SRPSKO ROBLJE U DUBAIJU

NAŠI MLADI RADNICI OD VELIKIH NADA DO RAZOčARANJA

SRPSKO ROBLJE U DUBAIJU

• Beograđani koji su u Ujedinjene Arapske Emirate otišli posredstvom agencije IRS tvrde da rade i žive u nenormalnim uslovima i da su im oduzeti pasoši • Vlasnica agencije: Znali su gde idu

U potrazi za boljim životom i dobrom zaradom, veliki broj mladih iz Srbije pokušava da nađe posao u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Međutim, ko tamo ode, jedva uspe da se vrati kući jer gazde oduzimaju pasoše pri samom dolasku u zemlju snova.
Odlazak na rad u ovu daleku arapsku zemlju organizuje, između ostalih, agencija IRS (Internešnel Rekruitment Servis) iz Beograda čiji je vlasnik Maja Radošević, sestra bivše misice Jelene Jakovljević koja se osim manekenstvom bavi i posredovanjm pri pronalaženju posla u Emiratima. Ova agencija putem oglasa poziva mladiće zainteresovane za kelnerisanje, a devojke za rad na recepciji u Dubaiju da se jave na konkurs. Potom se u hotelu „Hajat“ sa svim zainteresovanim održi razgovor, a ukoliko kandidat prođe proveru poznavanja jezika, nudi mu se potpisivanje ugovora na dve godine. Ugovor je dvojezičan, na srpskom i arapskom. U njemu je precizirana plata (od 350 do 500 evra), pravo lečenja, osim stomatoloških usluga, pravo na odmor posle godinu dana rada, plaćen smeštaj i dva obroka (jedan u toku radnog vremena). Ono što im se usmeno obećava je veliki bakšiš koji je i glavna motivacija ovim mladim ljudima da se upute na rad u tako daleku zemlju.

Ambasador: Ugrožene žene

Celo pre podne juče smo pokušavali da stupimo u kontakt sa ambasadom u Kuvajtu, u čijoj je nadležnosti i Dubai i saznamo da li imaju pritužbi naših građana na uslove rada i oduzimanje pasoša, međutim, na telefon se niko nije javljao.
Stupili smo u kontakt sa srpskim diplomatskim predstavništvom u Damasku. Ambasador Gordana Aničić kaže da nije upoznata sa konkretnim slučajem, a da je o Jeleni Jakovljević čula samo iz novina.
– Međutim, priča o kršenju prava radnika u Dubaiju je dobro poznata. Preporučujem svima da dobro razmisle pre nego što, preko neke agencije, zatraže posao. Naročito su ugrožene žene, jer se nikada ne zna šta se krije iza opisa posla za koji se angažuju – objašnjava Aničićka.

Međutim, već posle nekoliko dana, kada prođu prve impresije „gradom sa druge planete“ stižu i prvi problemi. Smeštaj je udaljen više od 20 kilometara od radnog mesta, umesto u garsonjere naši mladići smešteni su u višekrevetne sobe, često bez klima-uređaja na temperaturama i preko 50 stepeni i sa cimerima muslimanima, koji poštujući svoje običaje, počinju molitve u ranim jutarnjim satima.
Desetak naših devojaka koje su se pune nade uputile u Dubai ovih dana su se oglasile u beogradskoj štampi i ispričale kroz koji pakao prolaze poslednjih meseci. Kako tvrdi jedna od njih, koja je želela da ostane anonimna, one rade razne poslove u jednom od hotela u Dubaiju sa pet zvezdica. Iako su očekivale sobe u kojima će biti smeštene po njih dve, grupa od desetak devojaka već tri meseca živi u garsonjeri. Idu redovno na posao, međutim, pasoši su im oduzeti i ne postoji način da se vrate u Beograd, osim da isplate troškove gazdi ili ugovor odrade do kraja.
„Penale“ za smeštaj, hranu i avionskukartu do Beograda određuje gazda, Arapin, a oni su daleko veći od zarade, pa su prinuđene da ugovor odrade do kraja. One se takođe žale da ne mogu da stupe u kontakt sa Majom Radošević, preko koje su i stigle u ovu zemlju.
Ona tvrdi da ona pomaže tim mladim ljudima.

Nismo bolji od Pakistanaca

Maja Radošević tvrdi da ove devojke ne postoje, da se ona nalazi u Dubaiju i da se čula sa svim devojkama koje su tamo stigle preko njene agencije.
– Srbi misle sa su bolji od Pakistanaca ili Indijaca, ali ne znaju da za njihove poslodavce u Dubaiju to nema veze jer inače imaju nepovoljan stav prema Srbima. Oni kao da su krenuli na ekskurziju, malo im je što zarađuju, nego kada ugledaju velika svetla Dubaija, pomisle da su zvezde. Hteli bi da bez ijednog dinara dođu u Emirate, zarade neki novac, pređu da rade u aviokompaniji EIR „Emirats“ gde su velike plate i prevare i mene i poslodavca – kaže Radoševićka.

– Laž je da u garsonjeri stanuje deset devojaka, ali i da je tako, to su pozicije s kojih se naši ljudi iz Srbije tretiraju, isključivo kao jeftina radna snaga. Uvek im govorim da treba da ispoštuju prvi ugovor, dokažu se i da će im se kasnije mnoga vrata otvarati, da će napredovati u tom gradu kako vreme bude prolazilo. Mučila sam se da steknem reputaciju u poslu, promenim sliku o Srbiji i Srbima i te devojke, ako uopšte i postoje, umesto da mi budu zahvalne, bacaju ljagu na mene i moju sestru – rezignirana je Maja Radošević.

Na pitanje kako je moguće da su radnicima iz naše zemlje oduzeti pasoši, vlasnica IRS agencije odgovara:
– Putne isprave poslodavac uzima zbog svoje sigurnosti i ukoliko kandidati koji dobiju posao ne ispoštuju ugovor, ne mogu ni da dobiju svoje pasoš. Kada poslodavcu daju novac koji je u njih uložen, mogu da se istog trenutka vrate u Beograd. Svi su kandidati u startu bili upoznati sa ovim uslovom iz ugovora.
Međutim, „Vesti“ su stupile u kontakt sa mladićem iz Beograda koji je želeo da ostane anoniman. Ovaj mladić je proletos našao posao upravo preko agencije IRS i radio je kao konobar u Dubaiju u jednom od hotela sa pet zvezdica. O njegovom gorkom iskustvu čitajte sutra u „Vestima“