Stranke lagale o departizaciji, podeljena javna preduzeća

(četvrtak, 19. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Milan Krkobabić iz PUPS biće direktor Pošta Srbije, Ivica Tončev iz SPS prvi čovek Uprave carina, Zoran Drobnjak (SPS) direktor Puteva Srbije, a naprednjak Draško Petrović se vraća na čelo Telekoma gde je bio kao kadar DSS. Ljajić nije dobio podršku DS da postane potpredsednik vlade, Sulejman Ugljanin ulazi u vladajuću većinu, a umesto Milice Delević, najozbiljniji kandidat da preuzme resor diplomatije trenutno je Roksanda Ninčić. Jedva čekam da mi vlada natovari na leđa kosovsko pitanje, nakon čega ćemo doći do platforme iza koje će svi građani stajati, kaže Tomislav Nikolić. Cela ova priča o bankama i onome što je nedavno izgovorio aktuelni ministar policije i mandatar buduće vlade Ivica Dačić, podseća na ružan običaj u Šumadiji, gde siromašak nekako uzajmi stotinak evra od komšije, a onda, kada dođe vreme da mu ih vrati, krene po selu da ga ogovara na sva usta – kako je lopuža i kako se obogatio na tuđoj muci – kaže Veroljub Dugalić. To što je država ljuljala Politiku u svom krilu koštalo je ove novine gubitka oko 200.000 čitalaca i, između ostalog, zgrade u centru Beograda čiji je vlasnik sada Komercijalna banka, a Politika podstanar – navodi Dragan Bujošević. Od 355 aparata za dijalizu koje je naša zemlja još 2008. godine dobila kao donaciju od italijanske vlade, ostalo je još 30 uređaja koji još nisu instalirani.

Partijski kadrovi opet u javnim preduzećima

Blic piše da su stranke u predizbornoj kampanji slagale da će doći do departizacije u javnim preduzećima, navodeći da kadrovi SPS i PUPS ostaju uglavnom na istim mestima, dok posao kadrova DS preuzimaju naprednjaci. List navodi da će Milan Krkobabić iz PUPS biti direktor Pošta Srbije, Ivica Tončev iz SPS prvi čovek Uprave carina, Zoran Drobnjak (SPS) direktor Puteva Srbije, a naprednjak Draško Petrović se vraća na čelo Telekoma gde je bio kao kadar DSS.

Diplomatija za Roksandu Ninčić

Ljajić nije dobio podršku DS da postane potpredsednik vlade, Sulejman Ugljanin ulazi u vladajuću većinu, a umesto Milice Delević, najozbiljniji kandidat da preuzme resor diplomatije trenutno je Roksanda Ninčić, šef državne misije pri EU. To su najvažnija kadrovska pomeranja svega pet dana pred najavljeno formiranje nove vlade na čelu sa Ivicom Dačićem. Konačan izgled budućeg ministarskog kabineta biće poznat tek u nedelju, pišu Novosti.

Trivan: I đilas i Dačić

Potpredsednica Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je da će ovu stranku u budućnosti zajedno voditi Boris Tadić i Dragan đilas. Na pitanje novinara Politike šta to znači ona je odgovorila samo da baš kao i u svakoj drugoj stranci predsednik i njegov zamenik su tandem. Time potpredsednica DS-a očigledno želi da stavi tačku na priče o mogućem raskolu, pa i nezadovoljstvu u vrhu te stranke liderom Borisom Tadićem.

Tadić nije tražio kancelariju

Predsednik DS Boris Tadić još nije poslao zahtev Vladi Srbije za ostvarivanje svojih prava kao bivši predsednik države na kancelarijski prostor, službeno vozilo i vozača, rečeno je Danasu u Generalnom sekretarijatu Vlade. Kako ističu, Vlada u ovom trenutku nema saznanja o pripremi kancelarije, jer se u praksi do sada bivši predsednik obraćao zahtevom za ostvarivanje tih prava.

