Srpsko akademsko drustvo o polozaju dijaspore i odnosu sa maticom

Gradani nase zemlje koji borave u inostranstvu bili su od 1945. godine pa sve do danasnjih dana u velikoj meri iskljuceni iz zbivanja u matici. To je bila prevashodno posledica sveopste ideologizacije koja je neminovno imala odraza i drasticne posledice i kada se radilo o dijaspori.Autori Predloga novog Izbornog zakona o pravu glasa za dijasporu smatraju da su nasi ljudi van zemlje bili iskljuceni iz izborne procedure i da su bili liseni prava da glasaju i da budu birani. Smatramo da odmah treba preduzeti prve korake da se dijaspori omoguci pravo glasa i da se edifikuje novi Zakon koji ce precizno propisati procedure glasanja za dijasporu.

Nema mesta za kompromitovane
Mi smo ubedeni da nova demokratska vlast u matici nece nasesti na ulagivanja bivsih kadrova Slobodana Milosevica, koji su preko deset godina sirom dijaspore izjavljivali da je tadasnja aktuelna vlast pod rukovodstvom Slobodana Milosevica po volji dijaspore i da je treba podrzavati svim sredstvima. Pojedinci i udruzenja koji imaju kompromitovanu proslost ne mogu ni u kom slucaju predstavljati Srbe iz rasejanja.

Zato smo mi u ovome Predlogu zakonskih mera za davanje prava glasa dijaspori posli od nekoliko pocetnih stavova:
– da se razresi pitanje evidencije biraca i glasackih spiskova, kako onih u zemlji, a narocito onih van zemlje, jer bez toga se ne mogu organizovati pravicni i valjani izbori
– da se razresi pitanje drzavljanstva sa posebnim osvrtom dvojnog drzavljanstva
– da se glasa u konzularno-diplomatskim predstavnistvima zemlje gde se zivi
– da se omoguci masovno glasanje putem pisma
– detaljno razraditi procedure glasanja i samu metodologiju izbornog postupka za glasace u dijaspori
Smatramo da je sustinski pocetni korak menjanja odnosa prema dijaspori, da joj se da pravo glasa.