Tegla slatkog kod Kancelarke

Organizacije stranaca u ulozi mosta – Porazavajuci skolski rezultati stranaca – Mladi stranci mrze Nemacku?
Berlin, 30.01.2008 (BPA/ZSD) – “Organizacije stranaca su na dobrom putu. One s velikim angazmanom rade na ispunjavanju obaveza koje su same sebi zadale. To potvrdjuje nase napore da vise ne zelimo da govorimo samo o strancima vec da govorimo sa njima. I danas se pokazalo da je mnogim organizacijama stranaca stalo do toga da budu partneri Savezne vlade”, rekla je drzavni ministar i opunomocenik Savezne vlade za migracije, izbeglice i integracije, prof.dr. Mariji Bemer (Böhmer), povodom jucerasnjeg sastanka predstavnika organizacija stranaca u sedistu Kancelarke Merkel u Berlinu. Ona je pritom jos jednom podvukla znacaj organizacija stranaca u Nemackoj i njihovu ulogu mosta u uspesnoj realizaciji nacionalnog integracionog plana.
Jucerasnji skup, na kojem je prisustvovalo stotinjak predstavnika organizacija stranaca u Nemackoj, imao je rutinski karekter. Na njemu je u glavnom bilo reci o sprovodjenju nacionalnog integracionog plana i o realizaciji dogovorenih ciljeva od proslogodisnjeg samita do danas. Ucesnicma skupa je bio podeljen i 7. izvestaj o situaciji stranaca u Nemackoj na oko 300 stranica. Komentarisuci izvestaj Bemerova je podsetila na dramaticno lose rezulatet stranaca u opstem skolskom obrazovanju. “U proseku svaki peti stranac skolu napusta bez svedocanstva. To je neprihvatljivo. Ne zelim da u Nemackoj i jedan talenat propada”, rekla je Bemerova. Ona zbog toga smatra da bi trebalo vise truda da se ulozi u informisanje i mobilisanje roditelja mladih stranaca koji cesto i ne znaju koje mogucnosti nemacki skolski sistem pruza.
Posebnu paznju prisutnih je privuklo izlaganje clana predsednistva Centralnog saveta Srba u Nemackoj (ZSD), mr. Milana Cobanova. On je prisutne podsetio na jedan izuzetno tezak zadatak organizacija stranaca u radu sa bazom. “Pre nekoliko sedmica sam od jednog pravoslavnog svestenika cuo zapanjujucu informaciju. On mi je izpricao da ima osecaj da mnogi njegovi mladi parohijani pocinju da mrze Nemacku”, rekao je Cobanov.
On je potom retoricno upitao prisutne da li imaju ideju kako jedan mladi Srbin u Nemackoj da voli ovu zemlju ako se uzme u obzir da je Nemacka u proteklih sto godina barem 20 godina bila u “ratnom raspolozenju” prema otadzbini njegovih roditelja. Cobanov je nadalje podsetio da mnogi stranci iako su resili da se za trajno nasele u Nemackoj oni nisu sasekli svoje korene i jos uvek imaju svoje redovne rodbinske i prijateljske veze sa zemljama porekla i da se sa njima identifikuju. Ovaj primer, podsetio je Cobanov, za mlade Srbe mozda nije toliko dramatican. Medjutim on je uputio na druge nacionalnosti u Nemackoj koje mozda kroz svoj “fizicki bes samo ispoljavaju svoju politicku nemoc”. Nakon sastanka Cobanovu se direktno obratila Marija Bemer s recima: “Vi ste vasim prilogom mnoge prosutne naterali na jedno dublje razmisljanje”. Cobanovu se potom ombratili i mnogi drugi predstavnici stranaca u Nemackoj s recima: “Bravo, Srbi. Samo napred!”
Od juce se u sedistu Kancelarke Merkel nalazi i tegla slatkog od dunja iz Srbije. Za to se pobrinuo Centralni saveta Srba u Nemackoj. „U Srbiji se, kada se prvi put ide u goste,obavezno nosi i poklon domacinu ili domacici. Srbi iz Nemacke su prvi puta u sedistu kancelarke Merkel zbog toga i ovaj mali simbolicni poklon u ime srpske diaspore u Nemackoj”, rekao je Cobanov i objasnio Bemerovoj koju funkciju slatko ima u srpskoj tradiciji i kako se ono jede. Ona je obecala da ce odmah narednog dana i da ga proba. S casom hladne vode i na prazan zeludac.
„Posebno smo zadovoljni, sto se napokon uocava preko pola milion Srba u Nemackoj. Nase nastojanje da budemo glas srpske zajednice uzimamo veoma ozbiljno. ZSD sigurno ima nacina da pridonesemo realizaciji nacionalnog integracionog plana i u svojim sredinama. Poziv na ovaj skup shvatili smo kao priznanje dosadasnjem radu ZSD-a i kao potvrdu da u tom smislu i ubuduce delujemo“, izjavila je Prof.Dr. Stojanka Aleksic, predsednik predsednistva ZSD-a iz Hamburga.