Dugalić: Dačićeva izjava o bankama – neprimerena vremenu

To što je o bankama rekao aktuelni ministar policije Ivica Dačić nije primereno vremenu u kojem živimo, a još je manje u skladu s poslom kojim namerava da se bavi. Cela ova priča o bankama podseća na ružan običaj u Šumadiji, gde siromašak nekako uzajmi stotinak evra od komšije, a onda, kada dođe vreme da mu ih vrati, krene po selu da ga ogovara na sva usta – kako je lopuža i kako se obogatio na tuđoj muci – kaže za Politiku sekretar Udruženja banaka prof. dr Veroljub Dugalić. Obrušavajući se na banke Dačić je, ističe sagovornik tog lista, prevideo da to nisu strane već naše banke sa stranim kapitalom. Ne znam da li je pod tim imenom imao u vidu i ruske banke koje rade kod nas ili su one, možda, nešto ideološki lakše od onih koje su došle iz EU donoseći najčistiji mogući kapital u posrnulu srpsku privredu i njene finansije.

Nikolić: Jedva čekam kosovsko pitanje

Jedva čekam da mi vlada natovari na leđa kosovsko pitanje, nakon čega ćemo doći do pratforme iza koje će svi građani stajati, kaže Tomislav Nikolić za Novosti. Drage volje ću da preuzmem tu istorijsku odgovornost. Okupiću sve koji nešto znače u Srbiji – političare, intelektualce, biznismene, crkvene velikodostojnike, da konačno dođemo do jedne platforme, zasnovane na Ustavu i interesima građana Srbije, i da iza nje stanemo svi. Tek onda može da se ide na pregovore, kaže predsednik Srbije. Tomislav Nikolić kaže da će insistirati da se u predstojeće političke pregovore o KiM osim EU uključe i Ujedinjene nacije. On očekuje da će nova vlada biti promovisana početkom sledeće nedelje i da će joj vrlo brzo dostaviti konkretne dokaze o zloupotrebama u pojedinim privatizacijama. Uveren je i da će promene, za koje se narod izjasnio na majskim izborima, biti i sprovedene.

Koštunica: Potreba da sačuvamo Ustav

Najpreči državni i nacionalni cilj sada je da se sačuva Ustav koji drži zemlju na okupu. Ustav je važan državni akt, a naročito ovaj iz 2006. godine i ne treba se s tim igrati, kaže Vojislav Koštunica, predsednik Demokratske stranke Srbije. On u intervjuu za Politiku objašnjava da je Srbija kao država pred ozbiljnim iskušenjima, teritorijalni integritet joj je stavljen u pitanje, pre svega kad je reč o Kosmetu, ali i pokušajima internacionalizacije pitanja Vojvodine i na druge načine, dakle, pošto je sve to tako, onda postoji potreba da sačuvamo Ustav koji je brana dezintegraciji države.

Knežević: Tajkuni se sele

Na novoj vladi je da stvori bolje uslove za život i rad običnim građanima, pa i pravim poljoprivrednim proizvođačima, a tajkuni će se sami snaći, verovatno seobom kapitala na neko drugo tržište – kaže za Danas gradonačelnik Zrenjanina, Goran Knežević, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke, koji je na korak do nove funkcije – ministra poljoprivrede. Iako nije pala konačna odluka hoće li biti ministar, Knežević kaže da je spreman da se uhvati u koštac s nagomilanim problemima u poljoprivredi, koje je ostavio njegov prethodnik. Spreman je i za obračun s tajkunima.

Bujošević: Država ljuljala Politiku

Da, treba da se zna ko je novi suvlasnik Politike. Suvlasnik, a ne novi vlasnik, zato što je nemački VAC mogao da proda samo svoj vlasnički udeo u Politici novine i magazini. Državni deo je ostao – državni, a to praktično znači vladin. Otud ne bi trebalo očekivati da se menja način odlučivanja u Politici PNM (dnevni list Politika, Sportski žurnal i Štamparija). Sve odluke donosi dvoje direktora – piše u uvodniku glavni urednik Politike Dragan Bujošević. On navodi kako je dobro za medije da se zna ime i prezime njihovog vlasnika. Znam da postojeći zakon ne obavezuje vlasnika da se pojavi u javnosti i znam da sam protiv toga i pisao i govorio 2003. godine kada je zakon donet. Verujem da Politika treba da bude privatizovana, baš kako zakon predviđa. To što je država ljuljala Politiku u svom krilu koštalo je ove novine gubitka oko 200.000 čitalaca i, između ostalog, zgrade u centru Beograda čiji je vlasnik sada Komercijalna banka, a Politika podstanar koji plaća zakupninu – piše Bujošević.

