je i drugi let otkazan, znao sam da ukoliko želim da uđem na sledeći let nešto treba da preduzmem. Zato sam doplatio biznis klasu 6.000 evra, a supruga potvrdu da nije dobro i da joj treba pomoć u Australiji. Tako sam u novembru 2020. uspeo da se vratim – jetko će Petar.

Za razliku od njih dvojice, Slavko O. još boravi u Srbiji, a otputovao je na mesec dana sa suprugom u avgustu 2020. godine.

– Trebalo je da otputujemo kao i svake godine na odmor u julu na mesec dana. Dok smo dobili izuzeće od zabrane putovanja, uspeli smo da otputujemo tek u avgustu, s uverenjem da ćemo za mesec dana da se vratimo – priča Slavko.

Međutim, godinu dana kasnije još su u Srbiji.

– Dok god Australija ima obavezan hotelski karantin, koji košta hiljade dolara, i nameće nam obavezu da moramo da doplatimo za biznis klasu ukoliko uopšte želimo da se ukrcamo na let, ja ne želim da se vraćam i bespotrebno trošim toliki novac – kaže Slavko i dodaje da ima sreće što može da obavlja svoj posao i iz Srbije, a to nije slučaj s većinom ljudi.
Po svemu sudeći, nakon 14. jula sledi novi talas otkazivanja letova i bezuspešnog pokušaja povratka u Australiju. Za sve koji planiraju put, preporuka je da se naoružaju strpljenjem, novcem i zdravstvenim dokumentima koji će im omogućiti lakši povratak u zemlju.

Pušači doplaćivali za balkon

Dvojica “povratnika“ su nakon dolaska u zemlju morala u 14-dnevni hotelski karantin. Slažu se da je to i za mentalno jake ljude izuzetno izazovna situacija. Ukoliko se zanemare veličina sobe i hrana, kao i samo dve boce od 600 mililitara vode dnevno, svima najteže pada nemogućnost da udahnu svež vazduh.
– Pušači su morali da doplate 6.000 dolara za sobe s balkonom. A ukoliko vas uhvate da pušite, kazna je 500 dolara – kaže Petar.

Ništa od kućnog karantina?

Australija je 28. marta 2020. uvela obavezan hotelski karantin za putnike iz inostranstva. Svega par dana pre, Singapur je takođe uveo hotelski karantin. Ovaj primer su sledili Tajvan, Južna Koreja i Novi Zeland. Nedavno je nekoliko drugih zemalja počelo s uvođenjem hotelskog karantina, ali samo za dolaske iz određenih država.
U Australiji se do najnovije odluke o smanjenju broja putnika iz inostranstva govorilo o mogućnosti kućnog karantina umesto hotelskog, za pojedine putnike. Međutim, prema sadašnjoj situaciji i iz pouzdanih informacija do kojih su došle “Vesti”, samo u Viktoriji se gradi više od dva karantinska kompleksa, dok će u Brizbejnu biti podignut jedan za 1.000 ljudi.

Izgleda da će Australiji retko ko moći da dobije mogućnost kućnog karantina.

Чланак Teško iz zemlje, nazad još teže се појављује прво на Vesti online.

Original Article