Susret predstavnika srpske dijaspore i premijerke Srbije u Oslu

Susret sa premijerkom Republke Srbije Anom Brnabić otvorila je Nj. E. Suzana Bošković Prodanović rečima da joj je izuzetno drago što su se predstavnici srpske dijaspore odazvali pozivu koji je iniciran upravo od strane premijerke. Zahvalila se predstavnicima srpskih udruženja koji su došli iz drugih udaljenih gradova, kao na primer Bergena i Dramena, saznajemo od Dobrile Radulović, predsednice Saveza srpskih udruženja u Norveškoj.

Premijerka se obratila prisutnima kratkim izlaganjem o rezultatima Vlade Republike Srbije i rekla da je susret planirala više kao dijalog nego izlaganje.

Predstavnike srpske dijaspore interesovalo je kada će biti moguće priznavanje srpskih vozačkih dozvola u Norveškoj, za mnoge naše sunarodnike pitanje od velikog značaja. Rečeno je da Ambasada Republike Srbije radi na tom pitanju i očekuje se da će u skorije vreme biti rezultata.

„Kao predsednik Saveza srpskih udruženja u Norveškoj postavila sam pitanje polaganja srpskog jezika kao stranog jezika u okviru norveškog obrazovnog sistema. Naime, učenici završnog razreda srednje škole imaju mogućnost da prijave polaganje tog ispita i ta ocena ulazi u prosek koji se uzima u obzir prilikom upisa na studije. Mnoga naša deca koja su prošla kroz škole srpskog jezika u organizaciji srpskih udruženja (kao što je to slučaj u Bergenu), ali i dopunske nastave srpskog jezika u organizaciji Ministarstva prosvete Republike Srbije (kao što je to slučaj u Oslu) bi time dobila i zvaničnu potvrdu u norveškom obrazovnom sistemu. To bi bio i dodatan stimulans i roditeljima i deci da istraju na očuvanju srpskog jezika kod druge generacije iseljenika“, kaže Dobrila Radulović za RTS.

Postavljeno je i pitanje apliciranja na konkurse Uprave za dijasporu pri Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije. Praksa u nekim zemljama je da krovne organizacije poput Saveza srpskih udruženja u Norveškoj apliciraju za projekte, ali je Nj. E. Suzana Bošković Prodanović objasnila da sve registrovane organizacije imaju pravo da konkurišu i da se Ambasada trudi da prosledi sve relevantne informacije srpskim udruženjima u tom smislu.

Nije bilo vremena da se premijerka Ana Brnabić informiše o aktuelnim projektima, ali je Ani Militeć iz kabineta premijerke predata knjiga koja se prevodi na srpski jezik i dokumentarni film Sime Brdara Krst od krvi. Taj film, podržan od srpske dijaspore u Norveškoj, dobio je još jednu nagradu u Sevastopolju, a upravo je prikazan i u Melburnu. 

Predstavnici srpske dijaspore u Norveškoj su dali još neke ideje o boljem iskorišćavanju potencijala koji postoje. Dr Zorica Sarah Mitić, anesteziolog iz Osla, ukratko je predstavila mogućnost prenošenja znanja i iskustva iz medicine i metode tretmana oslobađanja stresa za koje se ona specijalizovala.

Pored brojnih iskustava lekara i famaceuta koji rade u norveškim državnim institucijama, predstavljen je i potencijal i ideje iz oblasti preduzetništva i digitalizacije u privatnom i državnom sektoru u kome neki predstavnici naše dijaspore u Norveškoj imaju veliko iskustvo.

Predsednik Srpskog akademskog udruženja iz Osla Radiša Nikitović, pohvalio je saradnju sa Ambasadom Republike Srbije u Oslu i zamolio da se razmotri tehničko unapređenje Ambasade u smislu omogućavanja izdavanja biometrijskih pasoša Republike Srbije u Oslu.