Starica umire pred očima meštana

Meštani Male Remete, sela u iriškoj opštini, na južnim padinama Fruške gore, više ne znaju kome da se obrate kako bi se čuli njihovi vapaji za pomoć meštanki Persi M. (72), koja je još u maju polomila kuk i od tada leži nepomična u krevetu – u ranama, gladna, žedna, uneređena… Za nepuna tri meseca pretvorila se u kost i kožu. Umire pred njihovim očima, a oni ne mogu ništa da urade. Spomenka Jovanović, komšinica koja se prva našla Persi u nevolji, objašnjava za Novosti da od maja do danas žena leži u krevetu i nema ko da se stara o njoj.

Neraspakovani aparati za dijalizu, a pacijenti čekaju

Od 355 aparata za dijalizu koje je naša zemlja još 2008. godine dobila kao donaciju od italijanske vlade, ostalo je još 30 uređaja koji još nisu instalirani. Uređaji iz italijanske donacije ne rade,jer je u bolnicama u Šapcu i Petrovcu na Mlavi, kao i u Specijalnoj bolnici za interne bolesti u Vrnjačkoj Banji u toku adaptacija prostora.Pacijenti u ovom mestima očigledno moraju još neko vreme damuku muče i da na dijalizu odlaze u najbliže gradove koji poseduju aparate ili one koji nisu preopterećeni. U nekim medicinskim kućama dolaze na red u večernjim satima, pa izgube po ceo dan zarad odlaska i vraćanja sa dijalize, piše Politika.

Bacio bombu zbog dečje lopte

Iznerviran dečjom igrom i grajom, nedaleko od svoje kuće, Kragujevčanin Ivica N. (36) bacio je bombu u komšijsko dvorište. Izgleda da je hteo da se osveti petnaestogodišnjem dečaku koji je u ime svojih drugara došao u njegovo dvorište da zatraži loptu koja je tu slučajno upala. Komšija je isekao loptu, izudarao dečaka, a potom bacio bombu u dvorište kuće njegovih roditelja, pišu Novosti.

Bombaški napad dogodio se preksinoć oko 22.40 sati u naselju Bresnica, u Kajmakčalanskoj ulici. Na meti pomahnitalog Ivice N. našlo se dvorište kuće Nenada Ilića, čiji je sin pola sata ranije igrao fudbal sa drugom decom iz ulice. Od siline detonacije oštećeni su prozori i fasada kuće, kao i parkirani folksvagen pasat, piše Pres.

Na čuvenoj slici nije Gavrilo Princip

Za dve godine svet će se setiti slavne istorije Sarajeva: obeležiće stotu godišnjicu od atentata na prestolonaslednika okupatorske Austro-ugarske monarhije Franca Ferdinanda i njegovu suprugu, groficu Sofiju Hotek, na Vidovdan 28. juna 1914. Jedni će beskrajno tugovati za zauvek ugašenim sjajem bečkog dvora, drugi će slaviti borca za slobodu i protivnika feudalne tiranije Gavrila Principa, a čuvena fotografija nastala tog velikog dana, objavljena do sada nekoliko hiljada puta širom planete, nastaviće da zbunjuje sve njih. Razlog je jednostavan, uprkos opštem mišljenju da se uhvaćen objektivom, u nemilosrdnom stisku žandarma, nalazi heroj i član Mlade Bosne, reč je – o nemačkom službeniku monarhije Ferdinandu Beru, tvrde Novosti. Reč je o jednom od brojnih službenika monarhije na radu u Bosni. Usprotivio se brutalnosti policije i svetine prema Principu, pa je i on priveden. To je trenutak u kome je aparat škljocnuo…

Oplodnja na rate

U četiri državne klinike biomedicinski potpomognuta oplodnja trenutno može da se uradi kod bar 600 parova manje nego što je godišnje potrebno. Zato u ovaj program opet moraju da se uključe privatnici. Ministarstvo zdravlja je već dalo odobrenje i Republički fond zdravstvenog osiguranja će ovih dana da raspiše tender. Novosti saznaju da će, za razliku od prošlog puta kada su dobili državni posao i plaćani po postupku, privatnici sada naplaćivati oplodnju na parče – na kraju svake od tri faze.

