Srpski emigranti u SAD osnovali košarkaški klub i nazvali ga po Zastavinom automobilu

„JUGO 45“ KOM SE I AMERI DIVE
Srpski emigranti u SAD osnovali košarkaški klub i nazvali ga po Zastavinom automobilu. Ekipa se uspešno takmiči u prvoj ligi Njujorka

Verovali ili ne, ali u Americi postoji jedan „Jugo 45“ sa kojim se Amerikanci ne sprdaju. Naprotiv, često moraju da mu priznaju da je baš dobar. Na veliku žalost srpske privrede, ne radi se o automobilu, već o košarkaškom klubu kog su osnovali naši emigranti u Njujorku. Tim je formiran pre nekoliko godina i takmiči se u prvoj ligi Velike jabuke.

Košarkaši KK „Jugo 45“ iz Njujorka

Svi igrači u timu su belci (a svi sem jednog su Srbi), što predstavlja pravu atrakciju. Srpski emigranti se bez problema suprotstavljaju domaćim tamnoputim igračima, a njihova komunikacija na srpskom jeziku potpuno zbunjuje Amerikance. Kapiten tima Marko Srdanović nam otkriva kako je nastalo ime ekipe:

– Ime „Jugo 45“ je nastalo iz želje da se jasno stavi do znanja odakle je tim. Inače, „jugo“ je Amerikancima asocijacija za loš kvalitet automobila. Srećom, na terenu se igra kvalitetna košarka, a ime samo može da zavara protivnike. U prošlogodišnjoj letnjoj ligi plasirali smo se u najviši rang. Imali smo bilans od devet pobeda i samo jednog poraza, i to na početku, jer nismo bili uigrani. Inače, ostale utakmice smo dobijali sa 25-30 razlike, sem u finalu plej-ofa, kada smo do pobede došli trojkom u poslednjoj sekundi – kaže Srdanović.
U ekipi se nalaze igrači koji su ime stekli na parketima prvoligaških ekipa u Srbiji i Crnoj Gori, ali ima i momaka koji su karijere napravili igrajući na američkim koledžima. Osim njih, u ekipi se našlo mesto i za jednog stranca – Amerikanca. To je Mat Montana, odličan plejmejker i bivši koledž igrač.

– On je jedini u našem timu koji ne govori srpski. Igrači mu se često nesvesno obraćaju na našem jeziku i to često dovodi do niza komičnih situacija i zbunjenog izraza na njegovom licu. Ali, bez obzira na sve, tim funkcioniše odlično – kaže Marko Srdanović.

Tako je Srbija, pored naših NBA zvezda, i u okvirima Njujorka dobila košarkaške „ambasadore“. Oni, doduše, ne igraju za Nikse, ali lokalnim igračima i trenerima skreću pažnju da se i na drugim mestima takođe igra sjajna košarka.

Skoro kao profesionalci

Liga Njujorka obuhvata preko 250 timova podeljenih na dvadesetak različitih nivoa, selektiranih prema kvalitetu. Igra se jednom nedeljno, a svaka faza ima po desetak utakmica (sa plej-ofom bude i do petnćst). Timovi koji osvoje ligu imaju šansu da se plasiraju u „viši rang“, a pobednici prve četiri divizije igraju na kraju svake deonice lige poseban plej-of. To se na kraju svede na nekih 45 utakmica godišnje, što je broj na kome bi pozavideli mnogi naši internacionalci.