Srpski Kokus predložio rezoluciju kongresu SAD

SRPSKI KOKUS PREDLAŽIO REZOLUCIJU U AMERIčKOM KONGRESU

OSUDITI MARTOVSKI POGROM

Predstavničkom domu američkog Kongresa predložena je, na godišnjicu martovskog nasilja na Kosovu, nova rezolucija kojom se osuđuje prošlogodišnje nasilje protiv Srba i drugih nealbanaca.
Predlogom rezolucije pozivaju se politički lideri Kosova i SCG da nastave napore na uspostavljanju bezbednog, miroljubivog i multietničkog društva u pokrajini.
Rezoluciju je predložio kongresmen Den Barton, kopredsedavajući srpskog kokusa.
Tekst rezolucije još nije dostupan javnosti, ali kako agencija Beta saznaje iz izvora bliskih Kongresu, u njoj se navodi da je stabilno i funkcionalno multietničko društvo u najboljem interesu svih građana Kosova, Balkana i regiona.

Novi članovi kokusa

Srpsko-američki kokus, koji je osnovan pri američkom Kongresu, postao je brojniji za još dva člana, pa su tako za sada u ovom telu angažovana 22 američka kongresmena. Kongresmenka Zoi Lofgren je već duže zainteresovana za srpska pitanja, a pamti se njeno pismo državnom sekretaru Kolinu Pauelu iz novembra prošle godine, u kome se zalagala za rešavanje standarda na Kosovu, neophodnost obezbeđenja prava Srbima i drugim manjinama i povratak raseljenih lica. Novi član Srpsko-američkog kokusa odnedavno je i kongresmen Ben čendler, demokrata iz Kintakija, koji je i član kongresnog Komiteta za međunarodne odnose.

U rezoluciji se podseća na događaje 17. i 18. marta prošle godine kada je u nasilju, u kome je učestvovalo 50.000 ljudi, ubijeno 19, ranjeno više od 900 građana Kosova i uništeno više od 30 crkava i manastira. Posledica nasilja je bilo proterivanje preko 4.000 ljudi, pretežno Srba, iz njihovih domova.
Istovremeno, od političkih lidera Kosova i Srbije i Crne Gore se traži da podrže napore za stvaranje okruženja u kome će svi građani u pokrajini uživati slobodu kretanja i života bez straha i progona.
Predstavnički dom američkog Kongresa se nacrtom rezolucijom poziva da osudi prošlogodišnje etničko nasilje i izrazi duboko žaljenje porodicama ubijenih ili ranjenih.
Nacrtom rezolucije se, kako Beta saznaje, traži i osuda korišćenja etničkog nasilja, kao forme terorizma, za postizanje političkih ciljeva.