Kosa Stojković umrla u dnevnoj sobi

Kosa Stojković, profesorka fizičkog vaspitanja u lozničkoj Gimnaziji Vuk Karadžić, gde je radila skoro četiri decenije, umrla je prirodnom smrću, potvrđeno je u lozničkoj policiji. Kako Novosti saznaju, beživotno telo omiljene profesorke pronađeno je na podu između dnevne sobe i kuhinje. Ekipa Hitne pomoći Doma zdravlja Dr. Milenko Marin u Loznici, u utorak oko 21 čas samo je mogla da konstatuje smrt. Po oceni lekara, Stojkovićeva je izdahnula četiri-pet sati ranije. Popularni golman Partizana, Vladimir Stojković i njegov brat Vladan, sa dvojicom prijatelja, stigli su u sredu po podne pred zgradu u kojoj je živela njihova majka.

Fijat: 550 automobila dnevno od novembra

Fijat mnogo veruje u ovaj projekat i čini sve da on ide napred i onako kako je Bog zapovedio, izjavio je juče za Danas generalni direktor kompanije Fijat automobili Srbija Antonio ćezare Ferara, govoreći o zajedničkom poslovnom poduhvatu kompanije iz Torina i Vlade Srbije:

U ovom trenutku proizvodimo 50 vozila dnevno i kako budu prolazile nedelje i meseci, proizvodnja će se povećavati. Tako dajemo mogućnost, pre svega spoljnim dobavljačima da se pripreme za kontinuirano snabdevanje proizvodnje. Naši kapaciteti su 550 vozila dnevno, ali ne polazimo odmah sa tim brojem kako bi se uhodavali i naši snabdevači iz Industrijske zone Grošnica, iz fabričkog kruga naše kompanije, kao i iz Srbije i inostranstva, koji treba da uspostave sistem kontinuiranog snabdevanja. Planiramo da do optimalne proizvodnje od 550 automobila dnevno dođemo krajem oktobra i početkom novembra.

Fregata Split prodata Albaniji

Ponos mornarice, fregata Split, prodata je Albaniji, piše u reportaži komentator Politike Miroslav Lazanski. Ta raketna fregata, koja već nekoliko godina leži ukotvljena u Boki Kotorskoj, u Pristanu preko puta luke Kumbor, ide u Albaniju gde je prodata i gde će biti izrezana u staro gvožđe.

Pisao sam još pre 30 godina u zagrebačkom Startu o tom brodu i citirao italijansku vojnu reviju Rivista maritima, koja je Split tada označila kao najnaoružaniji ratni brod u toj kategoriji u Mediteranu, brod je kupljen u SSSR-u, ali smo mu mi dodali i raketne sisteme more–more stiks – navodi Lazanski.

Ubijeno sedam Izraelaca u Bugarskoj

Najmanje sedmoro ljudi je poginulo u eksploziji autobusa sa izraelskim turistima na aerodromu bugarskog crnomorskog letovališta Burgas, javila je sinoć Bugarska državna televizija, a povređeno je 33 ljudi od kojih je troje u komi, piše Danas. Bugarski ministar unutrašnjih poslova Cvetan Cvetanov, koji je došao na lice mesta, rekao je da vlasti prave listu putnika iz aviona, kako bi identifikovali žrtve. Bugarski državni radio objavio je da Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje eksploziju u Burgasu istražuje kao teroristički napad. Prema izveštajima, u autobusu koji je izraelske turiste trebalo da preveze od aerodroma do hotela, bilo je oko 40 ljudi.